Paragraf 46C, czyli jak zostać monterem rusztowań w Norwegii

Za każde 2 tygodnie pracy 2 tygodnie wolnego. Tak wygląda jeden z systemów pracy monterów rusztowań w Norwegii. Nie wszystkie są na równi atrakcyjne, ale w każdym z nich możesz liczyć na dobre warunki pracy i wysokie wynagrodzenie.  

Jak zacząć starania o pracę montera rusztowań w Norwegii?

Żeby składać rusztowania powyżej 5 metrów, musisz zrobić kurs „paragraf 46C”, na którym zdobędziesz norweskie uprawnienia dla monterów. Formalnym warunkiem przystąpienie do szkolenia jest posiadanie co najmniej 6-miesięcznego doświadczenia w składaniu rusztowań.

Jeśli chcesz zdobyć je w Norwegii, musisz zacząć od konstrukcji o mniejszych wysokości. Nie wymagają one podobnych uprawnień.

Kiedy już spełniasz to kryterium, możesz wziąć udział w kursie organizowanym przez dowolną placówkę posiadającą kwalifikacje do jego przeprowadzenia. Znajdziesz je, wpisując w wyszukiwarce frazę „Kurs paragraf 46C”.

Samo szkolenie składa się z:

  • 36 godzin zajęć teoretycznych
  • 72 godzin zajęć praktycznych

W części teoretycznej zapoznasz się z przepisami obowiązującymi monterów rusztowań w Norwegii. W wielu wypadkach pokrywają się one z tymi, które już znasz z Polski. Identyczne są m.in. zasady konstruowania rusztowań przejezdnych, budowania rusztowań podwieszanych, montowania podłóg, instalowania krawężników, rozmieszczania stężeń, częstotliwości kotwienia, budowania ciągów komunikacyjnych czy konstruowania zadaszeń.

Wśród nielicznych różnic, o których warto pamiętać, znajdziesz m.in. przepisy dotyczące:

  • siły kotwienia – w Polsce wymaga się, by kotwa wytrzymała obciążenie rzędu 2,5 kN. W Norwegii warunek ten ograniczono jedynie do 0,8 kN
  • montowania balustrad – w Polsce dopuszcza się budowę rusztowania bez balustrady od strony ściany, pod warunkiem że przestrzeń pomiędzy ścianą a rusztowaniem nie przekracza 50 cm. W Norwegii dopuszcza się tylko 30 cm

fot. Antonio Jiménez Alonso/sxcObowiązkowym elementem teoretycznej części kursu są zajęcia z obliczania wielkości stopy rusztowania. Wyliczeń dokonuje się, uwzględniając klasę nośności danego rusztowania i jego konstrukcję. Choć może brzmieć to dość złowieszczo, nie ma powodu do obaw. Wzory nie są trudne, a chwila praktyki pozwoli Ci na ich pełne przyswojenie.

Kurs obejmuje również znajomość przepisów BHP obowiązujących w Norwegii. Tamtejsi pracodawcy bardzo często zaostrzają je, dodatkowo wprowadzając własne rozporządzenia. W Norwegii przepisy BHP są traktowane niezwykle poważnie. Za ich nieprzestrzeganie nie tylko stracisz pracę, ale nawet może być tak, że pracodawca nałoży na Ciebie kilkuletni zakaz zatrudnienia w jego firmie. Taką politykę prowadzi np. norweski BIS Industrier.

W tracie zajęć praktycznych raczej nie będziesz robił niczego, z czym nie zatknąłbyś się wcześniej jako monter rusztowań.

Jeśli ukończysz kurs z sukcesem, otrzymasz norweskie uprawnienia do pracy przy rusztowaniach przekraczających 5 metrów wysokości. Zazwyczaj certyfikat obejmuje następujące typy rusztowań:

  • rusztowania modułowe
  • rusztowania rurowo-złączkowe
  • rusztowania podwieszane
  • rusztowania podporowe
  • rusztowania przejezdne

Ceny kursów wahają się pomiędzy 2 000 a 2 500 zł. Najczęściej zajęcia udaje się zrealizować w ciągu jednego weekendu.

Gdzie szukać pracy?

Oczywiście, możesz skorzystać z ofert polskich agencji pracy. Nie powinieneś jednak liczyć na to, że zostaniesz zatrudniony na tak dobrych warunkach jak wtedy, gdy znajdziesz pracę na własną rękę. Dlatego warto samemu rozejrzeć się po ofertach zarówno polskich, jak i norweskich pracodawców.

Jeśli szukasz zatrudnienia w polskich firmach, powinieneś śledzić ogłoszenia pojawiające się na stronach takich pracodawców jak:

Dział rekrutacji ostatniej firmy bardzo często poszukuje monterów rusztowań do pracy w Norwegii.

Jeśli preferujesz norweskich pracodawców, powinieneś aplikować do takich firm jak:

W większości przypadków nie wymaga się od monterów znajomości języka norweskiego. Wystarczy swobodnie posługiwać się językiem angielskim.

Na najlepsze kontrakty możesz liczyć, gdy znajdziesz pracę wśród monterów rusztowań obsługujących rafinerie lub stocznie. Pamiętaj jednak, że firmy realizujące projekty w tych miejscach najczęściej wymagają co najmniej 2-letniego doświadczenia. Konkurencja o pracę na platformach jest bardzo duża, a pracodawcy preferują osoby, które mają już doświadczenie w pracy offshore bądź zdobyli ich zaufanie jako monterzy rusztowań w ich firmach.

Jeśli dopiero zaczynasz pracę na rusztowaniach, powinieneś rozglądać się za ofertami zatrudnienia na budowach w norweskich miastach.

fot.  Mateusz Stachowski, Antonio Jiménez Alonso, QR9iudjz0 / SXC

Print Friendly