Zwiedzanie Kopenhagi – część 2

Wielokulturowa stolica Danii na wiosnę budzi się do życia. Dzieje się tak za sprawą rozkwitających parków i ogrodów, które nadają specyficzny charakter krajobrazowi tego miasta. Znane wszystkim centrum rozrywki Tivoli, Botanik Have czy Rosenberg Have to punkty które warto umieścić obok muzeów i zabytków na trasie zwiedzania Kopenhagi.

Muzeum Narodowe

Na czterech piętrach Muzeum Narodowego (Nationalmuseet) przedstawiono dzieje Danii od czasów najdawniejszych oraz eksponaty związane z Grenlandią i egzotycznymi regionami świata. Można tu zobaczyć biżuterię, kościane przedmioty użytku codziennego czy pochodzące sprzed ponad 5 tysięcy lat długie dębowe łodzie dłubankowe używane do pochówków. Obok wydobytych z jutlandzkich torfowisk dłubanek zaprezentowano też doskonale zachowane stroje grzebalne. Największą atrakcją tej części zbiorów jest całkowicie unikalny w skali światowej Rydwan Słońca z Trundhol, odkryty w 1902 r.

www.natmus.dk;
godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 10.00–17.00;
cennik: wstęp bezpłatny.

Gliptoteka

Skręcając w prawo po wyjściu z Muzeum Narodowego, idzie się Ny Vestergade do H. C. Andersens Boulevard. Z lewej wyłania się budynek, w którym mieści się Ny Carlsberg Glyptotek, czyli najwspanialsza prywatna kolekcja sztuki w Skandynawii. Utworzyli ją pod koniec XIX w. założyciel i właściciel browaru Carlsberg, Carl Jacobsen, oraz jego żona Otille. Założone w 1897 r. muzeum szczyci się głównie dwiema kolekcjami: sztuki rzeźbiarskiej świata starożytnego oraz malarstwa francuskiego czasów współczesnych Jacobsenowi i początków XX w.

www.glyptoteket.dk
godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 11.00–17.00;
cennik: dorośli – 75 DKK,
dzieci i młodzież do lat 18 – bezpłatnie,
niedziele – bezpłatnie.

Tivoli i okolice

Tuż obok Gliptoteki znajduje się Tivoli – sławny lunapark założony w 1843 r. Obecnie obszar o powierzchni niemal 9 ha jest olbrzymim centrum rozrywki, rokrocznie odwiedzanym przez ponad 4 mln gości. Tivoli jest nie tylko miejscem taniej rozrywki o cyrkowo-jarmarcznej genezie. To tutaj znajduje się najbardziej prestiżowa sala koncertowa Danii – Tivoli Koncertsal oraz ponad 30 restauracji z kuchniami całego świata. Od kwietnia 2007 r. znakiem rozpoznawczym parku jest wysoka na 80 m konstrukcja z poruszającym się po niej pojazdem „Star Flyer”. Atrakcją Tivoli jest również pałac w stylu mauretańskim oraz średniowieczny zamek. W Tivoli można obejrzeć przedstawienie teatru kukiełkowego, pokręcić się na karuzeli, zdecydować się na szaloną przejażdżkę rollercoasterem lub po prostu zjeść lody. Lunapark jest też miejscem wielu okolicznościowych imprez, parad i festynów. Podczas najsłynniejszego z nich kiermaszu adwentowego park rozświetlają tysiące świateł, a w powietrzu unosi się zapach pierników i gloggu.

www.tivoli.dk;
godziny otwarcia:
11 IV – 23 IX niedziela – czwartek 11.00–22.00,
piątek 11.00-00.30,
sobota 11.00–24.00;
cennik: osoby powyżej 8 roku życia – 95 DKK,
dzieci do lat 7 (włącznie) – bezpłatnie;
dostępne również bilety grupowe (co najmniej 15 osób).

Købmagergade

Od zachodu teren wokół starego uniwersytetu zamyka Købmagergade. Po Strøget to najchętniej odwiedzany miejski deptak, którego liczne sklepy przyciągają tłumy turystów i mieszkańców Kopenhagi. W jego środkowej części wznosi się jeden z najciekawszych zabytków Kopenhagi – Okrągła Wieża, w której mieści się uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne. Doskonale widać stąd wszystkie wieże kościelne – od kościoła Grundtviga aż po Vor Frelsers Kirke, za którym, za błękitną wstęgą cieśniny Sund majaczy szwedzkie Malmö.

www.rundetaarn.dk;

godziny otwarcia:
22 III – 20 V poniedziałek – niedziela 10.00-18.00,
21 V – 20 IX poniedziałek – niedziela 10.00-20.00,
15 IX – 15 X poniedziałek – niedziela 10.00–18.00,
nd. 12.00–17.00, 15 X – 19 III
czwartek – poniedziałek 10.00-18.00,
wtorek – środa 10.00-21.00;
cennik: dorośli – 25 DKK, dzieci do lat 15 – 5 DKK.

