Zasiłki rodzinne w Norwegii

Wsparcie finansowe dla rodzin to jeden z filarów norweskiej polityki społecznej. Do pobierania zasiłków uprawnione są wszystkie osoby legalnie pracujące w Norwegii, niezależnie od tego, czy ich dzieci mieszkają w tym kraju, czy poza jego granicami. Na jakie wsparcie możesz liczyć?

Zasiłek na dzieci od 1 roku do 2 lat

Jeśli pracujesz Norwegii, a Twoje dziecko ukończyło już rok, ale nie ma jeszcze 2 lat, przysługuje Ci prawo do zasiłku opiekuńczego. Jego wysokość uzależniona jest od szeregu czynników, z których najważniejszym jest wiek dziecka:

·         dzieci od 13 do 18 miesiąca życia – zasiłek w wysokości 5 000 NOK/miesięcznie

·         dzieci od 19 do 23 miesiąca życia – zasiłek w wysokości 3 303 NOK/miesięcznie

Na pełną stawkę zasiłku opiekuńczego możesz liczyć, jedynie gdy Twoje dziecko nie uczęszcza do żłobka. Jeśli przebywa w żłobku mniej niż 20 godzin tygodniowo, możesz otrzymać zasiłek w wysokości 50% powyższych stawek. Jeśli Twoje dziecko spędza w żłobku więcej niż 20 godzin tygodniowo, tracisz prawo do otrzymywania zasiłku opiekuńczego. Warto przy tym pamiętać, że ilość godzin spędzanych przez dziecko w żłobku ustala się w oparciu o zapisy w umowie ze żłobkiem, a nie w oparciu o ilość godzin, kiedy dziecko faktycznie przebywa w placówce. Nawet jeśli każdego dnia dziecko odbierane jest ze żłobka już po 2 godzinach, a z zapisów w umowie wynika, że mogłoby spędzić w nim np. do 9 godzin dziennie, wówczas norweski NAV odmówi Ci prawa do zasiłku opiekuńczego.

W przypadku, gdy Twoje dzieci mieszkają w Polsce, wysokość zasiłku opiekuńczego jest obniżania o wysokość wszystkich świadczeń socjalnych, jakie drugie z rodziców pobiera na dziecko w Polsce. Jeśli dziecku nie przyznano żadnego wsparcia z polskich funduszy, wówczas przysługuje Ci pełna stawka zasiłku opiekuńczego, pod warunkiem że dziecko nie uczęszcza do żłobka.

Zasiłek na dzieci do 18 roku życia

Obok zasiłku opiekuńczego kolejnym norweskim wsparciem dla rodzin jest zasiłek rodzinny, który wynosi 970 NOK/miesięcznie. Wsparcie jest przyznawane osobom pracującym w Norwegii automatycznie po dostarczeniu wymaganej dokumentacji i nie jest obwarowane żadnymi dodatkowymi warunkami. Otrzymuje się je na każde dziecko aż do 18 roku życia.

Jeśli samotnie wychowujesz dzieci, możesz starać się o rozszerzony zasiłek rodzinny. W przypadku jego przyznania otrzymasz dodatkowe 970 NOK/miesięcznie. Musisz jednak dostarczyć dokumenty, które potwierdzą samotne wychowywanie dziecka. Może to być zaświadczenie o rozwodzie lub separacji, akt zgonu drugiego rodzica lub inny dokument, który potwierdzi deklarowany przez Ciebie stan rzeczy.

 Wymagane dokumenty

Ubiegając się o zasiłek opiekuńczy lub rodzinny, należy dostarczyć następujące do dokumenty do norweskiego NAV:

Norweski zasiłek dla rodzin

Warto pamiętać, że po otrzymaniu pełnej dokumentacji norweski NAV na własną rękę weryfikuje wszelkie informacje dotyczące zasiłków rodzinnych pobieranych przez rodziców dziecka w Polsce.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-language:EN-US;}

Print Friendly