Påsk, czyli Wielkanoc po szwedzku

Påsk, czyli Wielkanoc po szwedzku

Wesołych Świąt po szwedzku

„Glad Påsk”, czyli Wesołych Świąt – tak pozdrawiają się Szwedzi podczas Wielkiej Nocy, kierując słowa pozdrowienia do przechodniów. Dzieci przebierają nogami w oczekiwaniu na słodkie påskägg, czyli duże wielkanocne jaja wypełnione słodyczami. Jednak ich zdobycie wcale nie jest takie proste. Najpierw muszą się przebrać za czarownice i zapukać do drzwi sąsiadów. Przypomina to trochę amerykańskie Halloween, ale motyw przewodni na przebranie jest jeden. A przebierają się głównie dziewczynki (choć pewnie i Wiedźminów nie braknie).

Skąd motyw czarownic?

Legenda głosi, że w Wielki Czwartek po zapadnięciu zmroku wszystkie czarownice przylatywały na miotłach do Blåkulla, gdzie czekał na nie diabeł żądny … czarownic. Tam wiedźmy tańcowały aż do Wielkiej Nocy. Dlatego tez dzieci przebierają się za czarownice w czwartek i wędrują po domach sąsiadów. Tradycyjny strój „na czarownicę” to chusta na głowę, miotła z gałązek w ręku i szminką wymalowane rumieńce, a kredką – piegi na policzkach. Musi być też i kociołek, do którego wrzucane będą podarunki. A w zamian czarownice dostają słodycze.

Długi Piątek

Långfredagen to z kolei Wielki Piątek, zwany w Szwecji długim piątkiem, upamiętniającym długi czas cierpienia Jezusa. Piątek jest dniem wolnym od pracy. Tu widać dokładnie jak dzień po dniu pogańskie rytuały mieszają się z chrześcijańskimi i prawdopodobnie w tym tkwi cały urok szwedzkich świąt. Raczej nie zobaczymy szwedów w czasie Świąt Wielkiej Nocy w kościele. Za to z pewnością zobaczymy, jak szykują swoje łódki do cieplejszej pory roku.

Wielka Sobota w Szwecji

„Påsk lördag” w Szwecji to kolejna porcja upominków dla najmłodszych – tego dnia przychodzi zajączek i zostawia wielkie jajo ze słodyczami. Warto wspomnieć, że ani tego dnia, ani w poprzednie dni nie obowiązuje post, choć w Wielki Piątek mięsa się nie jada. Dla odmiany od codziennej diety w Wielkanoc serwuje się potrawy, jakich nie jada się na codzień, szczególnie w Wielkanoc.

Wielkanoc

To czas dla rodziny, czas ucztowania. Na stole pojawią się jaja w różnych odsłonach, ale nie zabraknie też ryb – śledzi i łososia. Mięso występuje głównie dlatego, że w ciagu roku przeważają ryby. Słodycze za to mają smak marcepanu. A gdy biesiadowania goście mają już dość, wyruszają na spacery i spędzają czas aktywnie.

Kto ma ochotę zaczerpnąć szwedzkiego klimatu Wielkiej Nocy zachęcamy do podróży w kierunku Skandynawii na promie Unity Line.