Gdzie szukać pracy? Ranking branż

Obecnie znalezienie pracy w Norwegii powinno być jeszcze łatwiejsze niż na początku 2013 roku. Wskaźnik wolnych miejsc pracy wzrósł aż do 2,9%. Dla porównania, w Polsce wolne miejsca pracy to zaledwie 0,4% wszystkich stanowisk, a w całej Europie – 1,5% wszystkich miejsc pracy.  Dodatkowo, gospodarka Norwegii cierpi na niebezpiecznie niskie bezrobocie równe 3,3%. W praktyce oznacza to, że wielu norweskich pracodawców dosłownie nie ma kogo zatrudniać.

Praca na północy Norwegii

Z badań przeprowadzonych przez norweski NAV wynika, że 15% norweskich pracodawców skarży się na problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Część z nich wprost przyznaje, że nikt nie odpowiada na ich oferty pracy. Problem ten szczególnie dotyka firmy znajdujące się na północy Norwegii.

74 300 ofert pracy

Dokładnie tylu pracowników poszukiwano w Norwegii w drugim kwartale 2013 roku. Procent wolnych miejsc ilustruje chłonność rynku pracy w danym sektorze: im większy procent, tym więcej wolnych miejsc pracy. Najwięcej pracowników potrzeba w branży zarządzania i usług dla biznesu, IT oraz przy opiece długoterminowej. Nieco trudniej znaleźć pracę w branży motoryzacyjnej i handlu.

Ranking branż-page-001 (1)

fot. Siv Nærø/Innovation Norway

 

Print Friendly