ABC poszukiwań pracy w Norwegii

Szukasz pracy w Norwegii i zastanawiasz, jak zwiększyć swoje szanse na jej znalezienie? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Wysyłanie aplikacji z Polski to stanowczo za mało

Osoby pracujące w Norwegii przyznają, że samo wysyłanie CV i listów motywacyjnych z Polski to stanowczo za mało, by znaleźć zatrudnienie. Twoje szanse rosną, gdy nawiążesz kontakt telefoniczny z potencjalnym pracodawcą. Dzwoniąc np. z zapytaniem o to, kiedy można spodziewać się odpowiedzi na aplikację, pokazujesz swoją determinację w zalezieniu pracy i przede wszystkim dowodzisz znajomości języka. Czasami może przybliżyć Cię to do znalezienia pracy, jednak nic nie zastąpi pobytu na miejscu. Pracodawcy niechętnie ryzykują ściąganie osób, których nie znają ani których nikt im nie polecił.

Twoje szanse na zdalne znalezienie pracy rosną, gdy mogą Cię polecić pracownicy firmy, do której aplikujesz. To najprostsza i najskuteczniejsza droga na znalezienie pracy w Norwegii. Niestety nie zawsze osiągalna. Dlatego najczęściej trzeba dostarczyć szereg dodatkowych powodów, by pracodawca wybrał Twoją aplikację.

Czy trzeba znać język norweski?

Ważnym czynnikiem, do którego pracodawcy przywiązują coraz większą wagę, jest znajomość języka norweskiego. Czasy, kiedy sam angielski wystarczał z nawiązką, mijają. Z każdym rokiem coraz więcej osób emigruje do Norwegii. Rośnie więc konkurencja pomiędzy kandydatami, a wraz z nią wymagania pracodawców. Dlatego coraz częściej oczekuje się od pracowników znajomości języka norweskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Słaba znajomość języka angielskiego i norweskiego zazwyczaj całkowicie przekreśla szanse na znalezienie pracy.
Siv Nærø/Innovation Norway

Nie należy jednak popadać w przesadny pesymizm. W wielu branżach zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że wymóg znajomości norweskiego schodzi na dalszy plan. Na przykład, wykwalifikowani pracownicy fizyczni (certyfikowani monterzy rusztowań, doświadczeni monterzy izolacji termicznych, malarze, spawacze, ślusarze itd.) w większości wypadków muszą jedynie posługiwać się językiem angielskim.

Zakwaterowanie

Kolejnym argumentem dla pracodawcy jest posiadanie miejsca zamieszkania w Norwegii. Ze świecą w ręku można szukać pracodawców, którzy byliby skłonni ściągać pracownika z Polski. Dlatego szanse na zdalne znalezienie pracy z Polski są mizerne i warto zainwestować w wynajem lokum w Norwegii.

Wynajęcie pokoju w dużym mieście kosztuje ok. 2 000 zł miesięcznie. Za wynajem mieszkania liczy się ok. 3 500 zł i mowa tutaj o kawalerce na obrzeżach. Do tego trzeba doliczyć kaucję. Zazwyczaj to dwu- lub trzykrotność miesięcznego czynszu. W mniejszych miastach powyższe koszty są nieco niższe. Na mieszkanie należy przygotować ok. 2 500 zł miesięcznie plus kaucję.

Do wynajmu trzeba doliczyć rachunki za media. Koszty samego prądu mogą oscylować wokół 700 zł miesięcznie. Jakby nie patrzeć, aby przetrwać pierwszy miesiąc w Norwegii, trzeba przygotować co najmniej 7 000 – 9 000 zł, nie licząc kosztów wyżywania, dojazdów, telefonu czy Internetu.

Znalezienie mieszkania w Norwegii wcale nie jest łatwe. Wynajmujący zazwyczaj bardzo starannie wybierają lokatorów, często oczekując referencji od Norwegów czy numeru do norweskiego pracodawcy. Na szczęście wymagania nie zawsze są tak wysokie, warto jednak dobrze rozpoznać rynek i jeszcze przed wyjazdem z Polski znaleźć lokum dla siebie.
Oslo-Couple-walking-in-grŘnerlokka-42336_1024

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni często nie muszą zmagać się z problemem znalezienia mieszkania. Dość często pracodawcy sami organizują im zakwaterowanie w Norwegii.

