Jesteś specjalistą? Sprawdź, czy musisz zdobyć urzędowe poświadczenie kwalifikacji

Jesteś specjalistą? Sprawdź, czy musisz zdobyć urzędowe poświadczenie kwalifikacji

Gdy słyszy się o norweskich zarobkach, łatwo puścić wodze wyobraźni. Zanim jednak rozmarzysz się o nowym aucie i egzotycznych wakacjach, koniecznie sprawdź, czy Twoje wykształcenie zostanie uznane na norweskim rynku pracy. By podjąć pracę w niektórych zawodach, najpierw musisz zdobyć urzędowe poświadczenie kwalifikacji.

Lista zawodów regulowanych

Wystawianiem urzędowych poświadczeń kwalifikacji zajmuje Norweskie Centrum Kwalifikacji dla Obcokrajowców (NOKUT). By dowiedzieć się, czy polskie dyplomy ukończenia kursów, szkół lub studiów będą respektowane w Norwegii, najpierw musisz sprawdzić, czy Twój zawód znajduje się na liście zawodów regulowanych.

Jeśli Twoja specjalizacja nie widnieje na liście, możesz podejmować pracę, nie martwiąc się urzędowymi zaświadczeniami. Jeśli znajdziesz na niej swoją profesję, musisz złożyć wniosek do NOKUT o rozpoznanie Twoich kwalifikacji. W zależności od zawodu do podania musisz załączyć odpowiednie dokumenty. Dowiesz się jakie, wybierając swój zawód z listy i zapoznając się ze szczegółami składania wniosku o urzędowe poświadczenie kwalifikacji.

Pełne zestawienie regulowanych zawodów znajdziesz tutaj.

fot. Sofia Sabel/ Norway Innovation

Print Friendly