Operator CNC w Norwegii

Jeśli  cierpliwość i drobiazgowa precyzja to twoja specjalność, być może już jesteś operatorem CNC. Norweski rynek pracy stwarza dobre perspektywy dla specjalistów ds. obsługi obrabiarek CNC. Znalezienie ofert pracy nie sprawia trudności, a minimalna stawka za godzinę wynosi 140 NOK. Dodatkowo, honoruje się kwalifikacje zdobyte w Polsce. Jakie wymagania stawiają norwescy pracodawcy?

Kwalifikacje podstawowe

Głównym wymaganiem jest ukończony kurs operatora lub operatora i programisty obrabiarek CNC. Uprawnienia zdobyte w Polsce honorowane są przez szwedzkich pracodawców.

 „Co najmniej 2-letnie doświadczenie”

Takie sformułowanie pojawia się niemal w każdym ogłoszeniu. Niekiedy okres ten wydłuża się do 3 lub nawet 5 lat. Ogłoszenia, w których wymagałoby się krótszego doświadczenia w pracy z maszynami CNC należą do rzadkości. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tokarkami i frezarkami CNC, musisz uzbroić się w cierpliwość i nabrać praktyki. Wtedy twoje CV powinno zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Znajomość języka

O pracy w Norwegii możesz myśleć, pod warunkiem, że komunikatywnie posługujesz się językiem angielskim. Rzecz jasna, twoje szanse na znalezienie zajęcia znacznie wzrosną, gdy dodatkowo potrafisz mówić w języku norweskim.

Nowoczesne maszyny i ich systemy sterujące

Dla osób, które zdobywały doświadczenie w niewielkich polskich firmach, częstym problemem okazuje się brak praktyki na obrabiarkach CNC najnowszej generacji. W norweskich firmach znacznie częściej pracuje się na nowoczesnych maszynach MAZAK z systemem sterującym Mazatrol, QUASER z systemem sterujący Fanuc czy SIEMENS z systemem Sinumerik.

Smykałka programisty

fot. Fagor Autmation/flickrTwoje szanse na znalezienie pracy znacząco wzrosną, gdy poza wprowadzaniem korekcji potrafisz również programować obrabiarki CNC. W wielu ogłoszeniach wprost wymaga się umiejętności programowania. W innych przypadkach pracodawcy często oczekują, że operator maszyn CNC z czasem zostanie ich programistą. Im szybciej pochwalisz się umiejętnościami programisty, tym lepiej dla ciebie.

Rekomendacje

Na norweskim rynku pracy panuje zwyczaj zatrudniania z polecenia. Rekomendacje są tam niezwykle ważne dla pracodawców. Gdy poszukują pracowników, standardem jest proszenie znanych im specjalistów o polecenie kogoś. Dlatego jeśli masz znajomych, którzy pracują w Norwegii jako operatorzy CNC, postaraj się, by rekomendowali cię swojemu pracodawcy.

Gdzie szukać pracy?

Zawsze możesz skorzystać z ofert agencji pracy. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów ich pośrednictwa, poszukaj zatrudnienia na własną rękę. Możesz to zrobić, przeglądając ogłoszenia na www.nav.no lub wertując oferty pracy na takich portalach jak www.finn.no/jobb, www.jobbsafari.no czy www.careerjet.no. Warto również śledzić wątki na branżowych forach. Można tam znaleźć nazwy norweskich firm, które poszukują operatorów CNC.

fot. Damina Seares/sxc, Fagor Autmation

Print Friendly