Opieka zdrowotna w Szwecji

Szwedzki system ubezpieczeń zdrowotnych uważany jest za najlepszy na świecie. Wiele państw stawia go sobie za wzór, a obywatele niejednego kraju marzą o tym, by mieć możliwość korzystania z takiej opieki medycznej. Co czyni go tak wyjątkowym?

47 mld USD rocznie

Dokładnie tyle Szwedzi wydają każdego roku na służbę zdrowia. Biorąc pod uwagę ilość obywateli, to jedna z najwyższych kwot na świecie. Dla przykładu, w Polsce na ubezpieczenia zdrowotne wydaje się o 14 mld USD mniej. Gdy dołożyć do tego fakt, że populacja Szwedów jest ponad 3,5 razy mniejsza niż populacja Polaków, nietrudno zrozumieć, dlaczego szwedzki system ubezpieczeń zdrowotnych jest tak dobry.

Refundowana opieka dla imigrantów

Gdy tylko staniesz się rezydentem Szwecji, uzyskujesz dostęp do wszystkich świadczeń na równi z obywatelami. Status rezydenta otrzymasz zaraz po tym, jak zgłosisz się do szwedzkiego urzędu imigracyjnego i złożysz wniosek rejestracyjny. Musisz tylko spełnić jeden warunek – posiadać pracę w Szwecji.

Reguła 90 dni

kurhan_sxcOd 2005 roku w Szwecji obowiązują przepisy, zgodnie z którymi żaden pacjent nie może czekać na pomoc medyczną dłużej niż 90 dni. Niezależnie od tego, czy czeka Cię rehabilitacja, operacja czy zabieg u specjalisty, zostaniesz poddany leczeniu w ciągu trzech miesięcy od postawienia diagnozy. Oczywiście, mowa tutaj zabiegach, które nie wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Terminy są dotrzymywane, nawet jeśli brakuje miejsc w okolicznych szpitalach. Wtedy po prostu zabieg lub operacja obędzie się w najbliższej placówce z wolnymi łóżkami. Te same przepisy gwarantują, że na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu nie możesz czekać dłużej niż 7 dni.

Darmowa opieka zdrowotna?

W Szwecji musisz dopłacić do każdej wizyty u lekarza. Konsultacja u specjalisty to koszt 200 – 300 SEK. Za każdy dzień spędzony w szpitalu zapłacisz 80 SEK. Nie ma jednak powodów do przesadnych obaw. Rząd Szwecji ustalił, że w ciągu roku nie możesz wydać na usługi medyczne więcej niż 900 SEK. Gdy tylko przekroczysz ten limit, wszystkie świadczenia otrzymasz za darmo aż do końca roku. Warto pamiętać, że 900 SEK zarobisz w ciągu 1 – 2 dni pracy w Szwecji.

Na podobnych zasadach działa system refundowania leków. Do wszystkich musisz dopłacić z własnej kieszeni, ale nie możesz wydać na nie więcej niż 1 800 SEK w ciągu roku. Gdy tylko przekroczysz limit, do końca roku nie musisz zabierać ze sobą portfela do apteki.

Z bezpłatnej opieki zdrowotnej mogą korzystać jedynie dzieci i młodzież do lat 20.

Zakres świadczeń

Z kasy państwa dofinansowuje się wizyty u niemal wszystkich specjalistów, nie wspominając o operacjach i poważniejszych zabiegach. Co więcej, możesz swobodnie wybierać, czy chcesz korzystać z prywatnej, czy publicznej służby zdrowia. Leczenie prywatne jest refundowane w takim samym stopniu jak analogiczne świadczenia w państwowych placówkach.

Gdy spędzisz w Szwecji rok, sumiennie płacąc składki zdrowotne i podatki, otrzymasz również dofinansowanie na zabiegi dentystyczne. Darmową opiekę dentystów zagwarantowano jedynie dzieciom i młodzieży do lat 20.

Co ciekawe, w Szwecji dzieci i młodzież do lat 18 podlegają bezpłatnej opiece medycznej, nawet jeśli ich rodzice nie są rezydentami. Mogą liczyć na pełną refundację świadczeń zdrowotnych, włącznie z wizytami u dentystów.

 fot. Kristin Lidell/Image Bank Sweden, Kurhan/sxc

Print Friendly