Brakuje chętnych do opieki nad osobami starszymi w Szwecji

68% procent opiekunek osób starszych zamierza zmienić pracę w ciągu trzech najbliższych lat – to wniosek z nowego raportu Kommunal. Sytuacja jest tym bardziej alarmująca, że już teraz brakuje chętnych do opieki nad osobami starszymi, a liczba emerytów stale rośnie. Czy to szansa dla osób planujących wyjazd do pracy w Szwecji?

Z pewnością tak, tym bardziej że znalezienie pracy w tym zawodzie nie powinno stanowić problemu dla osób z komunikatywną znajomością języka szwedzkiego. Jest to wymóg konieczny większości ogłoszeń, ponieważ osoby starsze najczęściej nie władają żadnym językiem obcym.

Łatwość znalezienia zatrudnienia niestety idzie w parze z nie najlepszymi warunkami pracy. Miesięczne wynagrodzenie opiekunek osób starszych oscylujące wokół  8 500 zł brutto. Biorąc pod uwagę koszty życia w Szwecji, nie są to szczególnie wysokie zarobki. Podobne stawki oferuje się sprzątaczkom czy kelnerkom, przy czym praca w dwóch ostatnich zawodach nie jest aż tak obciążająca jak opieka nad osobami starszymi.w Szwecji brakuje opieki do osób starszych Wystarczy powiedzieć, że aż 49% opiekunek skarży się na nadmiar pracy, często prowadzący do braku przerwy na lunch. Ponadto, aż 83% opiekunek uważa swoją pracę za bardzo stresującą. Jedynie 23% spośród nich zamierza pozostać w zawodzie przez najbliższe 3 lata.

Choć warunki pracy nie napawają hurraoptymizmem, przewiduje się, że wkrótce powinny ulec wyraźnej poprawie. Szacuje się, że uregulowana zostanie kwestia minimalnej ilości opiekunek zatrudnianych przez osobę starszą. W ten sposób chce się zmniejszyć obciążenia osób pracujących w branży i zachęcić je do pozostania w zawodzie.

Źródło: Kommunal

fot. Kristin Lidell, Sofia Sabell / Image Bank of Sweden

Print Friendly