Malmö – w tyglu kontrastów

Haur du sitt Malmö, har du sitt varden – jeśli widziałeś Malmö widziałeś świat” mawiają mieszkańcy stolicy Skanii. W Malmö, podążanie za trendami nie kłóci się z pielęgnowaniem lokalnych tradycji, a historia współgra tu z nowoczesnością. I choć lokalny slogan należy traktować z przymrużeniem oka, trzeba przyznać że miasto ma wiele interesujących twarzy.

Malmö zrównoważone

Turning Torso, czyli „skręcony tors” ma 190 m i 54 piętra. Najwyższy budynek w Szwecji (i drugi co do wysokości w całej Europie) to nowy symbol miasta. Został wzniesiony w miejscu znajdującej się tu niegdyś stoczni Kockums. Mimo że nie ma platformy widokowej, a całodobowa recepcja dba o to aby żaden wścibski turysta nie przeszkadzał jego mieszkańcom, pod budynkiem przystają kolejni obserwatorzy.

Småbåtshamnen vid Bo01 området i Västra HamnenWidok jest naprawdę imponujący. Zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy, skręcony o 90% budynek, stoi pośrodku równie intrygującej dzielnicy Västra Hamnen. W całym obrazie dominuje połączenie symetrii ze zdrowym balansem kształtów.Ten genialny przykład zrównoważonego rozwoju miasta, powstały na terenach poprzemysłowych, to gratka dla amatorów współczesnej architektury. Obserwować tu można całą gamę barw, surowców i kształtów. Stylowe jednorodzinne domy, apartamentowce z widokiem na morze, przeszklone biurowce umiejętnie wtapiają się w otaczającą zieleń i wodę. Jeśli dodamy do tego deptaki nad brzegiem morza, przytulne kawiarnie i restauracje – mamy idealne miejsce do odpoczynku nieopodal centrum miasta.

Malmö darmowe

Mieszkańcom Malmö pozazdrościć można ilości darmowej rozrywki. Trzy największe miejskie parki, Pildammsparken, Slottsparken oraz Kungsparken znajdują się w samym centrum miasta.  Piknik czy grill w pogodny dzień są tu na porządku dziennym, a wszechobecne kaczki zdają się nikomu nie przeszkadzać.

2012_007090_1

Folkets Park przypadnie do gustu nie tylko najmłodszymlunapark, terrarium z małpami i krokodylami oraz liczne koncerty to tylko część z jego atrakcji. To także jedno z miejsc, gdzie odbywa się największe lokalne wydarzenie na wolnym powietrzu – Malmö Festiwal. 8-dniowa impreza przyciąga do Malmö co roku około 1,5 miliona widzów. W tym roku święto muzyki, designu, mody i sztuki odbędzie się pomiędzy 20-27 sierpnia. To z pewnością moment, kiedy warto być w mieście. Poza zielonymi parkami polecić można również doskonałe miejskie plaże. Nie należy pomijać szwedzkiej Cocacabany – szerokiej na trzy metry plaży Ribbersborgs. Godne polecenia są także odwiedziny mieszczącego się na końcu drewnianego pomostu kompleksu Ribersborgs Kallbadhus i relaksacja w łaźni parowej, a także napawanie się widokiem morza przy filiżance kawy.

Malmö ekologiczne

To miasto ma „bzika” na punkcie ekologii. Władze miasta od kilku lat starają sie uczynić ją nowym produktem turystycznym. Ekologiczny jest tu transport – ścieżek rowerowych jest więcej niż, w położonej po drugiej stronie zatoki Øresund, kosmopolitycznej Kopenhadze. Turyści po miejskich kanałach mogą przepłynąć się rowerem wodnym, a w miejskich autobusach stosuje się biogaz. Ekologiczny stał się nawet Malmö Festiwal. Podczas imprezy w 2009 r. użyto między innymi odnawialnej energii, a bary oferowały wodę z kranu zamiastbutelkowanej.

