Oslo – miasto nad fiordem

Białe noce, portowe nabrzeża, urokliwe wysepki rozrzucone po zatoce Oslofjorden, liczne muzea, bogate życie kulturalne i rozrywkowe oraz pogodni, uśmiechnięci mieszkańcy – witajcie w stolicy Norwegii.

Oslo to jedna z najbardziej multikulturowych i zarazem najspokojniejszych stolic na świecie. Oferuje nie tylko rozmaite atrakcje i rozrywki, ale i niepowtarzalną atmosferę. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od niezwykłego gmachu Opery i Baletu (Operahuset), który znajduje się około pół kilometra na południe od budynku Dworca Centralnego. Wycieczki do OsloOtwarta w 2008 roku budowla z granitu, marmuru, stali i szkła została wzniesiona na skale, tuż nad wodami fiordu, zaś kształtem i barwą przypomina lodowiec. Norwegowie szczycą się faktem, że to największy obiekt kulturalny, jaki powstał w ich kraju w ciągu ostatnich 700 lat. Na melomanów czeka 1350 miejsc na parterze i dodatkowe 400 na pierwszej kondygnacji, ale nawet turyści nieczuli na wdzięki muzyki znajdą tu coś dla siebie – mogą bowiem spacerować po spadzistym dachu opery, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na zatokę z jednej strony i na panoramę miasta z drugiej.
Po powrocie w okolice Dworca Centralnego warto zapuścić się w głąb ulicy Karola Jana (Karl Johans gate), głównej arterii turystycznej i handlowej, nazwanej na cześć XIX-wiecznego norweskiego monarchy. Ulica jest położona w ścisłym centrum i ciągnie się przez ponad kilometr. Wycieczki do Oslo - Unity LineKarl Johans gate obfituje w turystyczne atrakcje – znajdziemy tu nie tylko rozmaite sklepy, restauracje, kafejki i informację turystyczną, która zapewnia mapki z ciekawymi miejscami, ale również Teatr Narodowy (Nationaltheatret), stare budynki uniwersyteckie, gmach norweskiego parlamentu (Stortinget) i barokową katedrę luterańską z XVII wieku (Oslo domkirke, wejście od placu  Stortorvet). W pobliżu katedry znajdują się też zadaszone bazary zbudowane w latach 1840-1859, które dziś mieszczą sklepy i restauracje.
Zwieńczenie Karl Johans gate stanowi Pałac Królewski (Det kongelige slott), położony na wzgórzu Bellevuehřyden. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Oslo jest obecnie zamieszkiwany przez króla Haralda V i królową Sonję. To właśnie tutaj Para Królewska podejmuje zagranicznych gości, którzy oprócz uroczystych obiadów mogą także liczyć na nocleg w pałacowych komnatach. Jednym z najpiękniejszych pomieszczeń trzypiętrowego gmachu z pewnością jest olbrzymia sala balowa o powierzchni 360 m kw. Codziennie o godz. 13.30 odbywa się honorowa zmiana warty straży królewskiej. wycieczka do OsloWarto dodać, że siedziba monarchy nie jest odgrodzona od podwładnych murem ani nawet płotem – wnętrza budynku są udostępnione zwiedzającym, zaś wokół pałacu rozciąga się rozległy, otwarty dla wszystkich park (Slottsparken) pełen ławeczek i pomników. Innym popularnym terenem zielonym w Oslo jest Park Vigelanda (Vigelandsparken), w którym znajduje się ponad 200 rzeźb, fontanna, staw z ozdobnym mostem, oraz ciekawe oświetlenie – wszystko  projektu norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda.

Kierując się z Pałacu Królewskiego na południe w stronę zatoki, trafimy najpierw w okolice miejskiego Ratusza, gdzie co roku odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla, a następnie do Akershus. Ten najlepiej zachowany zabytek średniowiecza został wzniesiony na skale ok. 1290 roku i jest dziś najstarszą istniejącą norweską twierdzą. Akershus wsławił się tym, że nigdy nie został zdobyty przez wroga – nawet wówczas, gdy w czasie II wojny światowej była oblężona przez Niemców. Twierdzę ostatecznie przekazano w wyniku kapitulacji, zaś jej wnętrza posłużyły za siedzibę hitlerowskich władz oraz więzienie. Dziś w twierdzy mieszczą się liczne muzea, głównie o charakterze militarnym, a także mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej.

Oslo w jeden dzień

Z półwyspu, na którym położony jest Akerhus, widać Aker Brygge, czyli urokliwe nabrzeże portowe. Do 1982 roku znajdowały się tu głównie doki, magazyny i tereny stoczni, które po przebudowie zamieniły się w nowoczesne apartamenty, centra handlowe, kina, biura, markowe sklepy i wytworne restauracje. Dziś dzielnica stanowi niejako centrum rozrywkowo-handlowe Oslo i jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców miasta i turystów (szacuje się, że rocznie jest odwiedzane przez blisko 12 milionów ludzi, co czyni ją najpopularniejszym obiektem turystycznym w całym kraju). To tutaj Norwegowie cumują swoje luksusowe łodzie, jachty i motorówki, to stąd odpływają statki ze zwiedzającymi, żeglujące wokół okolicznych wysepek po wodach fiordu. W Aker Brygge znajduje się też imponujące Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley, w którym zebrano prace takich artystów jak Jeff Koons, Matthew Barney, Olafur Eliasson i Cindy Sheman. To tylko jedno z blisko 50 muzeów znajdujących się w Oslo. Ich tematyka jest rozmaita – od sztuki, poprzez historię i archeologię, aż po marynistykę.
To tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie oferuje turystom Oslo – miasto, o którym Jo Nesbø, norweski pisarz i rodowity mieszkaniec metropolii, pisał: „Do lat osiemdziesiątych było to raczej nudne miasteczko, ale z biegiem czasu bardzo się zmieniło”. Z pewnością jest to korzystna zmiana.

tekst: Maciej Kaczmarski
zdjęcia: VisitNorway, Shutterstock