Wyższe stawki minimalne w budownictwie

156,6 kr dla pracownika niewykwalifikowanego i 174,10 kr dla pracownika wykwalifikowanego – to minimalne godzinowe stawki wynagrodzenia w branży budowlanej obowiązujące od maja 2013 na terenie Norwegii.

Choć w Norwegii nie ma z reguły minimalnych stawek wynagrodzenia – wysokość ustalana jest między pracownikiem a pracodawcą – to w niektórych branżach obowiązują umowy zbiorowe gwarantujące minimalne zarobki. Tak jest m.in. w budownictwie.

Negocjacje w sprawie podwyżek między przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców trwały kilka miesięcy. W maju ustalone zmiany zostały opublikowane w rozporządzeniu o upowszechnieniu umowy zbiorowej dla placów budowy w Norwegii (Forskrift om allmenngjøring av tariffavtale for byggeplasser i Norge). Pełny tekst rozporządzenia.

Nowe minimalne godzinowe stawki płacowe w branży budowlanej:

  • pracownicy wykwalifikowani (z norweskimi papierami zawodowymi bądź uprawnieniami zagranicznymi uznanymi przez Norwegię) – 174,10 kr
  • pracownicy niewykwalifikowani z co najmniej rocznym doświadczeniem w branży – 163,20 kr
  • pracownicy niewykwalifikowani bez doświadczenia w branży – 156,6 kr
  • pracownicy poniżej 18 roku życia – 105,10 kr

Branża budowlana w myśl norweskich przepisów objęta jest upowszechnieniem (allmengjøring). Oznacza to, że stawki minimalne obowiązują wszystkich pracowników zatrudnionych na wszystkich budowach w Norwegii.

fot: Mateusz Stachowski/SXC, Ryszard Filipowicz

Print Friendly