Norwegia wciąż potrzebuje rąk do pracy

W Norwegii brakuje ponad 32 tys. pracowników wynika z najnowszych badań Norweskiego Urzędu Pracy i Dobrobytu (NAV). Najwięcej pracy będzie w Oslo i Hordaland.

Optymistyczne dane płyną z najnowszych badań ankietowych przeprowadzonych wśród ponad 12 tys. przedsiębiorców.

Okazuje się, że co czwarta firma w Norwegii spodziewa się wzrostu zatrudnienia, a zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca – spadku poziomu zatrudnienia w tym roku. Z badań wynika, że norwescy przedsiębiorcy w 2013 roku będą potrzebować 32 200 pracowników więcej niż w roku ubiegłym, głównie w takich branżach, jak: górnictwo i wydobycie surowców naturalnych, administracja nieruchomościami oraz usługi biznesowe. Brakuje także pracowników w telekomunikacji, informatyków, nauczycieli, lekarzy i personelu medycznego.

Celal Teber_sxc

Najwięcej pracowników potrzebnych będzie w okręgu Oslo i województwie Hordaland. Najmniejszy odsetek firm, które będą zatrudniać nowych pracowników spodziewany jest w Opplandzie i Aust-Agder. Z badań wynika także, że trochę mniejszą dynamiką wzrostu zatrudnienia odnotują prawdopodobnie branża budowlana, przemysł graficzny, ochrona i uszlachetnianie drewna.

Szczegółowe wyniki badanie NAV 2013

 

fot. Celal Teber/SXC, Visit Norway

Print Friendly