Praca i emigracja w Norwegii

Po co pojechać do Norwegii? – do pracy. Jak wykazują statystyki, Norwegia to jeden z krajów, do którego najchętniej migrują Polacy za pracą. Nie od dziś jednak wiadomo, że co kraj, to obyczaj; co narodowość, to inny człowiek, inny temperament, inne postrzeganie świata. Jeśli więc znajdziemy się na obczyźnie, zwykle potrzebujemy towarzystwa rodaków, aby czuć się dobrze i móc porozmawiać na wspólne tematy.

Siła Polaków jest w Norwegii. Widać to nie tylko w statystykach, ale także… w sieci. Polonia łączy się poprzez Internet, aby pielęgnować choćby cząstkę ojczyzny – języka, kultury czy też spraw politycznych, aktualnych. W ten sposób powstały portale, które dla Polaka przebywającego w Norwegii, ale też dla kogoś kto się tam wybiera czy to w celach zawodowych, czy turystycznych, stanowić może podstawową lekturę i kopalnię informacji.

mojanorwegia.no

Takim portalem jest strona mojanorwegia.no. Tutaj są zarejestrowane setki Polaków mieszkających czasowo lub na stałe w Norwegii. Logując się, dajemy sobie szansę na poznanie rodaków, którzy mieszkają tuż obok nas, a także zyskujemy możliwość korzystania z ich wiedzy i doświadczenia. Możemy to zrobić za pomocą forum. Użytkownicy wymieniają się tu nawzajem informacjami dotyczącymi codziennego życia, pracy czy też wyjazdów na trasie Norwegia-Polska. W tym miejscu zatem można przestrzec przed nieuczciwym pracodawcą, ale też znaleźć ogłoszenia dotyczące legalnego zatrudnienia, mieszkania, imprez czy też kursów nauki języka. Dodać należy także, że wszystkie informacje możemy czytać zarówno w języku polskim, jak i norweskim.

Pierwsza z zakładek na stronie serwisu odsyła nas do „Społeczności” portalu. Znajdujemy tu zdjęcia użytkowników pogrupowane w konkretne kategorie. Za pomocą wyszukiwarki możemy wyszukać swoich znajomych dzięki zaznaczeniu odpowiednich kryteriów. Ten klarowny system pozwala na odnalezienie znanych nam już osób, jak i takich, które chcemy poznać, bo np. mieszkają w tej samej norweskiej miejscowości co my. Nowością jest powiązanie konta na portalu naszanorwegia.no z profilem facebookowym.

Portal zawiera zakładkę „Ogłoszenia”, które zostały pogrupowane w 6 kategorii: usługi, motoryzacja, praca, giełda, dom i mieszkanie oraz inne ogłoszenia. Ten przejrzysty układ pozwala nam odnaleźć to, co nas w danym czasie najbardziej interesuje. W ostatniej kategorii znajdziemy np. ogłoszenia towarzyskie. Jest to sposób na poznanie nie tylko znajomych, ale także – osoby płci przeciwnej w sprawach towarzyskich.

Na forum serwisu zarejestrowanych jest blisko 45 tysięcy użytkowników! Uwagę zwraca także „kącik poetycki”, w którym migranci publikują swoją twórczość. Ciekawy jest również wątek „grupy zainteresowań”, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i pozna użytkowników mających taką samą pasją. Forum staje się zatem miejscem wymiany doświadczeń i spotkań ludzi mających podobne problemy i potrzeby.

