Najlepsze wakacje na świecie – skandynawskie atrakcje dla dzieci

Jak aktywnie wypocząć z dziećmi w czasie urlopu? Decydując o tym, co będziemy robić latem warto wziąć pod uwagę Danię i Szwecję – kraje idealnie nadające się do spędzenia rodzinnych wakacji. Może staną się one, zarówno dla nas, jak i dla najmłodszych, „najlepszymi wakacjami na świecie”?

Wybieraj dobrze – z dziećmi nie ma żartów

Decydując się na wypoczynek z dziećmi, nie liczy się ilość zabytków i intensywność nocnego życia. Chodzi o miejsca, które będziemy odkrywać wspólnie, dobrą zabawę, ale także rzeczy całkiem przyziemne – klimat, komunikację i otwartość na obecność dzieci, choćby w muzeach. Sprawa nie jest wcale prosta, biorąc pod uwagę błędy, jakie często popełniają rodzice zabierając dzieci „po prostu” w miejsca atrakcyjne i ciekawe, ale zupełnie nieprzygotowane na małych turystów. Przykładem są moi przyjaciele, którzy pojechali z dwulatką do Wenecji. Pięknie, ale ze względu na historyczną zabudowę ulic i trotuarów – przejechanie z dziecięcym wózkiem przez miasto było koszmarem. Inny przykład – dzieci w krajach bardzo gorących, na południu Europy – często umieszczone wraz z nami po prostu w ogromnych hotelach, które nastawione są przede wszystkim na rozrywkę dla dorosłych, a jedyną atrakcją dla dzieci jest basen i wieczorne karaoke.

Joboland fot. Piotr Sawicki
Joboland fot. Piotr Sawicki

[box type=”shadow” ] Aqaparki:
Znajdziemy ich w Danii i Szwecji kilkadziesiąt. Różnią się od siebie tym, że niektóre bywają zadaszone, inne otwarte na świeżym powietrzu. Warto zajrzeć choćby do otwartego Ölands Djur & Nöjesparks Vattenland w Szwecji – to wielka wyspa piratów z mnóstwem zjeżdżalni i wodnych atrakcji. Wchodzić można od czerwca do końca sierpnia, a ceny biletów zaczynają się od 70 zł. (www.olandsdjurpark.com)[/box]

Dzieci mogą nam nie wybaczyć źle zorganizowanych wakacji, a my sami będziemy po prostu zmęczeni. Szwecja i Dania, poprzez różnorodność form wypoczynku oraz wspaniałe przygotowanie na przyjęcie najmłodszych turystów, są krajami, które możemy odwiedzić zarówno z niemowlęciem, jak i z przedszkolakiem czy starszym dzieckiem.

Miasto z atrakcjami, czy malownicza enklawa?

Na początku warto zadać sobie pytanie, jaką formę wypoczynku preferujemy. Oba skandynawskie kraje mogą być szansą na wspaniałą przygodę przeżytą w miejscu zupełnie spokojnym, z daleka od zgiełku i obecności innych turystów, jak i w samym centrum zdarzeń – w parkach rozrywki, muzeach czy aquaparkach. A może jedno i drugie? Do dyspozycji mamy wiele możliwości.

Bakken
Bakken fot. bakken.dk

Aby znaleźć miejsce dla siebie oraz dzieci, warto wziąć pod uwagę nie tylko bazę hotelową czy hostele, ale także miejsca alternatywne, które już same w sobie dają możliwość przeżycia przygody. Dobrze jest rozważyć choćby pobyt w domu wakacyjnym, który możemy wynająć tylko dla siebie. Zazwyczaj znajdujące się blisko morza, malowniczo położone domki mieszczą około 6 osób. Niejednokrotnie wyposażone w basen, saunę, czy jacuzzi są tańsze od hoteli, przez co zyskały sobie wielu zwolenników wśród Skandynawów. Domki i apartamenty można odnaleźć m.in. poprzez pośrednictwo największej firmy zajmującej się wynajmem takich miejsc – Novasol.

