Obniżenie podatku zwiększy zatrudnienie?

Wydaje się, że im więcej pieniędzy politycy zostawiają w naszych kieszeniach, tym lepiej dla nas. W ostatnim czasie szwedzki rząd po raz kolejny obniżył podatki. Tym razem zmniejszono wysokość podatku dochodowego. Od początku 2014 roku przeciętnie zarabiający Szwed miesięcznie zapłaci państwu o 270 SEK mniej niż przed rokiem. Nie wszyscy jednak ucieszyli się z tej obniżki. 60% pracowników uważa, że doprowadzi ona do zmniejszenia ilości świadczeń socjalnych.

Pracownikom wtóruje opozycja. Socjaldemokraci dodają, że na obniżce podatku dochodowego najbardziej skorzystają najbogatsi, a polityka rządu tylko pogłębi rozwarstwienie społeczne.

Innego zdania są rządzący politycy. Według nich obniżka podatków sprawi, że Szwedzi zaczną więcej kupować, co z kolei przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy. Rządowi eksperci szacują, że dzięki zmniejszeniu wysokości podatku dochodowego powstanie ok. 13 000 miejsc pracy.

nicho_sodling-kungstradgarden_-1529Partia rządowa zamierza kontynuować swoją politykę i już planuje kolejne redukcje obciążeń podatkowych w 2014 roku. Zmniejszy się wysokość podatku od emerytur i stawka ubezpieczenia od bezrobocia. Na liście dotychczasowych obniżek znalazł się podatek VAT od usług gastronomicznych, który spadł z 25 na 12%, oraz podatek dochodowy od przedsiębiorstw.

Szwedzki Urząd Statystyczny utrzymuje, że obniżka VAT-u bezpośrednio doprowadziła do utworzenia 4 000 dodatkowych miejsc pracy w gastronomii. Z kolei szwedzka organizacja Visita uważa, że obniżenie stawki VAT na usługi gastronomiczne przyczyniło się do powstania aż 10 000 miejsc pracy w branży restauracyjnej.

Pozostaje mieć nadzieje, że przewidywania szwedzkiego rządu sprawdzą się, i niebawem Szwecja stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do poszukiwania pracy.

Print Friendly