Kolejna zakładka to „Informator” będący kompletnym kompendium informacji niezbędnych Polakowi przebywającemu na emigracji w Norwegii. Są tu zatem artykuły dotyczące nauki i takich spraw jak np. stypendia naukowe na wyjazdy do Norwegii, jak ubiegać się o miejsce w norweskim przedszkolu czy też pilotażowego programu „Polska Szkoła” on-line oraz wielu innych. Zakładka „Firma w Norwegii” przenosi nas do artykułów o tym jak założyć własne przedsiębiorstwo, jak wygląda obowiązek podatkowy w Norwegii itp. Z kolei „Życie w Norwegii” to zbiór informacji i ciekawostek przydatnych w codziennej egzystencji. Dotyczą one ważnych ustaw, zasiłków, ale też znajdziemy tu przepisy kulinarne i wzmianki o zbliżających się wydarzeniach np. koncertach. Kolejna kategoria to „Prawo pracy” – w ten sposób możemy z łatwością wyszukać potrzebne nam informacje dotyczące praw i obowiązków pracowników i pracodawców, jakie panują w tym skandynawskim kraju. Artykuły na temat pracy znajdziemy także w odnośniku „Praca w Norwegii”.

Pozostałe kategorie to: „Transport i komunikacja”, „Zdrowie”, „Dom i mieszkanie”, „Telewizja, Internet, Telefon”, „Radio i TV”, „Kościół w Norwegii” i „Rozrywka”. Każda z tych grup zawiera posegregowane tematycznie artykuły. W ten prosty sposób znajdziemy możliwość na każde nurtujące nas pytanie.

Kolejna zakładka „Centrum usług dla Polaków w Norwegii” wychodzi naprzeciw potrzebom, jakie mamy już po przyjeździe do kraju fiordów. Mamy tu 11 podkategorii, dzięki którym łatwo i przyjemnie możemy dowiedzieć się jak załatwić daną sprawę. Tak więc otrzymamy tu pomoc dotyczącą odwołania od podatku, w pozyskaniu zasiłku rodzinnego, wymeldowania, podania do Funduszu Gwarancyjnego, założenia firmy, tłumaczenia, reklamy w Norwegii, kredytu mieszkaniowego, kredytu na dom lub mieszkanie w Polsce, odszkodowań za wypadki i ubezpieczeń w Norwegii. Wypełniamy krótki formularz i czekamy na telefon od kompetentnego konsultanta.

Kolejna, bardzo przydatna opcja, jaką znajdziemy na portalu, to ogłoszenia dotyczące wspólnej podróży. Jeśli ktoś wybiera się do Polski lub Norwegii, a ma wolne miejsce w swoim aucie, może się tu ogłosić podając liczbę dostępnych miejsc, markę samochodu, czy można palić, czy pojazd ma klimatyzację, cenę za przejazd (czasem ogłaszający się nie chcą pieniędzy, chodzi im po prostu o towarzystwo) i, oczywiście, datę i godzinę wyjazdu oraz skąd dokąd się dana osoba wybiera.

„Praca w Norwegii” to następna zakładka. Odsyła nas ona do artykułów o tej tematyce, ale także do ogłoszeń odnośnie zatrudnienia. Można tu zatem poszukać pracy dla siebie bądź też ogłosić, że dysponuje się wolnym etatem. Znajdziemy tu też odsyłacz do Forum, do wątków związanych tematycznie z pracą i zatrudnieniem w tym nordyckim kraju.

norwegofil.pl

Innym bardzo przydatnym portalem jest norwegofil.pl. Tu także w przejrzysty sposób pogrupowano wiele przydatnych i ciekawych informacji. Mamy tu zakładki: „Norwegia”, „Wiadomości”, „Atrakcje”, „Wasze podróże”, „Poradnik”, „Forum”.

W kategorii „Norwegia” znajdziemy takie podgrupy jak: „kraj”, „natura”, „ludzie”, „tradycje”, „kultura”, „historia”, „język norweski” i „praca”. Jest to zatem swoiste kompendium o kraju fiordów. Najbardziej przydatne imigrantowi są artykuły dotyczące języka – znajdziemy tu m. in. minisłownik, podstawowe zwroty, wiadomości dotyczące gramatyki i tego, gdzie i jak można się tego języka nauczyć. „Praca” natomiast, zawiera podobne informacje, jak w przypadku wcześniej omawianego portalu – jakie mamy prawa jako pracownicy, jak szukać pracy, jak wygląda prawo podatkowe itp.