Można też rozważyć pobyt w zamkach, rezydencjach, dworach szlacheckich czy karczmach. Na terenie samej Danii jest ich ponad 800, a wiele z nich posiada gościnne pokoje służące na dłuższy pobyt. Dobrym pomysłem są też kempingi, które, podobnie jak hotele, mają odpowiednio od jednego do pięciu gwiazdek, dają możliwość rozbicia namiotu, ale także wynajęcia przyczepy kempingowej czy samochodu, którym możemy się przemieszczać po kraju i jednocześnie w nim mieszkać. Dla rodzin propozycją wartą rozważenia są też schroniska rodzinne, gospodarstwa agroturystyczne i prywatne kwatery. Nie zapominajmy także, że wielkie centra rozrywki ulokowane w miastach (jak chociażby szwedzki Liseberg) posiadają własne miejsca noclegowe. Mieszkanie w krainie zabawy? Czemu nie?

Zielono mi i spokojnie

Jeśli masz małe dziecko i chcesz w spokoju odbyć spacer z wózkiem nad brzegiem morza, albo twoje dzieci chcą godzinami odkrywać przyrodę – Dania i Szwecja są dla ciebie. Ciągnące się kilometrami złociste plaże, zielone lasy, białe klifowe brzegi istnieją nie tylko w turystycznych prospektach. Zabranie dzieci na spacer do lasu, gdzie wspólnie możecie zjeść dojrzałe latem maliny i borówki, łowienie ryb, których jest pod dostatkiem, żeglowanie, jeżdżenie na rowerach (nie zapominaj o świetnie przygotowanych trasach!) to wszystko też czeka na Was.

ulf+huett-nilsson-children+and+cows-2373
Ulf Huett Nilsson//imagebank.sweden.se

Gdzie znajdziecie takie miejsca? W Danii będzie to choćby mniej odwiedzana zachodnia Jutlandia, gdzie odnajdziecie kilometry piaszczystych plaż, a także możecie przeżyć przygodę żeglarską czy spróbować windsurfingu w ośrodku Warde Sommerland. Warto wybrać się także na wschodnie wybrzeże duńskiej wyspy Mon i zobaczyć najwyższy nad Bałtykiem klif. Jeśli macie ochotę na coś jeszcze bardziej oryginalnego – odwiedźcie Urnatur niedaleko Ödeshög, w południowej Szwecji, specjalne miejsce z unikalną roślinnością, szwedzkim designem i możliwością niezwykłych doznań ze świata przyrody. Fani pieszych wędrówek i odrywania cudów natury muszą odwiedzić też całkiem zielony region środkowej Szwecji – Dalarnię, której aż 70% powierzchni stanowią lasy. Warto pamiętać, że jednym z najbardziej fantastycznych miejsc na odpoczynek z dziećmi jest także wyspa Bornholm – z ogromem wodnych atrakcji, rowerowych ścieżek, zoo i parków wodnych.

Wielką atrakcją dla dzieci są też zwykle spotkania ze zwierzętami hodowlanymi, które możemy spotkać na otwartych dla turystów farmach. Jedną z najbardziej oryginalnych jest szwedzka farma łosi w Orrviken, w której zwierzęta się hoduje, a z ich odchodów wytwarza… ekologiczny papier.

Nie zapominajmy także, że wraz z zapachem zielonych lasów i przejrzystością wód idzie też smak przepysznych potraw, przygotowywanych na bazie rodzimych przepisów. W każdym z zielonych i niebieskich (od wody) miejsc warto spróbować lokalnych przysmaków – ryb, runa leśnego, mleka i jego przetworów. To wspaniała wakacyjna dieta także dla dzieci, które – mamy pewność – w czasie wolnym od szkoły będą jadły zdrowo.

Miejsca, które kuszą dobrą zabawą

Szwecja i Dania to jedne z najlepszych centrów rozrywki dla dzieci na świecie. To właśnie tu zbudowane są olbrzymie jak prawdziwe miasta „wesołe miasteczka”, tu można odwiedzić miejsce, w którym powstały najsłynniejsze klocki na świecie – Legoland, odwiedzić oceanaria czy muzea związane z historią Skandynawii – wikingów czy rybołówstwa.

