Norwegia w pigułce

Czy możliwe jest doświadczenie w ciągu jednego dnia tego, co w Norwegii jest najpiękniejsze? Twórcy wycieczki o tej właśnie nazwie (Norway in a nutshell ®) przekonują, że tak! Kolejne etapy tej najpopularniejszej obecnie norweskiej wyprawy przebiegają w zapierającej dech w piersiach scenerii fjordów, dolin i masywów górskich. Łączą przy tym przejazd koleją, autobusem i promem.

Norwegia w pigułce, kolej do FlamWycieczki „Norway in a nutshell®” dostępne są w różnych wariantach, ale najpopularniejszymi miejscami ich rozpoczęcia są Bergen i Oslo. Do wyboru są też trasy w jedną stronę lub przejazdy okrężne. W wersji z Oslo do Bergen cała trasa zajmuje ok. 12 godzin i kosztuje niemal 2000 koron. Rozpoczynamy ją od przejazdu pociągiem z Oslo do Myrdal, który trwa niecałe 5,5 h. Tu, po krótkiej przerwie, przesiadamy się do pociągu jadącego do Flåm jedną z najbardziej stromych linii kolejowych świata. Przez niemal godzinę pokonujemy trasę długości 20 km, wznoszącą się o prawie 900 m. Pociąg jedzie wolno, by pasażerowie mogli w spokoju podziwiać dziewiczy krajobraz tego regionu, strome zbocza górskie poprzecinane głębokimi wąwozami i majestatyczne wodospady.

Oszołomieni spektakularnymi widokami przesiadamy się na prom, którym przepłyniemy przez odnogi najdłuższego w Europie, a drugiego pod tym względem na świecie, fiordu Sognefjord (204 km). Pierwsza odnoga to Aurlandsfjord mająca 17 km długości. Jej brzegi zwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów. Druga to Nærøyfjord, który – otoczony ponad kilometrowej wysokości stromymi skałami – w najwęższym miejscu ma jedynie 250 m! Ze względu na swoje wyjątkowe piękno został w roku 2005 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gudvangen-2005-06-30Dwugodzinny rejs kończymy w miejscowości Gudvangen. Ta mała wioska licząca ok. 120 mieszkańców jest – ze względu na swoje malownicze położenie – miejsce wypadowym wielu tras turystycznych. Tu przesiadamy się na autobus, który jedzie do Voss.

Jeżeli wycieczka odbywa się w okresie letnim (między majem i wrześniem), to pokonamy tą trasę jedną z najbardziej malowniczych i najbardziej stromych dróg północnej Europy zwaną Stalheimskleiva. Ma ona długość ok. 1,5 km i nachylenie sięgające aż 18%. Wybudowana w połowie XIX w łączy dolinę Nærøydalen ze szczytem góry Stalheim, na której znajduje się hotel ze wspaniale ulokowanym punktem widokowym. Z grani, po której przebiega droga doskonale widać dwa potężne wodospady ulokowane na przeciwległych zboczach doliny. Po stronie północnej znajduje się wodospad Sivlefossen mierzący ponad 140 m. Po stronie południowej – niewiele niższy, bo 126-metrowy Stalheimsfossen. Droga służy obecnie wyłącznie celom turystycznym. Poza miesiącami letnimi autobus przejeżdża współczesnymi, wykutymi w skale tunelami. Przejazd do Voss trwa ok. pięciu kwadransów. W tym średniej wielkości miasteczku, uznawanym przez wielu za norweską stolicę sportów ekstremalnych, przesiadamy się na pociąg do Bergen, który osiąga cel podróży po ok. półtorej godziny.stalheim_road

Choć całą tę podróż można odbyć w ciągu jednego dnia, zaleca się zaplanowanie po drodze jednego lub dwóch noclegów, by móc bardziej nacieszyć się niezwykłymi widokami i kontaktem z naturą. W tamtym rejonie znajduje się wiele szlaków dla turystów pieszych oraz bogata oferta dla poszukiwaczy mocniejszych wrażeń, jak wspinaczka, kajakarstwo czy rafting.

Informacje dla oszczędnych

Ważną cechą całej wycieczki jest oparcie jej w całości na transporcie publicznym. Dotyczy to zarówno pociągów, autobusów, jak i promów. Oznacza to, że możemy sami poukładać sobie terminarz podróży opierając się na ogólnodostępnych rozkładach jazdy. Co ciekawe – rezerwując i opłacając indywidualnie każdy z etapów podróży – możemy zaoszczędzić nawet 100 koron na osobę. Niestety niektóre ze środków transportu można opłacić dopiero na miejscu, co wydaje się nieco ryzykowne. Jednak bywalcy tamtych rejonów twierdzą, że nie ma problemu z wolnymi miejscami w pociągach czy autobusach.

Drugą rzeczą, o której warto pomyśleć, jest karta rabatowa Fjord Pass® upoważniająca do 10-40% zniżek na ponad 80 atrakcji w całej Norwegii, jak spływy, wspinaczki, wejścia do muzeów, wypożyczenie samochodu czy usługi przewodników. Karta kosztuje 150 koron i jest ważna przez cały rok kalendarzowy. Z jednej karty może skorzystać dwoje dorosłych i dwoje dzieci w wieku do 15 lat.

tekst: Bolesław Tołkacz

zdjęcia: www.visitflam.com, wikimedia.org, fjordtours.com