Ciekawą zakładką są „Wiadomości”. Znajdziemy tu nie tylko informacje bieżące, ale i naprawdę ciekawe artykuły i felietony. Dzięki zakładce możemy też wejść w „fotoblog” oraz „videoblog” i podziwiać urzekające zdjęcia i filmiki z kraju Ibsena. Ponadto mamy tu także odsyłacz do „webkamer” z poszczególnych części Norwegii.

Jeśli wybieramy się do kraju fiordów w celach turystycznych, musimy koniecznie zajrzeć w zakładkę „Atrakcje”. Dowiemy się tu jakie miejsca warto odwiedzić, w jakich miejscach trzeba być, jakie trasy są polecane dla turystów. Znajdziemy także rankingi 10 najlepszych szlaków górskich oraz 10 najpiękniejszych wysp Norweskich. Smaczku dodają także „inspiracje” oraz „przygody”, gdzie znajdziemy artykuły, które z pewnością natchną nas do podróżowania po Skandynawii.

„Wasze podróże” to także propozycja dla turystów, ale i dla migrantów, którzy chcą ciekawie spędzić czas w swoim miejscu zamieszkania. Znajdziemy tu opisy podróży pogrupowane w takie kategorie jak „samochodem”, „na rowerze”, „z plecakiem”, „morskie” i „spitsbergen”. Artykuły, dodatkowo opatrzone zdjęciami, tworzą pełną panoramę piękna Norwegii.

Jak wygodnie dotrzeć do Norwegii? Jak działa tamtejsza komunikacja? O czym musi pamiętać kierowca na norweskich drogach? Co zabrać na wyjazd do Norwegii i kiedy najlepiej tam jechać? Gdzie nocować? Jak spędzić ciekawie czas? Co trzeba wiedzieć, jadąc do tego kraju? I w końcu – jak zorganizować podróż do Norwegii za grosze? – na te wszystkie pytania odpowie nam „Informator” zamieszczony na stronie portalu.

I na koniec – „Forum”, czyli wszystko o Norwegii. Toczą się tu rozmowy dosłownie o wszystkim. Tu dowiesz się o realiach życia w kraju autora „Dzikiej kaczki” od ludzi, którzy już tam są. Możesz też liczyć na ich pomoc i fachową radę.

Zakochać się w Norwegii

Kochać i być kochanym – to marzenie każdego człowieka. Niezależnie czy znajduje się on w Polsce czy zagranicą. Kochać chcemy wszyscy, bo taka jest już nasza natura. Potrzebujemy drugiego człowieka nie tylko po to, by mieć z kim rozmawiać, ale także by mieć przy boku kogoś bezgranicznie oddanego, wiernego, kogoś kto nas zrozumie i zawsze poda pomocną dłoń.

Nasze babki najczęściej wychodziły za mąż za chłopców z tej samej miejscowości. Nasze matki – często już poznawały swoją drugą połówkę na studiach. Obecnie odległość zamieszkania nie jest już żadnym problemem. Mamy bowiem sieć. Nie ważne czy jesteśmy w Warszawie, w Londynie czy w Oslo – mamy możliwość poznania się, porozmawiania i podtrzymywania kontaktów. Także będąc w Norwegii można za pomocą Internetu odnaleźć swoją drugą połówkę.

