Kopenhaga daje szansę ubogim

Wycieczki do Kopenhagi - Unity Line

Z myślą o bezdomnych powstanie centrum mieszkaniowo-ogrodowe Jagtvej 69 – Vendepunktet, które ma stać się pierwszym przystankiem ubogich w drodze do lepszego, godnego życia. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych powstaną tu także rozległy ogród, przestrzeń szklarniowa do uprawy owoców i warzyw, a także część warsztatowa i biurowa.

To bardzo nowatorski pomysł na aktywizację społeczności, który daje osobom bez perspektywy na zmianę swojego losu – nadzieję na odbicie się od przysłowiowego dna. Bezdomni dostaną tu szansę na ponowne wkroczenie do społeczeństwa, nie tylko dlatego, że nowo powstały budynek zapewni im dach nad głową. Stworzona z nowoczesnych, prostokątnych boksów budowla posiadać będzie niewielkie sypialnie, kuchnie, jadalnie, pokoje dzienne, ale także sale warsztatowe, w których bezdomni będą mogli zdobyć nowe umiejętności pomocne na nowej ścieżce życiowej. Bedą oni mogli także skorzystać z ogrodu, który ma stać się nie tylko miejscem do drobnej uprawy żywności. Wspólna przestrzeń zielona ma dać szansę na integrację dotychczas bezdomnych z sąsiadami, co też pozwoli im na nawiązanie relacji społecznych i sąsiedzkich.

Wybrana do projektu technologia, czyli konstrukcja z boksów – daje możliwość dalszej rozbudowy w zależności od potrzeb mieszkańców. Po pewnym czasie mieszkańcy Jagtvej 69 – Vendepunktet już uzbrojeni w umiejętności i poczucie własnej wartości, mają odważnie wkroczyć na ścieżkę rozwoju zawodowego i życia na godnym poziomie. Bez cienia watpliwości Kopenhaga jest kolebką odważnych koncepcji, które inspirują europejczyków i zachęcają do jej odwiedzenia.

Chętnych do poznania uroków Kopenhagi i kultury Duńskiej zapraszamy na rejs promem Unity Line.

Autor: Agnieszka Ościłowska