Legalna praca w Szwecji

Chcesz pracować w Skandynawii legalnie, mając dostęp do wszystkich świadczeń przysługujących pracownikom? To nic trudnego. Warto jednak wiedzieć, jak zabrać się za to właściwie, by otrzymać wszystko to, co nam się należy.

Po przystąpieniu Polski do UE kraje skandynawskie takie jak: Norwegia, Finlandia, czy właśnie Szwecja – nie wprowadziły obostrzeń dotyczących pracy dla nowo przyjętych członków wspólnoty. Mieszkańcy Europy chętnie korzystają z tego przywileju. Zarobki w krajach skandynawskich należą do najwyższych w Europie, a wysoki standard życia i dobre warunki socjalne to kolejne z argumentów wspierających decyzję o wyjeździe.

Także Polacy są w stanie wykonywać w Szwecji legalną, dobrze płatną pracę i zarabiać podobnie jak Szwedzi, czyli przeciętnie ok. 2100 euro miesięcznie.

Prawo do pobytu

Aby legalnie wjechać na teren Szwecji, obywatele polscy potrzebują paszportu lub innego dokumentu, w którym jednoznacznie stwierdzono posiadane przez nich obywatelstwo. Takim dowodem jest np. dowód osobisty. Jednak przebywając na terenie Szwecji dłużej niż trzy miesiące, trzeba wypełnić wniosek o przyznanie prawa do pobytu. Taki wniosek można złożyć jeszcze przed wyjazdem z kraju, w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Gdańsku, albo po przyjeździe do Szwecji w oddziale Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket). Cała procedura nic nie kosztuje. O prawo pobytu można się ubiegać również już po podjęciu pracy (można pracować bez pozwolenia na pobyt) i niekoniecznie natychmiast po przyjeździe. Na całą procedurę mamy trzy miesiące.

Wniosek powinien zawierać umowę o pracę oraz zaświadczenie pracodawcy, w którym oświadcza on, że wyraża chęć zatrudnienia. Umowa musi zawierać takie informacje jak: czas na jaki została zawarta, obowiązki pracownika, tygodniowy czas pracy i numer rejestracyjny firmy. Innymi dokumentami jakie będziesz potrzebował będzie uwierzytelniona kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Czas oczekiwania na przyznanie pozwolenia na pobyt stały wynosi do 6 miesięcy. Obywatele polscy zatrudnieni lub samozatrudnieni w Szwecji oraz utrzymujący się z własnych pieniędzy otrzymują pozwolenie na pobyt ważne przez 5 lat i istnieje możliwość jego przedłużenia.

Warto pospieszyć się z ubieganiem się o pozwolenie na pobyt, bo bez niego nie mamy szans na prawa socjalne przysługujące rodowitym Szwedom.

Świetne warunki pracy

Polacy nie muszą przechodzić skomplikowanych formalności przy podejmowaniu pracy. Nie potrzebują np. pozwolenia na pracę. Nie muszą mieć podpisanej umowy o pracę, wystarczy jej forma ustna (!), jednak pracodawca ma obowiązek przedstawić swojemu przyszłemu pracownikowi wszystkie warunki zatrudnienia.

W Szwecji tydzień pracowniczy trwa 40 godzin. Maksymalnie możemy pracować 8-10 nadgodzin tygodniowo. W ciągu roku jednak liczba takich godzin nie może przekroczyć 200. Osoby, które mają dzieci poniżej 8 roku życia mogą wnioskować o skrócenie czasu pracy nawet o ¼.

Każdy pracownik ma prawo do minimum 25 dni urlopu. Częste jest jednak to, że niektóre zakłady pracy oferują własne, zacznie lepsze warunki. Urlop macierzyński w Szwecji przysługuje 7 tygodni przed i do 7 tygodniu po urodzeniu dziecka, oboje rodzice mają też prawo do urlopu wychowawczego.

Każdego obcokrajowca zaciekawią na pewno bardzo korzystne zasiłki społeczne. W szwedzkim systemie ubezpieczeń na wypadek bezrobocia składają się dwa komponenty: ogólne ubezpieczenie podstawowe oraz dobrowolne ubezpieczenie od utraty dochodów. Zasiłek z tytułu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia wypłacany jest osobom spełniającym warunki podstawowe oraz warunek pracy. Osoba, która ukończyła 20 lat, może uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w ramach ubezpieczenia podstawowego. Otrzymanie zasiłku z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia od utraty dochodów uwarunkowane jest rocznym członkostwem w kasie bezrobotnych, czyli tzw. arbetslöshetskassa (a-kassa) oraz spełnianiem w ciągu tego okresu warunku pracy. O prawie do zasiłku dla bezrobotnych decyduje a-kassa.

Jeśli pracujemy legalnie w Szwecji przysługują nam świadczenia socjalne obejmujące każdego pracownika. Zatem jeśli przepracowaliśmy rok, i zostaliśmy zwolnieni przysługuje nam comiesięczny zasiłek w wysokości podwójnej wartości naszej poprzedniej pensji przez okres sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach zasiłek zmniejsza się do wartości naszej pierwotnej pensji i przysługuje nam przez kolejne 18 miesięcy. Z tego powodu właśnie wielu Szwedów rezygnuje z pracy całkowicie i przechodzi na zasiłki.