polishhearts.net

Potwierdzenie na powyższe słowa znajdziemy na portalu polishhearts.net w zakładce „Historie miłosne”. Florist35 pisze (zachowujemy oryginalną pisownię): „Witam, bylam zalogowana na Waszym profilu dwukrotnie. Poznalam ciekawych ludzi, ale nie o tym chcialam napisac:) Poznalam na tym portalu swoja druga polowke:) NIewiarygodne, logujac sie tutaj nie wierzylam w znajomosc z internetu, az tu nagle… w Polsce mieszkalismy oddaleni od siebie 30 km. Poznalismy sie tutaj , mieszkajac juz w Norwegii oddaleni od siebie 400 km. w tej chwili jestesmy, zyjemy razem i oczekujemy naszego dzieciaczka:) Dzieki:)))”. Historia Florist35 nie jest odosobniona. Znajdziemy tu wiele przykładów, jak za pomocą portalu randkowego dwoje ludzi odnalazło drogę do szczęścia. Izabela X mówi: „Nigdy nie wierzyłam w tego typu serwisy i podchodziłam do nich niezwykle sceptycznie. Dziś mam na ten temat odmienne zdanie… Chcę podziękować administracji serwisu… Dzięki Wam znalazłam coś wyjątkowego …pozdrawiam i zapewniam, że od dziś będę polecać Państwa serwis randkowy wszystkim szukającym tego czegoś co sprawia, że czas zwalnia”.

Być może warto pomóc szczęściu? Serwis polishhearts.net stworzony został z myślą o Polkach i Polakach na emigracji. Zalogowanych jest tu blisko 620 tysięcy użytkowników! I Ty możesz znaleźć swoją drugą połówkę. A, gdy już znajdziesz kogoś, kto Cię zainteresuje, możesz kontynuować znajomość. Nawet jeśli nie okaże się miłością Twojego życia, to może zyskasz przyjaciela?

VisitNorway

polishdating.no

Przeszło 680 tysięcy zalogowanych użytkowników liczy serwis polishdating.no. To również portal randkowy stworzony z myślą o Polakach na emigracji w Norwegii. Rejestracja jest darmowa, a co więcej – swój profil możemy powiązać z kontem facebookowym. Za pomocą wyszukiwarki możemy określić przedział wiekowy szukanej osoby oraz jej miejsce zamieszkania. W ten sposób otrzymamy listę osób, która spełnia dane kryteria. Portal daje nam także możliwość tzw. live chatu.

W zakładce „Toplista” umieszczono ranking najpopularniejszych profili. Możemy je posortować wg. płci, oceny: mężczyzn, kobiet lub całkowitej, a także wg. przedziału wiekowego. W ten sposób możemy znaleźć interesujące osoby. Jedno klik… i można zmienić całe swoje życie!

polskierandki.no

Kolejny serwis dla Polaków, chcących zawrzeć nowe, ciekawe znajomości, to polskierandki.no. Znajdziemy tu blisko 70 tysięcy aktywnych użytkowników.

Twórcy serwisu reklamują go pisząc, że to właśnie na tym portalu spotkasz najpiękniejsze kobiety i najprzystojniejszych mężczyzn w Norwegii. W tym celu oferują darmową rejestrację, Video Randki dla Polaków w Norwegii, 100% polskich profili ze zdjęciami i… przygodę Twego życia. Brzmi zachęcająco? Może warto spróbować. Nic nie tracisz.

Człowiek w sieci

Miłość, przyjaźń lub zwykła znajomość – to wszystko możemy znaleźć w sieci. W czasach, kiedy czas jest dobrem luksusowym, to właśnie Internet staje się środkiem masowej komunikacji i sposobem na wymianę doświadczeń. Bez względu na to gdzie jesteś, masz szansę znaleźć kogoś, kto wypełni Twój świat.

Opasłe encyklopedie, słowniki, poradniki – to wszystko powoli przechodzi do lamusa. Cała potrzebna nam wiedza jest na wyciągnięcie ręki, pogrupowana, sklasyfikowana, nic tylko brać, czerpać, korzystać. Internet jest kopalnią, w której możemy znaleźć potrzebne nam diamenty.

Niektórzy mówią, że Norwegów i nas, Polaków, łączy tylko dostęp do Bałtyku. Czy to prawda? I tak, i nie. Ale tam, w zimnej Skandynawii, nie musimy być sami. Wokół są nasi rodacy, często znajdujący się w podobnej sytuacji jak my. Korzystajmy więc z ich wiedzy i doświadczeń.

fot.: Shutterstock, CH – Visitnorway.com

Print Friendly