Ogród Botaniczny i ogrody Rosenborg

Ogród Botaniczny (Botanisk Have) założono w latach 1871–1874 w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich. W ogrodzie o powierzchni 10 ha można znaleźć rosarium, alpinarium, pawilon z kaktusami i orchideami oraz ogród prezentujący florę całego królestwa Danii, w tym oczywiście gatunki właściwe dla mroźnej Grenlandii. Warto zajrzeć do XIX-wiecznej Palmehus (palmiarnia) oraz Geologisk Museum (Muzeum Geologiczne) z bogatym zbiorem skamielin z terenów Danii właściwej, Wysp Owczych i Grenlandii. Na dziedzińcu uwagę przyciąga wydobyty na Grenlandii w 1963 r. blisko 20-tonowy meteor „Agpalilik”, zwany „człowiekiem”.

Ogrody Rosenborg (park Królewski), potocznie zwane Kongens Have, powstały w 1606 r. i nadal urzekają odwiedzających symetrycznym ładem i ogrodem różanym, od którego pochodzi nazwa parku. W zachodniej części stoi zamek Rosenborg (Rosenborg Slot), którego smukła, wytworna sylwetka z daleka rzuca się w oczy. Zamek wzniesiono w latach 1606–1617 na polecenie Chrystiana IV za linią umocnień ówczesnego miasta.

botanik.snm.ku.dk

godziny otwarcia:
1 V – 30 IX poniedziałek – niedziela 8.30–18.00,
1 X– 30 IV wtorek – niedziela 8.30–16.00;
cennik:
wstęp bezpłatny

Roosenborg Have

Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela od 6.00 do zmroku;
cennik:
wstęp bezpłatny

Rosenborg Slot

dkks.dk

Godziny otwarcia:
1. I – 30. IV i 1 XI – 30 XII wtorek – niedziela 11.00–16.00,
1 V – 31 V i 1 IX – 31 X codziennie 10.00–16.00,
1 VI – 31 VII codziennie 10.00–17.00;
cennik: dorośli – 80 DKK, dzieci i młodzież do lat 17 – wstęp bezpłatny

Zamek Amalienborg

Centrum miasta wyznacza pełen elegancji i wdzięku zespół czterech rokokowych pałaców, które otaczają z ośmiu stron Amalienborg Plads. Zespół pałacowy i część jego najbliższego otoczenia zostały zaprojektowane przez Nicolai Eigtveda i wybudowane w latach 1749–1760. Nazwa pochodzi od imienia królowej Zofii Amalii. Pośrodku placu stoi konny pomnik Fryderyka V autorstwa Jacquesa F. J. Saly, odsłonięty w 1768 r.

Rezydencją Małgorzaty II jest pałac Chrystiana IX – pierwszy z lewej strony, patrząc ku kościołowi Marmurowemu. Jeśli królowa jest w swojej rezydencji, punktualnie w samo południe odbywa się uroczysta zmiana warty. Obok stoi pałac Chrystiana VII, który służy za rezydencję dla osobistości odwiedzających monarchinię. Jest również wykorzystywany w celach reprezentacyjnych. Po przeciwnej stronie placu widać pałace Christiana VIII i Fryderyka VIII. W pierwszym z nich, Christian VIII’s Palæ, znajduje się muzeum pałacowe. Ekspozycję stanowią apartamenty królewskie z lat 1863–1972 z oryginalnym wyposażeniem, zastawy stołowe oraz kolekcja autentycznych strojów monarszych.

Muzeum Amalienborg

dkks.dk/the-amalienborg-museum-2;

godziny otwarcia:
1 I – 30 IV wtorek – niedziela 11.00 – 16.00,
1 V – 31 X codziennie 10.00–16.00,
1 XI – 30 XII wtorek – niedziela 11.00–16.00;
cennik: dorośli – 65 DKK, dzieci i młodzież do lat 17 – wstęp bezpłatny

Park Churchilla

Po wyjściu z Bredgade i przejściu nieco dalej na północ dochodzi się do jednego z największych kompleksów zieleni w centrum miasta – parku Churchilla. Tuż przy wejściu do parku zwracają uwagę malownicze kaskady Gefionspringvandet (fontanna Gefiony) – dzieło Andersa Bundgaarda z 1908 r. Nieopodal fontanny, zaraz przy nabrzeżu można znaleźć Małą Syrenkę (Den Lille Havfrue) – najsłynniejszy pomnik Danii. Autorem brązowej rzeźby jest Edward Eriksen, fundatorem zaś znany i poważany filantrop – Carl Jacobson. Artyście miała pozować tancerka Teatru Królewskiego, Ellen Price, jednak wycofała się z udziału w projekcie, gdy dowiedziała się, w jakim miejscu ma stanąć pomnik. Ostatecznie więc modelką została późniejsza żona Ericksena. Małą Syrenkę odsłonięto w 1913 r. Skromna dziewczęca postać przykucnięta na kamieniu i nostalgicznym wzrokiem wypatrująca ukochanego szybko stała się ulubionym pomnikiem mieszkańców Kopenhagi i jednym z symboli Danii.