Klify wyspy Møn

Tak jak dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, tak i dwa razy nie ogląda się tego samego nabrzeża na duńskiej wyspie Møn. Nieustannie zmienia się ono pod naporem morskich fal.
fot. Niclas Jessen Każdego roku nawet do 40 cm znajdujących się tam kredowych klifów znika w Bałtyku, tworzą się nowe plaże i powstają zupełnie nowe urwiska. Choć tempo zmian jest naprawdę duże, szacuje się, że jeszcze przez 10 000 lat będzie można cieszyć się niezwykle widowiskową scenerią tej wyspy.

Można podziwiać tu pionowe ściany świeżo odsłoniętych klifów, które mienią się śnieżną bielą. Znajdująca się u ich podnóży woda ma charakterystyczny szmaragdowy odcień, który kojarzy się raczej z Morzem Śródziemnym niż Bałtykiem. Wszystko to staje się jeszcze bardziej imponujące, gdy uświadomić sobie, że na wyspie Møn znajdują się najwyższe urwiska nad Bałtykiem. Szczyty najbardziej pokaźnych spośród nich sięgają aż 128 m n.p.m., a klifowe nabrzeże ciągnie się na odcinku aż 7 km.

Choć krajobraz Mønu nieustannie się zmienia, a każdego roku klify częściowo znikają w morskiej wodzie, to zdobią one tę wyspę od ponad 70 mln lat. Już wtedy roztaczała się z nich widowiskowa panorama na śnieżnobiałe plaże i szmaragdową taflę Bałtyku. Już wtedy spokojne widoki ustępowały niekiedy miejsca spektakularnym obrazom, jakie tworzą fale wzburzonego morza rozbijające się o pionowe ściany klifów. Geocenter Møns KlintNiezależnie od tego, na jaką pogodę trafi się podczas wizyty na tej wyjątkowej wyspie, jedno jest pewne – w żadnym innym miejscu nabrzeże Bałtyku nie jest tak widowiskowe.

GeoCentre Møns Klint

Tuż przy jednym z mierzących 100 metrów wysokości klifów mieści się interaktywne muzeum GeoCentre Møns Klint. Można w nim poznać geologiczną historię wyspy do 70 mln lat wstecz. Ekspozycje poświęcono nie tylko prehistorycznym dziejom wyspy, ale również współczesności. I tak po tym, jak pozna się proces formowania się kredowych klifów, można odkryć bogactwo współczesnej fauny i flory wyspy. Każdy z kluczowych momentów w jej historii jest prezentowany w przystępny sposób za pomocą autentycznych skamienielin, prezentacji multimedialnych, filmów w kinie 3D, a nawet pełnowymiarowych modeli dinozaurów. Dodatkowo można wziąć udział w warsztatach, na których m.in. bada się skamienieliny, albo wybrać się z przewodnikiem na wycieczkę rowerową po wyspie.

 

[box type=”shadow” ]

Interaktywne muzeum GeoCentre Møns Klint znajduje się 137 km od Kopenhagi. Można do niego dotrzeć, jadąc autostradą E55 na południe od stolicy Danii. Następnie należy zjechać na drogę krajową nr 59 w kierunku Stege, skąd lokalną trasą nr 287 dojedzie się do rezerwatu przyrody Store Klinteskov, gdzie mieści się muzeum.

Lokalizacja GPS

54° 57’ 56” N

12° 32’ 562 E

Godziny otwarcia muzeum

w szczycie sezonu (od 29 czerwca do 11 sierpnia): 10:00 – 18:00

poza szczytem sezonu: 10:00/11:00 – 17:00

poza sezonem (od 1 listopada do 12 kwietnia): zamknięte

Ceny biletów

dorośli: 115 DKK

dzieci (od 3 do 11 roku życia): 75 DKK

Szczegóły na www.moensklint.dk  [/box]

fot. Søren Laurdisen/VisitDenmark, Niclas Jessen, Devis Rotasperti