Emigracja do Szwecji

Szwecja, podobnie jak wiele krajów skandynawskich kusi ciekawym rynkiem pracy. Okazuje się, że legalne zatrudnienie w Skandynawii może być zarówno dla Polaka, jak i innego cudzoziemca, dużo bardziej atrakcyjne finansowo niż w jakichkolwiek innych krajach Unii Europejskiej.

To nie mit – zarobki w krajach skandynawskich należą do najwyższych w Europie! Także w Polsce kraje północy kojarzą się z dobrobytem, wysokim standardem życia oraz dobrymi warunkami socjalnymi. Obywatel Szwecji pracując w pełnym wymiarze godzin zarabia w przeliczeniu około 2100 euro miesięcznie. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, który zdecyduje się wyjechać do Szwecji i podejmie legalną, atrakcyjną pracę, jest w stanie zarobić podobną kwotę.

Po przystąpieniu Polski do UE kraje skandynawskie takie jak: Norwegia, Finlandia, czy właśnie Szwecja – nie wprowadziły obostrzeń dotyczących pracy dla nowo przyjętych członków wspólnoty. Mieszkańcy Europy chętnie korzystają z tego przywileju.

Szwecja jest krajem ogromnych możliwości, zwłaszcza dla fachowców określonych branż. Najbardziej poszukiwanymi specjalistami w Szwecji są lekarze i informatycy – w służbie zdrowia już teraz pracuje kilka tysięcy polskich pielęgniarek i lekarzy. Ci ostatni zarobią w Szwecji najwięcej, mogą też dodatkowo liczyć na darmowe mieszkanie od państwa. Sporo pieniędzy na koncie zauważą także informatycy, nauczyciele, biotechnolodzy, inżynierowie (np. elektrycy), specjaliści z branży komunikacyjnej, transportowej i budowlanej. Bardzo popularną pracą wśród młodych ludzi, zwłaszcza studentów, jest sezonowa, wakacyjna praca przy zbiorze runa leśnego (jagody i borówki), a także w rolnictwie (zbiór truskawek) i ogrodnictwie. Polacy chętnie zatrudniają się także jako kierowcy.

Koszty utrzymania w Szwecji relatywnie do zarobków nie są wysokie. Jednak w odniesieniu do Polski o wiele droższe jest np. mieszkanie (przeciętnie ok 3000 koron miesięcznie) oraz żywność (o ok. 15-20%).

Jak znaleźć pracę?

Nie da się ukryć, że w Szwecji najłatwiej znaleźć pracę dzięki kontaktom i referencjom. Jeżeli w tym kraju mieszka ktoś, kto może nas polecić jako osobę uczciwą i pracowitą, kto np. pracuje w firmie, w której staramy się o pracę, fach jest prawie w naszych rękach. Szwedzi przywiązują ogromną wagę do osobistej rekomendacji osoby, z którą mieli wcześniej styczność. Pomocne w znalezieniu pracy mogą się okazać oczywiście także państwowe urzędy pracy  (www.ams.se), jak i prywatne agencje pośrednictwa pracy. Na stronie internetowej państwowego biura zatrudnienia znajdziemy wiele przydatnych informacji oraz bank ofert pracy (Platsbanken). Oferty pracy są pogrupowane według sektora, zawodu i położenia geograficznego. Tak jak w przypadku każdego innego kraju nie sposób nie docenić wagi internetu. Swoje usługi w pośrednictwie pracy oferuje wiele portali internetowych. Większość agencji rekrutujących pracowników można znaleźć w książce telefonicznej (Gula Sidor) pod hasłem: Bemanningsföretag, jest ona także zamieszczona w internecie na stronie www.eniro.se. Kiedy jesteśmy już na miejscu, zaopatrzmy się w lokalną gazetę i przejrzyjmy najświeższe ogłoszenia o pracę – najwięcej anonsów znajdziemy w wydaniu poniedziałkowym. Warto też przed skontaktowaniem się z firmą, czy nawet podpisaniem umowy z pracodawcą sprawdzić ich wiarygodność. Aby skontrolować, czy dany pracodawca lub agencja jest zarejestrowany jako legalny podmiot gospodarczy wystarczy zajrzeć na www.bolagsverket.se, to odpowiednik polskiego KRS-u. Znajdziemy tam rejestr wszelkich szwedzkich firm (Näringslivsregistret).

Pozwolenie na pobyt w Szwecji

Aby legalnie wjechać na teren Szwecji, obywatele polscy potrzebują paszportu lub innego dokumentu, w którym jednoznacznie stwierdzono posiadane przez nich obywatelstwo. Takim dowodem jest np. dowód osobisty. Jednak przebywając na terenie Szwecji dłużej niż trzy miesiące, trzeba wypełnić wniosek o przyznanie prawa do pobytu. Taki wniosek można złożyć jeszcze przed wyjazdem z kraju, w ambasadzie w Warszawie, albo po przyjeździe do Szwecji w oddziale Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket). Cała procedura nic nie kosztuje. O prawo pobytu można się ubiegać również już po podjęciu pracy (można pracować bez pozwolenia na pobyt) i niekoniecznie natychmiast po przyjeździe. Na całą procedurę mamy trzy miesiące.

