Operator CNC w Szwecji

Jeśli  cierpliwość i drobiazgowa precyzja to twoja specjalność, być może już jesteś operatorem CNC. Szwedzki rynek pracy stwarza dobre perspektywy dla specjalistów ds. obsługi obrabiarek CNC.

Znalezienie ofert pracy nie sprawia trudności, a stawka początkowa zwykle przekracza 100 SEK/godz. Dodatkowo, honoruje się kwalifikacje zdobyte w Polsce. Jakie wymagania stawiają szwedzcy pracodawcy?

Kwalifikacje podstawowe

Głównym wymaganiem jest ukończony kurs operatora lub operatora i programisty obrabiarek CNC. Uprawnienia zdobyte w Polsce honorowane są przez szwedzkich pracodawców.

„Co najmniej 2-letnie doświadczenie”

Takie sformułowanie pojawia się niemal w każdym ogłoszeniu. Niekiedy okres ten wydłuża się do 3 lub 4 lat. Ogłoszenia, w których wymagałoby się krótszego doświadczenia w pracy z maszynami CNC, należą do rzadkości. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tokarkami i frezarkami CNC, musisz uzbroić się w cierpliwość i nabrać praktyki. Dopiero wtedy Twoje CV zainteresuje potencjalnego pracodawcę.

Znajomość języka

O pracy w Szwecji możesz myśleć, pod warunkiem, że komunikatywnie posługujesz się językiem angielskim. Nie oznacza to, że na tym kończą się oczekiwania pracodawców. W Szwecji obowiązuje niepisana reguła, zgodnie z którą po ok. 6 miesiącach pracy powinno się zaczynać mówić po szwedzku.

Nowoczesne maszyny i ich systemy sterujące

TechShopDla osób, które zdobywały doświadczenie w niewielkich polskich firmach, częstym problemem okazuje się brak praktyki na obrabiarkach CNC najnowszej generacji. W szwedzkich firmach znacznie częściej pracuje się na nowoczesnych maszynach firmy MAZAK z systemem sterującym Mazatrol, QUASER z systemem sterujący Fanuc czy SIEMENS z systemem Sinumerik.

Smykałka programisty

Twoje szanse na znalezienie pracy znacząco wzrosną, gdy twoje umiejętności programowania obrabiarek CNC przekraczają zdolność do wprowadzania korekcji. W wielu ogłoszeniach wprost wymaga się umiejętności programowania. W innych przypadkach wielu pracodawców oczekuje, że operator maszyn CNC z czasem zostanie ich programistą. Im szybciej pochwalisz się umiejętnościami programisty, tym lepiej dla ciebie.

Gdzie szukać pracy?

Zawsze możesz skorzystać z ofert agencji pracy. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów ich pośrednictwa, poszukaj zatrudnienia na własną rękę. Możesz to zrobić, regularnie przeglądając ogłoszenia o pracę w serwisie polonijnym www.poloniainfo.se, odwiedzając najpopularniejszy ze szwedzkich portali z ofertami pracy www.blocket.se lub przeszukując bank ofert Platsbank na stronie szwedzkiego urzędu pracy www.ams.se.

fot. Fagor Automation, TechShop

Print Friendly