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”295px” ]Parki rozrywki
Tivoli w Kopenhadze to park pod gołym niebem, w którym najwięcej atrakcji znajdziemy od 11 kwietnia do 22 września. Otwarty jest codziennie od 11:00 do późnych godzin nocnych. Pojedyncze wejście kosztuje ok. 50 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. (www.tivoli.dk) Szczyt sezonu w parku Liseberg obok Göteborga przypada na maj-sierpień, we wrześniu można wpadać tam na weekendy. Ceny są zróżnicowane w zależności od ilości atrakcji i czasu, który poświęcimy na pobyt. Za cały dzień w parku zapłacimy ok. 190 zł. (liseberg.com) Park rozrywki inspirowany postacią Pippi Pończoszanki w Sztokholmie można odwiedzać przez cały rok, a za wejście trzeba zapłacić ok. 70 zł. (www.junibacken.se)[/box]

Co ważne, wkraczając do jakiegokolwiek muzeum, historii naturalnej, malarstwa czy rzeźby, warto pamiętać, że w każdym z nich znajdziemy interaktywną miniekspozycję lub specjalny kącik przygotowany dla najmłodszych.

Największe miejsca goszczące dzieci i nastawione na zabawę bez trzymanki mieszczą się najczęściej w dużych miastach lub na ich obrębie. W Kopenhadze takim miejscem jest park Tivoli, gdzie oprócz różnych form zabawy i przepięknie skomponowanego, bajkowego otoczenia, można obejrzeć spektakle dla dzieci, koncerty, pokazy śpiewających fontann, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, czy zajęciach artystycznych. W Szwecji, w Göteborgu znajdziemy jeden za największych parków rozrywki w Europie – Liseberg. Wśród oferty sporo ekstremalnych atrakcji – trzy wieże swobodnego spadania, cztery rollercoastery, dwa diabelskie młyny, wśród których jeden z nich pozwala podziwiać panoramę parku z wysokości aż 60 metrów!

ALV_Pippi_10_RGB_300DPI
Świat Astrid Lindgren fot. imagebank.sweden.se

Nie zapominajmy o miejscach absolutnie fantastycznych, gdzie poprzez zabawę i eksperymenty dowiadujemy się czegoś nowego o świecie. Najnowszą atrakcją w Danii jest zbudowany na wyspie Als Danfoss Universe prezentujący świat nauki i techniki. Wewnątrz można się przekonać chociażby o tym, jak powstają gejzery, znaleźć się we wnętrzu wulkanu i poczuć olbrzymią energię magmy.

W Szwecji podobne miejsce znajdziemy niedaleko Sztokholmu – Tom Tits Experiment. W tym mieście warto pamiętać także o Junibacken – domu zabawy stworzonym z inspiracji postacią najsłynniejszego, literackiego dziecka Szwecji – Pippi Pończoszanki.

Poczuj się wolny!

W Szwecji i Danii jest mnóstwo udogodnień, które się przydają, kiedy podróżujemy z najmłodszymi. W tych krajach dzieci są mile widziane w miejscach publicznych – parkach, sklepach, restauracjach i kawiarniach (wyposażonych w przewijaki i miejsca do karmienia). Z dziećmi łatwo jest się przemieszczać, szczególnie z powodu dostępności tras rowerowych oraz możliwości wypożyczenia rowerów przypominających riksze do przewozu nawet dwójki czy trójki dzieci. Dla turystów i miejscowych dostępne są tzw. karty miejskie, które gwarantują wejście za darmo do wielu muzeów, katedr czy skansenów, a także upoważniają do zniżek i pozwalają się przemieszczać taniej środkami transportu publicznego. W zależności od celów naszej wizyty w dużych miastach Szwecji i Danii przygotowano wiele różnych rodzajów kart do wyboru.

Co dają te udogodnienia? W krajach otwartych na naszą wspólną, rodzinną obecność możemy czuć się naprawdę komfortowo i z radością korzystać z wszystkich atrakcji danego miejsca. Możemy też – co najważniejsze – poczuć wdzięczność naszych dzieci, które mają szansę na niezapomniane wakacje, a to wartość całkowicie bezcenna.

[box type=”shadow” ]Portale internetowe, na które warto zajrzeć:
www.visitdenmark.pl
www.visitsweden.com
www.novasol.pl
www.bornholm.me[/box]

[box type=”shadow” ]Promy do Szwecji dla dzieci
Płynąc do Skandynawii promem Unity Line za najmłodszych pasażerów (do lat 7) nie płacimy ani złotówki, a na pokładzie czeka na nich mnóstwo atrakcji – specjalne strefy dla dzieci, gdzie w okresie wakacyjnym w każdy czwartek, piątek i sobotę od 11 czerwca do 31 sierpnia animowane są zabawy.[/box]