Norwegia w czołówce rankingów

Bloomberg.com opublikował ranking obrazujący sytuację pracowników w 31 krajach rozwiniętych –  kraina fiordów znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Amerykański agencja informacyjna poświęcona finansom dokonała zestawienia, które zainteresuje każdego potencjalnego pracownika na norweskim rynku pracy. W rankingu krajów oferujących najlepsze warunki zatrudnienia Norwegia plasuje się na 6 miejscu.  Roczna norweska płaca to średnio 65.729 (liczone w dolarach), a tylko niewiele ponad 16% kosztów zatrudnienia leży po stronie pracownika. Norwegia może pochwalić się też wysoką aktywnością zawodową – 66,3%. W tej kategorii wyprzedza ją tylko Szwajcaria, o zaledwie 1.6%.

Norwegia od lat przyciąga pracowników z całej Europy, a norwescy pracodawcy cieszą się dobrą opinią. To istotne, ponieważ ranking Bloomberga kieruje uwagę nie tylko na wysokie zarobki i relatywnie niskie koszty zatrudnienia po stronie pracownika, ale również warunki, jakie pracodawca oferuje. Ważnym kryterium branym pod uwagę było wykształcenie, produktywność pracowników i aktywność zawodowa. W rankingu nie uwzględniono natomiast świadczeń społecznych, które w Norwegii są bardzo rozwinięte.HW_Sleipner60-105620_500

Wśród krajów skandynawskich Norwegię wyprzedza jedynie Dania (4 miejsce). Polska znajduje się na 28 miejscu, co jednak może dziwić – plasuje się tuż za Niemcami.  Pierwsze miejsce, pomimo zdecydowanie niższych niż w Skandynawii zarobków, zajmuje Irlandia.

fot.Innovation Norway/Heidi Widerø

Print Friendly