CV dla szwedzkiego pracodawcy

Często dobrze przygotowane CV jest Twoją wejściówką na rozmowę kwalifikacyjną. Nie inaczej jest w Szwecji. Jak napisać CV, by stało się kluczem, otwierającym drzwi do dalszych etapów rekrutacji?

Twoje CV musi być czytelne

Potencjalny pracodawca najprawdopodobniej nie poświęci więcej niż 2-3 minuty na zapoznanie się z  treścią Twojego CV. Dlatego ważne jest, by zamieszczone w nim informacje były uporządkowane i szybko przyswajalne, a samo CV nie przekraczało 2 stron.

Dobieraj informacje pod kątem stanowiska, na które aplikujesz

Zapoznaj się dokładnie z charakterem firmy oraz stanowiska, na które aplikujesz. Postaraj się dostosować do nich informacje, które pojawiają się w Twoim CV.  Warto również podać przykłady osiągnięć zawodowych, które potwierdzają Twoje doświadczenie. Pamiętaj jednak, by za ich pomocą ilustrować kompetencje, pasujące do profilu idealnego kandydata na stanowiska, o które się ubiegasz. Pracodawcy, przeglądając aplikacje, szukają właśnie takich informacji. Oczywiście, im większa zgodność z profilem stanowiska, tym większe szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Używaj słów-kluczy

Gdy piszesz o swoim doświadczeniu zawodowym, posługuj się słownictwem, które będzie świadczyło o tym, że jesteś profesjonalistą. Idealnie, gdyby poza terminami specyficznym dla Twojej profesji, pojawiły się również takie słowa-klucze jak „organizowanie”, „szkolenie”, „zarządzanie”, „koordynowanie”, „rozwijanie” czy „wspieranie”. Przykładowo, „W firmie X organizowałem pracę 5 osób, rozdzielając zadania i…”, „W firmie Y skutecznie wspierałem dział pozyskiwania kluczowych klientów…” itd.

Co powinno się znaleźć w Twoim CV?

Rozpocznij od podania danych osobowych: imienia i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, adresu do korespondencji oraz danych teleadresowych.

Następnie, wskaż stanowisko, o które się ubiegasz.

W kolejnym kroku wymień swoje kwalifikacje zawodowe.

W rubryce, poświęconej Twojej edukacji, w odwróconym porządku chronologicznym powinny pojawić się informacje o ukończonych szkołach / studiach, kursach, stażach, wyróżnieniach, studiach zagranicznych i zajęciach ponadprogramowych. Co ważne, informacje o ukończonych szkołach uzupełniaj wskazaniem uzyskiwanych stopni.

Następnie, przejdź do doświadczenia zawodowego. W odwróconym porządku chronologicznym zamieść informacje o nazwach firm, które Cię zatrudniały, nazwach Twoich stanowisk oraz zakresach Twoich obowiązków. Opis doświadczenia zawodowego to idealna okazja, by wspomnieć o osiągnięciach zawodowych ważnych z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz. Wypunktuj je, a z pewnością przykują uwagę czytającego CV.

W ostatniej rubryce zamieść informacje dotyczące Twojej znajomości języków obcych (z uwzględnieniem stopnia jej zaawansowania), biegłości w obsłudze komputera, posiadania prawa jazdy, uczestnictwa w wolontariacie, organizacjach społecznych itd.

Jeśli w ogłoszeniu rekrutacyjnym nie pojawił się wymóg załączenia referencji, nie wysyłaj ich razem z CV. Zamiast tego, zakończ je, pisząc, że są referencje są dostępne na żądanie. W momencie, gdy Twój potencjalny pracodawca poprosi Cię o ich dostarczenie, otrzymujesz informację zwrotną, że firma jest zainteresowana Twoją kandydaturą.

W jakim języku napisać CV?

Tutaj zasada jest prosta – CV powinno być napisane w takim języku, w jakim ukazało się ogłoszenie o naborze kandydatów.

Czy wspominać o zainteresowaniach?

Przede wszystkim należy skupić się na informacjach, które są ważne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz. Wspomnij o swoich zainteresowaniach, jeśli uważasz, że dzięki nim lepiej pasujesz do profilu idealnego kandydata.

fot: Sofia Sabel/Image Bank Sweden

Print Friendly