Gdzie największe szanse zatrudnienia?

Szwecja jest krajem ogromnych możliwości, zwłaszcza dla fachowców określonych branż.

kurhan_sxc

Najbardziej poszukiwanymi specjalistami w Szwecji są lekarze i informatycy – w służbie zdrowia już teraz pracuje kilka tysięcy polskich pielęgniarek i lekarzy. Ci ostatni zarobią w Szwecji najwięcej, mogą też dodatkowo liczyć na darmowe mieszkanie od państwa. Sporo pieniędzy na koncie zauważą także informatycy, nauczyciele, biotechnolodzy, inżynierowie (np. elektrycy), specjaliści z branży komunikacyjnej, transportowej i budowlanej. Bardzo popularną pracą wśród młodych ludzi, zwłaszcza studentów, jest sezonowa, wakacyjna praca przy zbiorze runa leśnego (jagody i borówki), a także w rolnictwie (zbiór truskawek) i ogrodnictwie. Polacy chętnie zatrudniają się także jako kierowcy.

Własna firma w Szwecji? Dlaczego nie!

Własną działalność (Enskild näringsidkare) należy zarejestrować i zgłosić do Urzędu Podatkowego (Skatteverket). Aby uzyskać numer statystyczny oraz VAT trzeba przesłać wniosek, kopię paszportu, a także zaświadczenie o niezaleganiu wobec ZUS i skarbówki w Polsce. Tylko wniosek możemy przesłać w języku polskim, reszta musi zostać przetłumaczona na język szwedzki. Jeżeli zależy nam, by nazwa firmy była chroniona, koniecznie jest zarejestrowanie jej również w Szwedzkim Urzędzie Rejestracji Przedsiębiorstw (Bolagsverket). Procedura kosztuje 1000 koron. Prowadzenie działalności gospodarczej w Szwecji wymaga uzyskania pozwolenia na pobyt dłuższy niż 90 dn. By je zdobyć, w Urzędzie ds. Migracji (Migrationsverket) trzeba przedstawić certyfikat rejestracji przedsiębiorstwa i ewentualnie inne dokumenty potwierdzające prowadzenie własnego biznesu.  Pozwolenie wydawane jest na ogół na okres pięciu lat, lecz jeśli prowadzona działalność nie będzie wykazywała dochodów pozwalających na utrzymanie się w Szwecji, może zostać cofnięte. Samodzielnych przedsiębiorców obowiązuje uproszczona księgowość – sprawozdanie i roczne rozliczenie dołączasz do zeznania podatkowego. Co ważne, można zaliczyć zysk na poczet inwestycji w kolejnych latach.

Dla nowoprzybyłych

Specjalnie dla Polaków, którzy są nowi w Szwecji i potrzebują pomocnej dłoni został stworzony projekt „Centrum dostosowania nowoprzybyłych Polaków do szwedzkiego rynku pracy”, finansowany częściowo z funduszy MSZ. Prowadzi go Towarzystwo Polaków Ogniwo (działające w Sztokholmie). Projekt skierowany jest do wszystkich tych, którzy mają problem ze znalezieniem pracy, potrzebują pomocy w zorientowaniu się jak działa szwedzki rynek pracy.

Adres: T.P. Ogniwo, ul. Sysslomansgatan 8, T- Fridhemsplan, Sztokholm. Tel. kontaktowy 08 653 20 52.

Jak znaleźć pracę w Szwecji – krok po kroku

  • Sprawdź, czy ktoś z twoich znajomych mieszka i pracuje w Szwecji. Być może będzie mógł cię polecić jako pracownika lub osobę godną zaufania. Nie da się ukryć, że w Szwecji najłatwiej znaleźć pracę dzięki kontaktom i referencjom
  • Przygotuj dokumenty – przede wszystkim napisz CV po angielsku. Przygotuj wszystkie możliwe certyfikaty, które zdobyłeś przez lata, poproś byłych pracodawców o referencje po angielsku.
  • Zaloguj się na portalach oferujących pracę w Szwecji i regularnie sprawdzaj oferty. Zajrzyj na: www.eniro.se – szwedzką stronę dla osób szukających pracy, Odwiedź www.ams.se – państwowe biuro zatrudnienia, a także polskie portale oferujące pracę w Szwecji, np.  www.szwecja.praca-abc.pl, www.szwecja.igns.pl, www.stockholm.fora.pl, www.pracawszwecji.org.
  • Warto zajrzeć także na prywatne portale ogłoszeniowe typu: www.jobline.sewww.manpower.sewww.stepstone.sewww.poolia.se
  • Zapisz się na kurs językowy! Jeśli to możliwe postaraj się skorzystać z konwersacyjnego typu nauczania.
  • Kup bilet na prom
  • Będąc w Szwecji koniecznie kupuj prasę z ogłoszeniami – dziennik „Dagens Nyheter”, „Svenska Dagbladet”, „Dagens In-dustri”.
  •  Doskonałym źródłem informacji o szwedzkim rynku pracy są tamtejsze związki zawodowe. Trzy największe centrale – LO, TCO i SACO – zrzeszają prawie połowę czynnych zawodowo Szwedów.

fot. Melker Dahlstrand/Image Bank Sweden, auremar/123RF, Kurhan/SXC,

Print Friendly