Ales Stenar – tajemnice kamiennego monumentu

W okolicach Ystad nad brzegiem Bałtyku góruje kamienny monument w kształcie statku. Zbudowana z 59 głazów konstrukcja mierzy 67 metrów długości i 19 metrów szerokości, tym samym należąc do największych obiektów tego typu w Skandynawii. Jednak to nie jej wielkość stanowi o jej wyjątkowości, ale fakt, że ten „kamienny statek” jest otoczony morzem tajemnic, dla których wciąż nie ma wyjaśnienia. Oto właśnie zagadkowy Ales Stenar!

Wokół monumentu wciąż pojawia się wiele niewiadomych, a każda próba ich wyjaśnienia prowadzi tylko do kolejnych pytań. Przede wszystkim do dziś nieznane jest jego pochodzenie. Trudności rodzi już sama próba określenia epoki, w której budowla powstała. Jedni datują ją na epokę brązu, inni – na początki epoki żelaza. Nierozwikłana pozostaje również kwestia pochodzenia samych głazów, z których monument został zbudowany. Niewykluczone, że przed powstaniem Ales Stenar pełniły one rolę nagrobków przodków dzisiejszych Skandynawów.

shutterstock_61168693

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”220px” ]Jak dojechać do Ales Stenar?

Legendarny monument znajduje się ok. 18 km na wschód od Ystad. Można do niego dojechać z Ystad lokalnym autobusem (koszt biletu to 30 SEK) bądź samochodem, jadąc szwedzką drogą nr 9 na wschód od Ystad, z której następnie należy zjechać na miejscowość Kåseberga.

Najwygodniejszym sposobem na dostanie do samego Ystad jest rejs promem Unity Line ze Świnoujścia. Gdy podróżujemy samochodem, za przewóz auta wraz z kierowcą i 3 pasażerami zapłacimy już od 148 zł/os.

Sprawdź ofertę Unity Line![/box]

 

Zagadkowe pochodzenie monumentu tylko otwiera długą listę ciekawych, ale i trudnych pytań dotyczących tej unikalnej budowli. Przykładowo, niejasne jest jej przeznaczenie. Często utrzymuje się, że pierwotnie miała ona pełnić funkcje świątyni. Stąd też w jej nazwie miało się  pojawić słówko „Ale”, które w języku staronordyjskim mogło oznaczać właśnie miejsce odprawiania obrządków. Okazuje się jednak, że nawet znaczenie samej nazwy monumentu jest owiane tajemnicą. Nie jest bowiem wykluczone, że wikingowie posługiwali się słówkiem „Ale” na oznaczenie krawędzi. Wówczas jego obecność w nazwie „Ales Stenar” tłumaczyłoby raczej położenie monumentu niż dawniej pełniona funkcja sakralna – budowlę postawiono na 37-metrowym wzniesieniu tuż nad wodami Bałtyku.

W tym morzu zagadek jedno jest pewne – Ales Stenar jest unikalnym na skalę światową monumentem, który swoim ogromem i malowniczym położeniem do dziś imponuje turystom z całego świata. Nie bez powodu jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków Szwecji.