Poszukiwany, poszukiwana! …czyli praca w Norwegii od zaraz

Norwegia to dla wielu Europejczyków piękny sen o dobrych zarobkach i świetnych warunkach pracy. Na dodatek w całej Skandynawii, a zwłaszcza w Królestwie Norweskim specjaliści mogą znaleźć coraz więcej ogłoszeń z wielu branż. Oto kilka porad jak sprawić, by sen się ziścił, czyli jak szukać i gdzie znaleźć dobrą ofertę w tym kraju.

Norwegia jest wprawdzie poza strukturami Unii Europejskiej, ale znalezienie tam pracy nie jest problemem. Zwłaszcza teraz, gdy kryzys w Europie trwa – praca w tym kraju, stabilnym gospodarczo – staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. To właśnie nasi rodacy są najliczniejszą grupą wśród emigrantów. W Norwegii mieszka oficjalnie ponad 70 tys. Polaków. Nieoficjalne dane podają, że jest ich w Królestwie Norweskim prawie dwa razy więcej, bo aż 120 tys. Skąd takie zainteresowanie tym krajem? To proste – jedne z najwyższych zarobków w Europie i bardzo dobre warunki pracy.

Gorąca dziesiątka

Norwegia jest krajem specyficznym, gdzie brakuje pracowników w wielu odnogach gospodarki. Na pracę „od zaraz” mogą liczyć specjaliści i eksperci z konkretnym fachem w ręku. Zajęcie w tym kraju znajdą więc inżynierowie, pracownicy platform wiertniczych, przemysłu rybnego, sektora stoczniowego (spawacze, monterzy), budowlańcy (cieśle, stolarze, murarze), lekarze i pielęgniarki, programiści, finansiści, a także kucharze, kelnerzy, personel sprzątający i pomoc kuchenna. Jest też popyt na pracowników sezonowych w rolnictwie (od maja do października) m.in. przy zbiorach truskawek.

Jest o co walczyć – średnie zarobki w Norwegii to 150-250 koron na godzinę (czyli około 75-125 zł/h). Co ciekawe, w kraju tym nie ma ustawowych stawek minimalnych. Wysokość wynagrodzeń określana jest przez związki zawodowe i pracodawców w umowach dwustronnych.

Charakterystyka rynku

By wjechać do Norwegii, nie trzeba mieć wizy ani paszportu. Należy ona do EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i w związku z tym obowiązują tu podobne zasady, jak w krajach Unii. Obywatele polscy, którzy posiadają ważny dowód tożsamości lub paszport, mają prawo do pobytu i pracy w Norwegii przez okres do 3 miesięcy. Musimy jednak pamiętać o obowiązku zarejestrowania się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregisteret) i lokalnym Urzędzie Podatkowym. Jeśli zamierzamy pracować dłużej, trzeba wystąpić o odpowiednie pozwolenie na dłuższy pobyt. Pozwolenia takie różnią się między sobą w zależności od rodzaju pracy, którą chcemy rozpocząć. Informacje o ich rodzajach znajdziemy tu: http://www.udi.no/Norwegian-Directorate-of-Immigration/Centraltopics/Work-andresidence/What-type-of-work-permit-should-I-apply-for/

Większość pracodawców w Norwegii wymaga znajomości języka skandynawskiego lub przynajmniej angielskiego. Nie jest jednak tajemnicą, że Norwegowie podobnie jak wszyscy Skandynawowie doskonale mówią właśnie po angielsku, w związku z czym w niektórych zawodach typu budowlaniec, monter, kucharz spokojnie damy sobie radę władając tylko tym językiem. Jednak lekarz, pielęgniarka, czy kelnerka będzie musiała poznać podstawy norweskiego, który jest potrzebny w kontakcie z masowym klientem, czy odbiorcą. Więcej informacji na temat kursów języka norweskiego można uzyskać, kontaktując się z lokalnymi władzami w miejsca pobytu w Norwegii.

Jak szukać pracy?

Jedno jest pewne – jeśli jesteśmy zdecydowani, że chcemy wyjechać do Norwegii w poszukiwaniu pracy, nie warto zostawiać szukania na ostatnią chwilę. Nie warto też rozpoczynać poszukiwań będąc już na miejscu. Już w Polsce możemy przeprowadzić szeroki research na temat warunków życia i możliwości pracowniczych w Norwegii.

W sieci znajdziemy też szereg stron z ogłoszeniami o pracę. Największa baza danych z ofertami zatrudnienia jest prowadzona przez Norweski Urząd Zatrudnienia pod adresem: www.nav.no. Więcej szczegółów na temat ofert pracy w NAV-ie możemy znaleźć bezpośrednio u konsultanta dzwoniąc pod numer +47 800 33 166. Zanim skontaktujemy się z biurem, należy zastanowić się, w którym regionie Norwegii chcielibyśmy pracować i w jakiej branży – na pewno zostaniemy o to zapytani.

Warto zajrzeć także na strony: www.jobline.no, www.jobworld.no – gdzie znajdziemy ogłoszenia z branży IT, www.stepstone.no, www.adecco.no, www.manpower.no (to giełda pracy czasowej), www.fin.no, www.jobnew.no/index.htm.

Jednym z bardziej efektywnych metod szukania pracy jest bezpośrednie kontaktowanie się z norweskimi pracodawcami i wysyłanie im CV. Większość tamtejszych przedsiębiorstw – podobnie jak w Polsce – czasami zamieszcza oferty tylko na swoich serwisach w dziale „rekrutacja”. Wykaz adresów firm w Norwegii znajdziemy na stronie www.kvasir.no/firmasok. Możemy także zarejestrować się w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy. Aby je odnaleźć należy odwiedzić serwis internetowy „Yellow Pages” dostępny pod adresem www.gulesider.no (w polu wyszukiwania należy wpisać hasło „vikarbyrå”).

Informacje o aktualnych ofertach pracy są dostępne także w większości gazet. Największą ogólnokrajową gazetą zamieszczającą oferty jest Aftenposten – http://www.aftenposten.no. Niedzielne wydanie tej gazety zawiera zazwyczaj zbiorcze zestawienie ogłoszeń z mijającego tygodnia. Natomiast serwisy z ogłoszeniami o pracy z wszystkich norweskich gazet są dostępne pod adresem www.norske-aviser.com.

Wyślij CV po norwesku!

Taki dokument powinien zawierać:

  • dane osobowe
  • doświadczenie zawodowe (zajmowane stanowiska i opis zakresu obowiązków)
  • wykształcenie
  • umiejętności/kursy
  • znajomość języków obcych
  • posiadane prawo jazdy
  • kilka słów o sobie np. charakter, zainteresowania, itp.
  • referencje

fot.: VisitNorway

Print Friendly