Szwedzki Midsommar

Midsommar
Midsommar

Dla spragnionych długich, słonecznych dni Szwedów obchody najkrótszej nocy w roku to jedna z najważniejszych tradycji, popularnością dorównująca nawet Bożemu Narodzeniu. Wypadające w każdy trzeci piątek czerwca święto Midsommar jest w Szwecji idealną okazją, by opuścić miasto i cieszyć się długim weekendem w gronie rodziny i przyjaciół na łonie natury.

W czasie trwania tego sięgającego tradycjami czasów pogańskich święta z natury powściągliwi Szwedzi pokazują swoje nieznane na co dzień oblicze – stają w pełni odprężeni, a nawet wylewni. carolina+romare-midsummer+lunch-1753Tradycyjnym tańcom, śpiewom i dekoracjom z kwiatów towarzyszy biesiada przy suto zastawionych stołach, uginających się pod kilkoma rodzajami marnowanych śledzi, które są serwowane ze śmietaną, młodymi ziemniakami i świeżym szczypiorkiem. Wszystko popija się licznymi kieliszkami schnappsu, a na deser podawane są świeże truskawki.

Najkrótsza noc w roku jest dla Szwedów magiczną nocą miłości. Legenda nawet głosi, że tym spośród młodych kobiet, które zbiorą siedem rodzajów kwiatów i położą je pod poduszką, przyśni się przyszły mąż.

Tekst: Piotr Warzoszczak
Foto: Carolina Romare/imagebank.sweden.se