95 000 nowych miejsc pracy

Analitycy szwedzkiego urzędu pracy (Arbetsfӧrmedlingen) prognozują, że w latach 2014-2015 stopa bezrobocia w Szwecji spadnie do poziomu 7,6%. Wszystko za sprawą 95 000 nowych miejsc pracy, które mają powstać w tym okresie w Szwecji.

Najwięcej pracy w dużych miastach

70% nowych stanowisk powstanie w regionach skoncentrowanych wokół Sztokholmu, Gӧteborga i Malmӧ. Najwięcej ofert pracy ma pojawić się w firmach związanych z administracją i usługami dla biznesu.

mona loose it sweden 1633Jak pokazują nasze rankingi, sektor administracji i usług dla biznesu już od dłuższego czasu znajduje się w ścisłej czołówce branż z największą liczbą wolnych stanowisk. Tylko w pierwszych 3 miesiącach 2014 roku firmy z tej branży poszukiwały 7 500 pracowników. Mimo dużego naboru, przedsiębiorstwa te w dalszym ciągu zmagają się z brakami kadrowymi. Świadczy o tym fakt, że 1,6% wszystkich miejsc pracy w tym sektorze to wolne stanowiska.

Ponadto przewiduje się, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wzrośnie również w takich branżach jak ICT (technologie internetowe i łącznościowe), budownictwo, opieka zdrowotna oraz edukacja.

 Źródło: Gӧteborg Daily
fot. Lena Granefelt, Mona Loose / Image Bank of Sweden

Print Friendly