Polonia siłą w Norwegii stoi

Skandynawia, to nie tylko przepiękne krajobrazy, malownicze fiordy i mekka narciarstwa, ale także kierunek migracji Polaków „za chlebem”. Okazuje się, że i tam, na północy, możemy znaleźć kawałek ojczystego kraju – to wszystko dzięki licznym inicjatywom polonii, która zrzesza się w wielu organizacjach i stowarzyszeniach.

Jeśli jesteś w Norwegii albo zamierzasz tam wyemigrować na dłużej musisz wiedzieć, że dookoła Ciebie znajduje się sporo Polaków, dzięki którym nie musisz się czuć wyobcowany/a. Możesz tu znaleźć pole działalności dla siebie, poznać Polaków, którzy lubią to samo co Ty, z którymi możesz się bawić, spędzać z nimi czas i korzystać z ich doświadczenia życiowego, związanego z realiami życia w Królestwie Norwegii.

Związek Polaków w Norwegii

zwiazek-polakow.no

Związek organizuje wiele spotkań kulturalnych, dzięki którym polonia może pozostawać w stałym kontakcie z kulturą ojczystą i rodakami. W ramach jego działalności funkcjonuje Dom Polski w Sandvice przy ulicy Skytterdalen 2. W założeniu jest to miejsce, gdzie Polacy, będący w Norwegii, mogą się spotykać i integrować. W planach jest założenie w tym miejscu także biblioteki. Każdy, kto chciałby podarować na jej rzecz książki, proszony jest o kontakt mailowy: zpwn.dompolski@gmail.com.

Dom Polski to także miejsce otwarte na Norwegów, którzy chcą poznać polską kulturę bliżej. Odbywają się tu zabawy taneczne oraz różne kursy, a także wystawy i spotkania związane choćby ze świętami zakorzenionymi w polskiej kulturze.

Jak stać się członkiem Związku Polaków w Norwegii? To proste – wchodzimy na stronę Związku i drukujemy bądź przepisujemy zamieszczoną tam deklarację członkowską. Należy podać swoje nazwisko, imię, datę urodzenia, telefon, e-mail, aktualny adres, zawód, a następnie całość podpisać. Tak wypełniony dokument należy przesłać pod adresem:

Polsk Forening i Norge
Blunkeslettveien 5 B
1809 ASKIM
lub elektronicznie: jerzy@c2i.net
albo przez telefaks na nr: +47 – 69 88 48 97.

Następnym warunkiem przystąpienia do Związku jest uiszczenie rocznej opłaty w wysokości 200 kr na konto Związku Polaków w Norwegii.

Dane do przelewu:
Związek Polaków w Norwegii / Polsk Forening i Norge
nr konta: 7122.30.65796
Tytułem: składka członkowska za rok …. oraz imię i nazwisko.

Klub Zdobywców

klub-zdobywcow.no

Klub Zdobywców, ukonstytuowany 21.10.2007 podczas spotkania w galerii Edith Stylo w Oslo, to propozycja dla Polaków, którzy swoje pasje chcą pielęgnować i rozwijać także zagranicą. Jest to nie tylko okazja do integracji polonii, ale także możliwość twórczego spędzania czasu.

W obrębie Klubu działają dwie sekcje – fotograficzna i turystyczna. Biorąc pod uwagę niezwykłą urokliwość pejzaży norweskich, nie trudno nabrać ochoty, aby wraz z rodakami zaplanować wyprawę, czy też wybrać się na wspólną sesję fotograficzną. „Jeśli mieszkasz w Oslo lub okolicy i chcesz spotkać ciekawych ludzi, jeżeli interesuje Cię fotografia jako miła zabawa lub jako sztuka, bądź szukasz towarzystwa do popołudniowej wycieczki za miasto, weekendowego wyjazdu w góry czy też do kilkutygodniowej wyprawy na Spitsbergen dołącz do nas! Zapisz się do Klubu Zdobywców i działaj razem z nami” – zachęcają organizatorzy.

Polska Szkoła Sobotnia im. bł. Jana Pawła II w Oslo

szkolapolska.no

Ta wyjątkowa placówka, działająca w stolicy Norwegii, wychodzi naprzeciw najmłodszym Polakom. Powstała bowiem, jak podkreślają jej organizatorzy, „w celu krzewienia polskiej kultury wśród polskich dzieci mieszkających w Norwegii”. Szkoła powstała z inicjatywy księdza J. A. Kozłowskiego, 31 lipca 1988 roku w Eikeli na zebraniu rodziców. W tym roku więc obchodzić będzie jubileusz ćwierćwiecza swojej działalności.

