Rallarvegen – 108 km górskich wrażeń

Samo serce górskiego krajobrazu Norwegii przecina jeden z najbardziej malowniczych szlaków rowerowych w Skandynawii – Rallarvegen (Droga Kolejowa). Oddana do użytku rowerzystów w 1974 roku trasa dawniej była drogą wykorzystywaną przy budowie linii kolejowej Bergen. Szlak biegnie od stacji kolejowej Haugastøl, przez najwyższy płaskowyż górski w Europie – Hardangervidda, wprost do fiordowego nabrzeża we Flåm (80 km) lub w Voss (108 km).

Rallarvegen ma w sobie wszystko, czego rowerzyści szukają w górskich szlakach – od urozmaiconych tras z długimi zjazdami, aż po malownicze krajobrazy wypełnione górskimi szczytami, szumiącymi wodospadami czy rwącymi potokami. Na końcu trasy, na norweskim wybrzeżu czekają na cyklistów piętrzące się nad morzem fiordy.

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”220px” ]Jaki rower wybrać?
Rallarvegen to górski szlak, na którym na cyklistów czekają szutrowe i kamienne drogi, strome zjazdy i wymagające podjazdy, dlatego warto zabrać ze sobą dobrej jakości rower trekkingowy lub górski. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego roweru, zawsze znajdziesz coś dla siebie w ofercie wypożyczalni w Haugastøl. [/box]

Niepowtarzalna sceneria wokół tego fascynującego szlaku rowerowego sprawiła, że Rallarvegen stał się jedną z najpopularniejszych tras w Norwegii. Dziś przemierza go blisko 20 000 rowerzystów rocznie!

Sezon

połowa lipca – początek września

Etapy trasy

  • Haugastøl – Finse
  • Finse – Hallingskeid
  • Hallingskeid – Vatnahaslen
  • Vatnahaslen – Flåm lub Vatnahaslen – Voss

Droga na szlak Rallarvegen

Dojazd

Oslo-bicycle-trip-072005-99-2626-500

Do stacji Haugastøl można dotrzeć koleją z Bergen lub Oslo. Już sama podróż pociągiem jest niebywała atrakcją turystyczną, gdyż linia kolejowa biegnie przez malowniczy płaskowyż Hardangervidda, przecinając góry 182. ręcznie wydrążonymi tunelami.

Jeśli do Norwegii wybierasz się samochodem, najwygodniej jest zostawić auto w Bergen i stamtąd dojechać do koleją do Haugastøl. Z obu punktów docelowych szlaku Rallarvegen (Flåm i Voss) najszybciej dotrzesz właśnie do Bergen.

Powrót

Flåm – Bergen

Wracając z Flåm do Bergen, warto dołożyć wszelkich starań, by dojechać Koleją Flåm do Myrdal, z którego można złapać pociąg wprost do drugiego co do wielkości miasta Norwegii.

Linia pomiędzy Flåm a Myrdal należy do tras kolejowych z jednymi z najbardziej stromych torowisk na świecie. Podczas godzinnej podróży za oknami wagonu można podziwiać Aurlandfjord – odnogę najdłuższego fiordu w Norwegii, nazywanego Sognefjord, głębokie wąwozy górskie czy wysokie wodospady. Całość uzupełniają tunele, których na 20-kilometrowej trasie wydrążono aż 20. Przejazd kolejką Flåm jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii – rocznie pociągiem podróżuje blisko 500 000 osób.

Hardangervidda
Hardangervidda

Voss – Bergen

Voss jest popularnym miejscem wędrówek turystów, dlatego bez problemu znajdziesz stąd połączenie z Bergen.

Więcej informacji na www.rallarvegen.com