Kopenhaga – miasto dobre na zdrowie

Nic dziwnego, że mieszkańcy Kopenhagi należą do najzdrowszych ludzi na świecie. Rowerzyści stanowią integralną część miejskiego krajobrazu, podobnie jak ciągnące się kilometrami drogi rowerowe.Nic dziwnego, że mieszkańcy Kopenhagi należą do najzdrowszych ludzi na świecie. Rowerzyści stanowią integralną część miejskiego krajobrazu, podobnie jak ciągnące się kilometrami drogi rowerowe. W ekosystem miejski wpisują się też łódki, na których można niespiesznie spędzić czas chwytając promienie słońca. Jednak nie tylko z aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu energię czerpią mieszkańcy Duńskiej stolicy – wszechobecna zieleń, filtrowana woda w kranach i odnawialne źródła energii niewątpliwie w tym pomagają.

Kopenhaga na rowerze

W sieć dróg Kopenhagi wpisuje się ponad 400 kilometrów ścieżek rowerowych. Nic więc dziwnego, że jedna trzecia mieszkańców postanowiła przesiąść się z samochodu na dwuślad i wcale nie dotyczy to tylko wybranej grupy społecznej, ani określonej pory roku. Jeżdżą studenci, biznesmeni, policjanci – ogólnie wszyscy. Jeżdżą także w zimie, bo miasto dba, by ścieżki rowerowe były zawsze odśnieżone. Rower wpisany jest w miejski styl życia, który oprócz aktywności fizycznej ceni sobie także wypoczynek.

Powoli…

Paradoksem tej stolicy jest fakt, że miastowi zamiast jak w innych europejskich stolicach uczestniczyć w szalonym wyścigu szczurów, wolą niespiesznie spędzać czas w kawiarniach, czy parkach lub na wodzie – pływając małymi łódeczkami. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że przeciętny mieszkaniec do najbliższego parku czy plaży ma do przejścia około 15 minut. To efekt podjętych przez władze miasta działań związanych z planowaniem przestrzeni miejskiej, które jak widać odzwierciedlają styl życia Duńczyków.

Hygge

W niespieszny styl życia doskonale wpisuje się hygge, czyli podejście do życia, przejawiające się celebrowaniem chwili, otaczaniem się ładnymi rzeczami, tworzeniem inspirujących wnętrz, pełnych jednocześnie ciepła i rozmów z bliskimi. Można by powiedzieć że hygge odpowiada za sposób, w jaki zostało zaplanowane miasto, bo rzeczywiście miejski krajobraz jest nie tylko inspirujący i estetyczny (skandynawski design), ale też zachęca do wspólnego spędzania czasu i otwierania się na ludzi.

W dążeniu do doskonałości

Jak oceniła Światowa Organizacja Zdrowia, Kopenhaga nie tylko osiągnęło wysoki poziom dobrostanu mieszkańców, ale też stale poprawia swoje warunki i się rozwija. Programy zachęcające do porzucenia używek takich jak papierosy i zdrowego odżywiania się już dają pewne efekty, a do kolejnych planów można zaliczyć dążenie by do 2025 roku 90 proc. żywności w przedszkolach, szkołach i domach spokojnej starości było organiczne.
Całokształt Kopenhaskiego życia w mieście ma w sobie pewna lekkość, która przyciąga tu nie tylko turystów. Wielu mieszkańców europejskich miast po przeprowadzeniu się na stałe do Kopenhagi uważa, że to najlepsze miejsce na świecie do życia. Czy tak jest naprawdę, najlepiej przekonać się samemu. Chętnych do niespiesznego odkrywania uroków Kopenhagi zapraszamy na wycieczkę do Kopenhagi promem Unity Line.

 

Autor: Agnieszka Ościłowska