Skandynawski styl i estetyka

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością ze względu na jego naturalność, prostotę i bezpretensjonalność, ale także dlatego, że można wykreować piękne aranżacje niewielkim kosztem. Styl ten od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli właśnie myślisz o małym remoncie, zerknij jak ciekawie odmienić swoje mieszkanie.

Styl skandynawski to kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. Meble i elementy wyposażenia są przede wszystkim praktyczne i użyteczne, pozbawione zdobień, urzekają skromnością i nieskomplikowaną formą. Pomieszczenia urządzone w taki sposób nigdy nie są przeładowane sprzętami, są przestrzenne i uporządkowane.

fot. Tuukka Ervasti/ imagebank.sweden.se
fot. Tuukka Ervasti/ imagebank.sweden.se

Nieskazitelna biel

Jeżeli jesteś fanem jasnych, świetlistych przestrzeni, możesz śmiało sięgać po styl skandynawski. To właśnie biel jest bazą, w którą wkomponowuje się inne kolory. Oprócz swoistej elegancji i świeżości, optycznie rozjaśnia i powiększa nawet te miejsca, które z pozoru wyglądają na ciemne i niewielkie metrażowo. Biel we wnętrzach skandynawskich jest wszechobecna i jest najbardziej charakterystycznym elementem tego typu wystroju. Znaleźć ją można nie tylko na ścianach, ale także w barwieniu mebli i drewna. Inne dominujące w tym stylu kolory to błękity, jasne róże, delikatne odcienie szarości. Na takim tle świetnie eksponują się mocne kolorystyczne akcenty ulokowane najczęściej w dodatkach codziennego użytku – poduchach, zasłonach, donicach, wazonach, czy tekstyliach.

W naturze siła

fot. Miriam Preis/ imagebank.sweden.se
fot. Miriam Preis/ imagebank.sweden.se

Ekologia dla większości Skandynawów ma olbrzymie znaczenie, dlatego naturalne akcenty znajdują odzwierciedlenie także w wystroju wnętrza. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszy się drewno. Z tego surowca wykonuje się zarówno podłogi (często bejcowane lub malowane na biało), jak i większość mebli oraz innych elementów wyposażenia. Znaczącą rolę odgrywa też skóra, wiklina i kamień. Naturalnemu drewnu towarzyszą jasne, surowe tkaniny – głównie len, bawełna, juta, wełna – które dekorowane są wielobarwnymi haftami lub graficznymi, powtarzalnymi motywami.

Mieszkania zaprojektowane w tym stylu są ponadczasowe, bo nie podążają za żadną modą, są skromne, a jednocześnie wygodne, przytulne i przyjazne. Z inspiracji skandynawskich można czerpać całymi garściami…

tuukka+ervasti-gallery+pascale+-2215
fot. Tuukka Ervasti/ imagebank.sweden.se

Ciekawostki

  • Skąd się wziął styl skandynawski? Wszystko zaczęło się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy szwedzki malarz Carl Larsson wraz z żoną urządzili nową posiadłość zgodnie z własnymi gustami oraz artystycznymi pomysłami. Oryginalne wnętrze malarz uwiecznił na swoich obrazach, które na tyle spodobały się Szwedom, że szybko zapanowała moda na design à la Larsson – dziś znany właśnie jako styl skandynawski.
  • Światło to jeden z ważniejszych aspektów stylu skandynawskiego. Dlaczego? Otóż warunki atmosferyczne panujące w krajach Północy sprawiają, że ich mieszkańcy doceniają każdy promień słońca. Z tego powodu Skandynawowie rezygnują z zasłon w oknach, budują mieszkania mocno przeszklone, a ściany i podłogi malują na biało, by jeszcze bardziej odbijały drogocenne światło. W każdym z nich spotkasz duże lampy i mnóstwo świec.

Aleksandra Pokojewska