„Nauczając innowacyjnymi metodami realizujemy Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wydajemy świadectwa, na których znajdują się informacje o uczęszczaniu dziecka do szkoły, wykaz przedmiotów oraz otrzymane oceny” – podkreślają organizatorzy placówki. Program nauczania obejmuje takie przedmioty jak język polski, geografia i historia polski, śpiew, tańce ludowe i religia. Lekcje prowadzone są w języku polskich, a ich nadrzędnym zadaniem jest nauczenie młodych Polaków poprawnego władania polszczyzną pisaną i mówioną, a także podtrzymywanie w nich wiedzy i zainteresowania kulturą ojczystą.

Aby zapisać swoją pociechę do tej szkoły, należy wypełnić formularz rejestracyjny i uiścić opłatę semestralną (na to mamy 2 tygodnie od otrzymania potwierdzenia, że dziecko zostało przyjęte; w przypadku braku terminowych opłat, miejsce automatycznie przepada). Opłata za semestr w roku szkolnym 2012/2013 wynosi 1350 koron za jedno dziecko, 2150 koron za dwoje dzieci, 2300 koron – za troje, 2450 koron – za czworo. Zajęcia szkolne odbywają się w Rustad Skole – Paal Bergs vei 30, 0692 Oslo.

Związek Polaków we Fredrikstad

fredrikstad.com.pl

Jeśli znajdziemy się we Fredrikstad lub w sąsiednich gminach, musimy wiedzieć, że działa tam Związek Polaków, którego celem jest przede wszystkim integrowanie norweskiej polonii i propagowanie oraz pielęgnowanie tradycji i kultury polskiej.

W ramach Związku utworzono w Szkołę Sobotnią we Fredrikstad. Uczęszczają do niej dzieci dwujęzyczne, których głównym językiem jest norweski. „Celem działalności Szkoły Sobotniej jest nauczanie języka polskiego, historii i geografii Polskiej oraz rozwijanie świadomości narodowej i religijnej i przekazywanie informacji na temat tradycji i zwyczajów polskich wśród dzieci przebywających na emigracji. Szkoła Sobotnia jest instytucją edukacyjno-wychowawczą, niezależną, niedochodową, o charakterze społecznym” – podkreślają organizatorzy. W sprawie zapisów do szkoły należy skontaktować się z dyrektor do spraw dydaktycznych – Anną Wanecką, pod adresem: szkolapolska@fredrikstad.com.pl.

Związek współpracuje także z Kościołem św. Brygidy we Fredrikstad. To również miejsce spotkań Polaków mieszkających w Norwegii. Odprawiane są tu msze święte w języku polskim w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 oraz w drugą niedzielę miesiąca godz. 16.00. Godzinę przed mszą istnieje możliwość spowiedzi świętej, zaś po nabożeństwie organizowane jest spotkanie polonijne w salce katechetycznej.

Polonia w Trondheim

polonia.trondheim.no

Miłośnikom sportów zimowych Trondheim może kojarzyć się z konkursami Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. I bardzo dobrze. Tutaj rokrocznie odbywają się zawody w skokach narciarskich. I tutaj właśnie poza kibicami Norwegami, zobaczyć można morze polskich flag. To wspaniały moment, kiedy Polacy na co dzień mieszkający i pracujący w Norwegii mogą się spotkać i wspólnie kibicować swoim rodakom.

W Trondheim działa także Szkoła Kultury Polskiej, w której prowadzone są zajęcia z języka polskiego, geografii i historii Polski, religii oraz zajęcia muzyczno-plastyczne. Szkoła funkcjonuje od 2009 roku. „Naszym celem jest zapoznanie młodych Polaków mieszkających w Trondheim i jego okolicach z polską kulturą, tradycją i przede wszystkim językiem. Wierzymy, że nasza działalność jest również coraz bardziej atrakcyjna dla rodziców, którzy podczas spotkań mają możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń” – piszą organizatorzy na swoim profilu facebookowym.

Polonia w Trondheim ponadto organizuje wiele ciekawych, integracyjnych spotkań, np. pikniki polonii, zabawy karnawałowe, kursy języka norweskiego, wycieczki czy też inne spotkania kulturalne, np. wieczorki poetyckie. Dzięki inicjatywie polonii w Trontheim od 2 kwietnia 2013 roku dwa razy w tygodniu (wtorek i sobota) przewoźnik Norwegian Air Shuttle oferuje bezpośrednie loty pomiędzy Trondheim a Krakowem.

W ten sposób, choć na obczyźnie, Polacy mogą tworzyć wspólnotę kulturalno-narodowościową, a dzieci Polaków, urodzone zagranicą, mają możliwość kontaktu z tradycjami, językiem i obyczajowością polską.

