Rozliczenie podatkowe za 2013 rok

Niebawem norweski urząd skarbowy powinien przysłać Ci rozliczenie podatkowe za 2013 rok. Otrzymasz formularz selvangivelse (lub anglojęzyczny Tax Return) ze wstępnie obliczoną wysokością należnego podatku dochodowego oraz informacją, że masz nadpłatę lub niedopłatę. Warto przy tym pamiętać, że wyliczenia w tym dokumencie nie uwzględniają przysługujących ulg podatkowych. Dlatego do 30 kwietnia powinieneś odesłać do swojego urzędu skarbowego w Norwegii formularz selvangivelse (lub anglojęzyczny Tax Return), w którym uwzględnione są wszystkie przysługujące Ci ulgi podatkowe.

Co można odliczyć?

Norweskie prawo przewiduje szereg odliczeń od podatku dochodowego. Jeśli nie mieszkasz na stałe w Norwegii, przysługuje Ci standardowe odliczenie dla pracowników z zagranicy w wysokości 40 000 NOK. Nie korzystaj z opcji zbyt pochopnie. W sprzyjających okolicznościach możesz otrzymać jeszcze wyższy zwrot z podatku. Wystarczy, że zrezygnujesz ze standardowego odliczenia i skorzystasz z takich odpisów podatkowych jak:

  • ulga małżeńska
  • ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci
  • ulga za dojazdy do pracy na terenie Norwegii
  • ulga z tytułu kosztów utrzymania dziecka do 12 roku życia
  • ulga za dojazdy do pracy w Norwegii z zagranicy (status pendler)

oraz wiele innych.

Szczegółowe informacje oraz pełną listę ulg podatkowych znajdziesz w naszym poradniku.

Kiedy zwrot?

Jeśli przysługuje Ci zwrot, pieniądze powinieneś otrzymać w dwa tygodnie po tym, jak norweski urząd skarbowy ostatecznie ustali kwotę nadpłaty. Zwykle ma to miejsce między czerwcem a październikiem. Zwrot otrzymasz na konto bankowe, które podałeś w urzędzie skarbowym.

Co w przypadku niedopłaty?

Gdy wpłaciłeś zbyt niską zaliczkę na podatek dochodowy, norweski urząd skarbowy przyśle Ci fakturę na zaległą kwotę. Musisz ją uregulować w ciągu 3 tygodni od daty otrzymania, chyba że niedopłata jest wyższa niż 1000 NOK. Wówczas płatność rozkładana jest na dwie raty. Pierwszą musisz uregulować w ciągu 3 tygodni. Kolejną – w ciągu 8 tygodni.

Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z zaproponowanym rozliczeniem, czy nie, powinieneś dokonać płatności w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie zostaniesz dodatkowo obciążony odsetkami.Yngve Ask/Innovation Norway

Gdy kwota należnego podatku nie odpowiada Twoim wyliczeniom, masz 6 tygodni na odwołanie się od decyzji urzędu. W tym celu musisz złożyć zależenie w urzędzie skarbowym, któremu podlegasz w Norwegii. W piśmie należy wyjaśnić, z którymi wyliczeniami się nie zgadzasz.

Jeśli masz problemy finansowe, urząd skarbowy może odroczyć termin płatności należnego podatku, a nawet zmniejszyć jego kwotę. By skorzystać z tej opcji, powinieneś wysłać do swojego urzędu skarbowego w Norwegii wniosek o indywidualny plan spłaty (formularz znajduje się tutaj).

fot. Innovation Norway

Print Friendly