Nowa polityka imigracyjna

Wkrótce wybory w Szwecji. Rząd premiera Reinfeldta szuka sposobu na zatrzymanie spadających słupków poparcia.  Jedna z przedwyborczych propozycji powinna szczególnie zainteresować imigrantów. Chodzi o ograniczenie prawa do otrzymywania zasiłku etableringsersättning.

Etableringsersättning to świadczenie socjalne, z którego mogą skorzystać wszyscy nowoprzybyli imigranci od 20 do 65 roku życia, pod warunkiem, że mają plan własnego rozwoju zawodowego w Szwecji i są zarejestrowani w szwedzkim urzędzie pracy. Obejmuje ono wsparcie finansowe w okresie poszukiwania zatrudnienia w wysokości 308 SEK dziennie. Ponadto można liczyć na dodatek na dzieci (w wysokości do 4 500 SEK/m-c) oraz dodatek mieszkaniowy dla osób mieszkających samotnie
(w wysokości do 3 900 SEK/m-c).

zasiłek w SzwecjiRząd Reinfeldta zamierza odebrać świadczenie wszystkim imigrantom, którzy odrzucili propozycje pracy. Choć sam pomysł może nie szokować, warto pamiętać, że przykre konsekwencje spotkają również osoby, które odrzuciły oferty pracy z miejscowości oddalonych o godziny jazdy od miejsc ich zamieszkania.

Projekt rządu najprawdopodobniej niebawem wejdzie w życie, gdyż spotkał się z aprobatą opozycji.

fot. archiwum redakcji, Melker Dahlstrand/Image Bank Sweden

Print Friendly