Norwegia znowu pierwsza

Skandynawia znów w czołówce państw o największym dobrobycie. Na szczycie listy znajduje się Norwegia.

Pierwsze miejsce w rankingu przygotowanym przez Legatum Institute to suma takich czynników, jak: ekonomia, bezpieczeństwo, edukacja czy wolność osobista. Od początku istnienia rankingu Norwegia utrzymuje się na pierwszej pozycji, głównie za sprawą wysoko ocenianej ekonomii, kapitału ludzkiego, zdrowia i edukacji. Najgorszą notę otrzymał rząd, nie najlepiej postrzegane są również szanse i możliwości dla przedsiębiorców. Jednak i na tym obszarze można dostrzec jednopunktowe polepszenie.

Wysoko na liście znajdują się również sąsiednie kraje skandynawskie. Mimo iż Dania spadła z uzyskanej w roku 2011 i 2012 drugiej pozycji na szóstą, wciąż kraj ten doceniany jest za kapitał społeczny i przedsiębiorczość. _SCC8190-128534_1024Szwecja – rok temu na miejscu trzecim – spadła w rankingu zaledwie o jedno miejscem, okazując się być krajem o największych możliwościach dla przedsiębiorców.

Polska znajduje się na miejscu 34, tuż po Włoszech i Kuwejcie. Najlepiej oceniane jest u nas bezpieczeństwo, najgorzej – wolność osobista.

Legatum Institute to prywatna instytucja z siedzibą w centrum finansowym Emiratów Arabskich –   Dubaju. Instytut przygotowuje rankingi państw ze względu na ich dobrobyt od 5 lat.

Zobacz pełny raport Legatum Institute.

fot. Yngve Ask/Innovation Norway

Print Friendly