Jak zostać kierowcą ciężarówki w Szwecji?

W całej Unii Europejskiej obowiązują zbliżone przepisy regulujące pracę zawodowych kierowców ciężarówek. Z formalnego punktu widzenia w Szwecji i w Polsce wymaga się niemal identycznych kwalifikacji od kierowców. Jednak o specyfice danego rynku pracy decydują nie tyle ogólnoeuropejskie rozporządzenia, co oczekiwania poszczególnych pracodawców. A te są tym większe, im więcej kandydatów na dane stanowisko. W Szwecji stosunkowo wysokie wynagrodzenia (około 8 tysięcy zł miesięcznie), dobre warunki pracy i zabezpieczenia socjalne sprawiają, że posady kierowców ciężarówek cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem. Czym w takim razie przekonać do siebie szwedzkie firmy transportowe?

Kwalifikacje minimalne

Aby ubiegać się o posadę kierowcy ciężarówek, musisz posiadać:

  • prawo jazdy kat. C, choć o wiele łatwiej znaleźć pracę z kat. C+E
  • świadectwo ukończonego kursu kwalifikacji wstępnej
  • elektroniczną kartę kierowcy

W Szwecji respektuje się dokumenty wydane w Polsce.

Jeśli wciąż nie masz elektronicznej karty kierowcy, koniecznie musisz ją wyrobić. W Szwecji trudno o pracę na ciężarówce, która byłaby wyprodukowana przed 2006 rokiem. A we wszystkich młodszych egzemplarzach instaluje się nowoczesne tachografy, które współpracują jedynie z elektroniczną kartą kierowcy. Wniosek o jej wydanie powinieneś złożyć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na stronie instytucji znajdziesz pełną listę wymaganych dokumentów oraz wzór wniosku. Wydanie karty trwa aż 26 dni roboczych, a koszt jej uzyskania to ok. 169 zł.

Przede wszystkim doświadczenie

Jeśli nie masz udokumentowanego doświadczenia, zdobycie pracy w Szwecji będzie praktycznie niemożliwe. Nieocenioną wartość mają również bardzo dobre referencje od poprzednich pracodawców. W miarę możliwości postaraj się o ich zdobycie. Z pewnością pracownicy działu kadr zwrócą na nie uwagę, a Twoje szanse na zdobycie pracy wyraźnie zwiększą się. Oczywiście, nic nie zastąpi rekomendacji od sprawdzonych pracowników. Jeśli znasz kierowców, którzy pracują w Szwecji i mogą polecić Cię swojemu pracodawcy, możesz się spodziewać, że za chwilę znajdziesz zatrudnienie.

Czy musisz znać język szwedzki?

Komunikatywnej znajomości języka szwedzkiego wymaga się przede wszystkim od kierowców, którzy kursują na krótkich trasach i mają częsty kontakt z klientami firm spedycyjnych. Jeśli nie mówisz po szwedzku, łatwiej będzie Ci znaleźć pracę kierowcy obsługującego długie trasy. Wtedy wymagana jest jedynie komunikatywna znajomość języka angielskiego. Musisz jednak pamięć, że szwedzcy pracodawcy lubią widzieć zaangażowanie swoich pracowników. A nauka języka jest najlepszym dowodem na to, że poważnie traktujesz swoją pracę w Szwecji. Niepisana reguła głosi, że powinieneś komunikować się w języku szwedzkim już po 6 miesiącach od momentu zatrudnienia.

Dodatkowe uprawnienia

Im więcej uprawnień i ukończonych kursów posiadasz, tym bardziej konkurencyjna jest Twoja aplikacja. W dzisiejszych czasach firmy logistyczne oczekują od kierowców elastyczności zarówno pod względem rodzajów przewożonych materiałów, jak i typów prowadzonych ciężarówek. Im więcej możesz, tym ciekawsze jest Twoje podanie o pracę. W naszej tabeli znajdziesz listy najczęściej wymaganych uprawnień w zależności od typu auta ciężarowego.

Typ ciężarówki-page-001 (1)_crop

fot. Mateusz Stachowski/sxc

Print Friendly