Wniosek powinien zawierać umowę o pracę oraz zaświadczenie pracodawcy, w którym deklaruje zatrudnienie. Umowa musi zawierać takie informacje jak: czas na jaki została zawarta, obowiązki pracownika, tygodniowy czas pracy i numer rejestracyjny firmy. Będzie nam także potrzebna kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Czas oczekiwania na przyznanie pozwolenia na pobyt stały wynosi do 6 miesięcy. Obywatele polscy otrzymują pozwolenie na pobyt ważne przez 5 lat i istnieje możliwość jego przedłużenia. Warto pospieszyć się z ubieganiem się o pozwolenie na pobyt, bo bez niego  takowego, nie mamy szans na prawa socjalne przysługujące rodowitym Szwedom.

Co z językiem?

Na pewno każdego, kto chce wyjechać do Szwecji przeraża perspektywa nieznajomości języka szwedzkiego. Szwedzi, jak wszyscy Skandynawowie, mówią dobrze po angielsku i w takim języku na pewno uda nam się z nimi porozumieć. Język ten jest w Szwecji bardzo popularnym obcym językiem, którego Szwedzi uczą się od czwartej klasy szkoły podstawowej i większość młodych ludzi porozumiewa się nim biegle. Nie łudźmy się jednak, że jedynie znajomość angielskiego wystarczy nam, by rozpocząć pracę w Szwecji. Podczas rekrutacji pracodawca może wymagać znajomości szwedzkiego już na rozmowie kwalifikacyjnej i bez możliwości porozumiewania się chociaż na poziomie komunikatywnym raczej nie będziemy mieli szans na zadowalającą posadę.

Szwedzki nie należy do najprostszych języków, ale nie jest też dla Polaka niemożliwym do nauczenia. Na pewno podstawy tego języka jesteśmy w stanie poznać w miesiąc. Zwłaszcza ci, którzy mówią po niemiecku, zauważą podobieństwa. Warto już około pół roku przed wyjazdem do Szwecji rozejrzeć się po kursach języka szwedzkiego i postawić na naukę opartą na konwersacjach.

Pamiętajmy także, że do wykonywania niektórych zawodów (np. elektryk) potrzebne nam będą certyfikaty szwedzkie lub europejskie.

Jedno jest pewne – jeśli już rozważamy emigrację zarobkową, pomyślmy o Szwecji. Kraj ten oprócz tego, że zniewala piękną przyrodą, orzeźwiającym powietrzem, miłymi ludźmi, na pewno pozwoli żyć każdemu europejczykowi na przyzwoitym, godnym poziomie.

Jak znaleźć pracę w Szwecji – krok po kroku

  • Sprawdź, czy ktoś z twoich znajomych mieszka i pracuje w Szwecji. Być może będzie mógł cię polecić jako pracownika lub osobę godną zaufania.
  • Przygotuj dokumenty – przede wszystkim napisz CV. Przygotuj wszystkie możliwe certyfikaty, które zdobyłeś przez lata, poproś byłych pracodawców o referencje po angielsku.
  • Zaloguj się na portalach oferujących pracę w Szwecji i regularnie sprawdzaj oferty. Zajrzyj na: www.eniro.se – szwedzką stronę dla osób szukających pracy, odwiedź www.ams.se – państwowe biuro zatrudnienia, a także polskie portale oferujące pracę w Szwecji, np.  www.szwecja.praca-abc.pl, www.szwecja.igns.pl, www.stockholm.fora.pl, www.pracawszwecji.org.
  • Zapisz się na kurs językowy! Jeśli to możliwe postaraj się skorzystać z konwersacyjnego typu nauczania.
  • Wyrób pozwolenie na pobyt w Szwecji.
  • Kup bilet na prom.
  • Będąc w Szwecji koniecznie kupuj prasę z ogłoszeniami – dziennik „Dagens Nyheter”, „Svenska Dagbladet”, „Dagens In-dustri”.

cv

Warto wiedzieć

Co powinno zawierać CV:

– dane osobowe
– doświadczenie zawodowe (zajmowane stanowiska i opis zakresu obowiązków)
– wykształcenie
– umiejętności/kursy
– znajomość języków obcych
– posiadane prawo jazdy
– kilka słów o sobie np. charakter, zainteresowania, itp.
– referencje

Co oznaczają skróty przy nazwach firm:

– AB (Aktiebolag) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
– KB (Kommanditbolag) – spółka komandytowa
– HB – (Handelsbolag) – spółka dwuosobowa bez ograniczonej odpowiedzialności
– E – firma jednoosobowa bez ograniczonej odpowiedzialności

fot: Sofia Sabel/Image Bank Sweden,  Lisa S./shutterstock.com

Print Friendly