Atrakcje na wakacje w Skandynawii? Festiwale!

Festiwal to najlepsze miejsce i czas, by przy ciekawej muzyce na żywo bawić się i poznawać nowych ludzi. Letnia aura sprzyja organizacji takich wydarzeń, zaś niewątpliwym atutem skandynawskich festiwali są miejsca, w których się one odbywają. Prezentujemy najciekawsze z tych, które są tam zaplanowane na drugą połowę lata.

Copenhagen Jazz Festival

Copenhagen Jazz Festival

Dziesięciodniowy festiwal muzyki jazzowej istniejący od 1979 roku. Festiwal tworzy obecnie ponad 1300 koncertów odbywających się 120 miejscach w Kopenhadze i Frederiksbergu, począwszy od tak znamienitych jak Teatr Królewski, kopenhaska Opera czy Sala Koncertowa Duńskiego Radia, poprzez kluby, kawiarnie, bary, sale koncertowe, na wolnym powietrzu kończąc. Wstęp do wielu z tych miejsc jest bezpłatny. Wydarzenia tego festiwalu gromadzą nawet ćwierć miliona słuchaczy, z których co dziesiąty pochodzi z zagranicy. To jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń muzycznych w Europie. W tym roku wystąpią m.in. Burt Bacharach, Dee Dee Bridgewater, Gregory Porter, Richard Bona, Pat Metheny i Charles Lloyd. Unity Line dysponuje ofertą przejazdu zarówno dla pasażerów podróżujących własnym samochodem, jak i  nie zmotoryzowanych. Rezerwacji promu najlepiej dokonywać jeszcze na początku lipca.

 

Termin: 1-10 sierpnia,
Miejsce: Kopenhaga, Dania

Więcej informacji: http://jazz.dk/en/copenhagen-jazz-festival-2016/frontpage/

 

Way out west

Muzyka, kino, sztuki wizualne i performance od 2007 roku spotykają się w Göteborgu. W tym roku ten festiwal organizowany jest po raz dziesiąty, więc program jest wyjątkowo bogaty i nie sprowadza się wyłącznie do muzyki. Obejmuje także pokazy filmów, wystawy, wykłady i performance. Osią festiwalu są jednak koncerty gwiazd światowego formatu reprezentujących takie style muzyczne rock, pop, urban and electro. Jedną z części festiwalu jest także Red Bull Music Academy. Na gości czeka niemal 150-hektarowy park Slottsskogen. W tegorocznej edycji wystąpią między innymi: Morrisey, Skepta, Jack Garratt, AlunaGeorge czy The Tallest Man On Earth. Propozycja dojazdu i pobytu w Göteborgu znajduje się TUTAJ. Rezerwacji promu najlepiej dokonywać jeszcze w lipcu.

rodrigo_rivas_ruiz-way_out_west-1088-300x151

Termin: 11-13 sierpnia,
Miejsce: Göteborg, Szwecja

Więcej informacji: http://www.wayoutwest.se/en/line-up/

 

 

Malmö Festival

To kolejna coroczna atrakcja lata, która jest organizowana od 1985 roku. To osiem dni koncertów, warsztatów, spektakli teatralnych, pokazów, wycieczek z przewodnikiem i wielu innych atrakcji, wśród których jedną z ważniejszych są stoiska z tradycyjną kuchnią szwedzką i egzotycznymi daniami. Udział co roku ok. 1,4 mln gości, czyni z tej imprezy największy w Skandynawii festiwal miejski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszane są całe rodziny, bo wśród 31 różnych festiwalowych lokalizacji każdy znajdzie coś dla siebie. Spragnionym wrażeń muzycznych szczególnie polecamy koncerty: Jake Bugg, Wolfmother i Jazz Cartier. Propozycja dojazdu i pobytu w Malmö znajduje się TUTAJ. Rezerwacji promu najlepiej dokonywać jeszcze w lipcu.

Termin: 12-19 sierpnia,
Miejsce: Malmö, Szwecja

MX01_20131125140153

Więcej informacji: http://malmofestivalen.se/about/in-english

 

 

Festiwal OYA

Święto muzyki spod znaku szeroko pojmowanego rocka od 1999 roku. Obecnie jeden z największych festiwali w Norwegii. Na czterech scenach, przez pięć dni dla kilkudziesięciu tysięcy fanów zagra ponad 80 zespołów m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Skandynawii. Wśród tegorocznych artystów znajdą się m.in. nominowany do Oscara Anohni, PJ Harvey, New Order, Massive Attack, Mastodon. Ciekawostką jest chęć organizatorów dołączenia do czołówki najbardziej „zielonych” festiwali świata. Warto więc podpatrywać wprowadzane przez nich rozwiązania przyjazne środowisku.

OYA_fest_by_Steffen_Rikenberg
Termin: 9-13 sierpnia,
Miejsce: Oslo, Norwegia

Więcej informacji: http://oyafestivalen.com/