Polscy katolicy w Norwegii

home.no/fgp/krosp.html, http://www.katolsk.no/organisasjon/www/pol2nor-pl

Oczywiście, nie każdy Polak to katolik, jednak to właśnie nasi rodacy stanowią spory odsetek chrześcijan w Norwegii. Okres wypraw Wikingów, czyli X wiek, to początek chrześcijaństwa na terenie Norwegii, jednak dopiero w połowie XII wieku została utworzona archidiecezja norweska. Po latach reformacji dopiero w 1843 roku król zezwolił na utworzenie w stolicy rzymsko-katolickiej parafii św. Olafa.

Oficjalne statystyki wykazują, że zaledwie 1% ludności norweskiej deklaruje przynależność do Kościoła Katolickiego. A trzeba wiedzieć, że w tym kraju takie zdeklarowanie się jest obowiązkowe – jeśli obywatel tego nie uczyni, automatycznie postrzegany jest jako członek Luterańskiego Norweskiego Kościoła. Nieoficjalnie jednak katolików w Norwegii jest więcej – a wszystko to zasługa emigrantów (140 narodowości!), wśród których dominują Europejczycy, a wśród nich najliczniejszą grupą są Polacy.

W Norwegii pracuje wielu duszpasterzy z Polski – głównie franciszkanów i księży ze zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Szacuje się, że 10% Polaków przebywających na migracji w Norwegii, a mających w pobliżu kościół, regularnie uczęszcza na msze święte. Polacy mieszkający w okolicach Oslo skupieni są wokół kościoła katedralnego św. Olafa. Tam w każdą niedzielę i święta odprawiane są aż 4 msze święte w języku polskim – pierwsza jest już w sobotę o g. 19.30. Pół godziny przed każdą mszą świętą jest możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi świętej. Niedziele eucharystie gromadzą wielu Polaków, wśród których jest wielu ludzi młodych (organizowane są dla nich kursy przedmałżeńskie) czy też małżeństwa z dziećmi. Jeśli jest taka możliwość, organizowane są także w języku polskim katechezy przygotowujące młodych Polaków do sakramentów I Komunii Świętej i Bierzmowania.

Polacy przebywający w okolicach Oslo mogą także uczestniczyć w mszach świętych w języku polskim odprawianych w kościele św. Hallvarda. Duszpasterzami są tu polscy franciszkanie z prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu. Tu w sobotę o g. 19.00 odprawiona jest eucharystia niedzielna, zaś pół godziny wcześniej istnieje możliwość spowiedzi świętej. Natomiast w niedziele msza święta celebrowana jest o godzinie 13.00, a tuż po niej duszpasterze zapraszają na kawę i ciasto w salce.

Poza stolicą warto także wspomnieć o parafii św. Pawła w Bergen (obejmuje województwa Hordaland i Sogn og Fjordane) – proboszczem jest tu Norweg, ale aż 2 wikarych to Polacy. Msze święte w niedziele odprawiane są o godz. 15.00 i 19.30. We mszach świętych w rodzimym języku migranci z Polski mogą uczestniczyć w Sogn og Fjordane, gdzie jednym z wikarych jest Polak, aż w 9 miejscach w sobotę lub niedzielę raz lub dwa razy w miesiącu (w zależności od możności dojazdu).

Przyjeżdżając do Norwegii trzeba się liczyć z tym, że jeśli nie zamieszka się w pobliżu kościoła, to dostęp do niego może nie być łatwy. W tej kwestii najlepsza sytuacja panuje w stolicy, trudniej jest na obrzeżach i w małych miejscowościach.

NUK – Norges Unge Katolikker

Nad prawami dzieci i młodzieży katolickiej w Norwegii czuwa NUK – Norges Unge Katolikker – organizacja młodzieży katolickiej w Norwegii, podlegająca biskupowi. Jej biuro znajduje się w Oslo, jednak ma ona także swoje powiązania z każdą parafią. Zadaniem NUK jest organizowanie spotkań tematycznych i akcji charytatywnych, głównie w Adwencie i Wielkim Poście, a także – letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Natomiast celem organizacji jest integracja młodych katolików oraz pogłębianie w nich wiary katolickiej.

Nie jesteś sam

To krótkie zestawienie pokazuje nam, że nawet na obczyźnie nie musimy czuć się wyobcowani. Mamy wiele możliwości kontaktu z rodakami, naszą kulturą i tradycjami. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby poznać ludzi takich jak my, których łączy nie tylko narodowość, ale i wspólne pasje i oczekiwania.

fot.: CH – Visitnorway.com

Print Friendly