miriam+preis-rötter+-1640Stolica Skanii to także pierwsze w Szwecji miasto Sprawiedliwego Handlu. W centrum działają „sprawiedliwe” sklepy, które spełniają kryteria Fair Trade Federation (m.in. właściwych warunków pracy, sprawiedliwych płac, czy działalności przyjaznej dla środowiska) – np. Uma Bazaar czy Fiber Fin z organiczną odzieżą czy Morot&Annot – organiczny sklep spożywczy. Wśród mieszkańców popularne są także organiczne restauracje i kawiarnie. Słynna w Szwecji Salt & Brygga znajduje się w… oczywiście ekologicznej dzielnicy Västra Hamnen. Jej właściciel Björn Stenbeck, od progu wita gości i prosi o pozostawienie płaszcza w garderobie. Lokal jest dopracowany w każdym detalu – od obrusów po świeczki – jeśli nie wszystkie to niemal wszystkie przedmioty są tu organiczne. Do serwowanych potraw używa się tylko lokalnych produktów z ekologicznych farm. Czas płynie tu powoli, a kucharz z pasją opisuje zastosowane w daniu składniki.

Malmö kulinarne

O 9.00 rano na placu Lilla Torg panuje cisza i spokój. Kilka godzin później powoli zaczyna tu tętnić życie – pojawiają się pierwsi przechodnie, zapełniają się kawiarniane ogródki. O 20.00 miejsce zmienia się nie do poznania. Dźwięk muzyki i gwar rozmów mieszają się ze sobą, a w kilkunastu kawiarniach i restauracjach wokół placu ze świecą szukać wolnego miejsca. W Malmö działa największa w Szwecji ilość restauracji w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a te skupione przy Lilla Torg to jedno z tych miejsc, gdzie powinno się bywać.  Na przykład w Yello Mello, gdzie podczas chłodnego wieczoru można okryć się kocem. Wokół placu Möllevångstorget zadomowiła się kuchnia międzynarodowa. Na otwartej przestrzeni mieszają się tu aromaty indyjskich, tajskich, tureckich i włoskich potraw. Ceny są niewygórowane – może dlatego to miejsce upodobali sobie studenci.

Malmö zabytkowe

Na starym mieście (Gamla Staden) wszystko kręci się wokół Stortorget. Tu zaczyna się „szlak zakupowy” Soderg, deptak z markowymi sklepami

miriam+preis-triangeln+station-1679Nieopodal znajdują się zabytkowe perełki – renesansowy Ratusz Miejski oraz 14-wieczny kościół Świętego Jakuba. Na lewo – brukowane uliczki Gamla Väster z niewysokimi kolorowymi domkami i niebanalnymi butikamiArt&Craft na rogu Engelbrektsgatan i Larochegatan słynie z wysokiej jakości lokalnego rękodzieła. Na półkach kuszą kolorowe bibeloty, ceramiczne cacka i oryginalna biżuteria. W Form/Design Center przy placu Lilla Torg można obejrzeć wystawę produktów najlepszych skandynawskich designerów. Część z nich można też zakupić w działającym przy centrum niewielkim sklepiku. Stąd już tylko 10 minut piechotą do Malmöhus najstarszego w Szwecji renesansowego zamku. Zbudowana przez Duńczyków forteca, a późniejsze szwedzkie więzienie to teraz popularne muzeum. W jego wnętrzu mieszają się pamiątki historii z nowoczesnymi instalacjami. Ot, kolejny przykład różnorodności Malmö.

Malmö to 3 największe miasto w Szwecji. Daleko mu jednak do zatłoczonej metropolii. Mieszka tu zaledwie  260 tysięcy ludzi. Mieszkańcy tego kulturowego amalgamatu mówią w 100 językach i należą do ok. 160 narodowości.

fot. Johnér Bildbyrå AB/Platform, Justin Brown/Image Bank Sweden, Werner Nystrand/malmotown.com, Miriam Preis/Image Bank Sweden

Print Friendly