Rejestracja w urzędach

Twoje szanse w szukaniu legalnej pracy mogą wzrosnąć, gdy jeszcze przez wysłaniem aplikacji dopełnisz urzędowych formalności. W pierwszym rzędzie musisz zarejestrować swój pobyt w Norwegii. Możesz to zrobić online, składając wniosek na stronie Norweskiego Urzędu Imigracyjnego (Utlendingsdirektoratet) – www.udi.no. Po uzyskaniu dowodu rejestracji należy udać się do najbliższego komisariatu Policji (Politistasjon albo Lennsmannskontoret). Tam załatwisz kolejne formalności związane z pobytem. Następnie wyrób kartę podatkową i otwórz konto w banku. W Norwegii nie otrzymasz wypłaty w gotówce, przynajmniej gdy pracujesz legalnie.

Norweski numer telefonu

Mile widziany jest również norweski numer kontaktowy. Dlatego warto kupić kartę SIM zaraz po przyjeździe do Norwegii.

Przygotuj CV i podanie o pracę

Dobre CV oraz podanie o pracę to Twój klucz do rozmowy kwalifikacyjnej. Zasady przygotowywania CV dla norweskich pracodawców nie różnią się szczególnie od tych, które obowiązują w Polsce. Ważne jest, by pracodawca mógł w ciągu kilku minut przejrzeć Twoje CV i dowiedzieć się wszystkiego o Twoich najważniejszych kwalifikacjach. W Norwegii standardem jest zamieszanie listy kluczowych kompetencji w podsumowaniu CV. W Twoim CV powinny znaleźć się również takie informacje jak:

  • dane osobowe – imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail, numer personalny lub D-nummer, który otrzymasz po rejestracji pobytu w Norwegii
  • wykształcenie – najlepiej określić norweski odpowiednik stopnia naukowego/egzaminu
  • doświadczenie zawodowe – opis każdej pracy, bardzo ważne dla norweskich pracodawców
  • dodatkowe kompetencje – znajomość języków w mowie i piśmie, obsługi komputera itd.
  • zainteresowania

Załącz również poświadczone tłumaczenia referencji od poprzednich pracodawców, certyfikatów oraz świadectw pracy. Mogą one przeważyć szale na Twoją korzyść. Nie pokładaj jednak w nich przesadnych nadziei, jeśli żaden z tych dokumentów nie został wystawiony w Norwegii. kimek-025-92267_1024Pamiętaj, że dla tamtejszych pracodawców wartość mają przede wszystkim referencje wystawiane przez Norwegów. Jeśli takie masz, szanse na znalezienie pracy znacząco wzrastają.

Czas rozpocząć szukanie

Gdy już załatwisz wszystkie formalności, rozpocznij szukanie pracy. Możesz wysyłać aplikacje online, odpowiadając na oferty pojawiające się na stronie Norweskiego Urzędu Pracy i Dobrobytu NAV – www.nav.no – lub na popularnych portalach z ogłoszeniami pracy (np. www.finn.no). Skutek starań będzie zależny od Twoich kwalifikacji oraz znajomości języka norweskiego. Im wyżej zostaną ocenione, tym lepiej dla Ciebie.

Regularnie przeglądaj również ogłoszenia w lokalnej prasie i odpowiadaj na interesuje Cię oferty pracy.

Składaj także aplikacje osobiście u pracodawców. To najskuteczniejsza metoda na znalezienie pracy w ciągu kilku tygodni od momentu przyjazdu. Oczywiście wielu potencjalnych pracodawców może dać Ci do zrozumienia, że nie jesteś mile widzianym gościem. Jednak prędzej czy później znajdziesz kogoś, kto będzie widział dla Ciebie miejsce w swojej firmie i zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli nie znasz norweskiego, opanuj przynajmniej kilka podstawowych zwrotów w tym języku. Generalnie nauka języka to dla pracodawców sygnał, że poważnie traktujesz swoją przygodę z norweskim rynkiem pracy. Co z kolei zwiastuje, że będziesz stabilnym pracownikiem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym Niezbędniku – przejdź

 fot. Hanne Olsen/Innovation Norway, Nancy Bundt – Visitnorway.com, Siv Nærø/Innovation Norway

Print Friendly