Ranking: W jakiej branży szukać pracy?

Mimo zahamowanego wzrostu szwedzkiej gospodarki, są jeszcze branże, w których warto szukać pracy. W niektórych sektorach liczba wolnych miejsc wyraźnie się powiększyła.

Drugi kwartał 2013 okazał się nie najlepszy dla szwedzkiej gospodarki. Odnotowano co prawda wzrost, jednak wyniósł on zaledwie 0,1%. Tak słaby wynik zawsze przekłada się na spadek liczby ofert pracy. I faktycznie, liczba wakatów w Szwecji zmniejszyła się o ponad 2 500 miejsc w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2013 roku. Na szczęście, aż 1,6% wszystkich stanowisk to wciąż wolne miejsca pracy. Jest to więcej niż średnia w Europie i jedynie o 0,1% mniej niż w poprzednim kwartale. Dlatego szwedzki rynek pracy wciąż stwarza dobre perspektywy na znalezienie zatrudnienia. Szczególnie dla osób poszukujących zajęcia w branżach z największymi liczbami wolnych miejsc pracy.

Najwyższy wzrost liczby wolnych miejsc pracy nastąpił w przemyśle wydobywczym i produkcji przemysłowej. Liczba wakatów podskoczyła tam aż o 1 150 stanowisk w stosunku do początku roku. Pozytywne sygnały płyną również z sektora edukacji, medycyny i opieki społecznej, gdzie na pracowników czekało aż 800 dodatkowych wolnych stanowisk w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2013 roku. Drugi kwartał okazał się także dobry dla budowlańców, którzy mogli znaleźć aż 450 więcej miejsc pracy niż na początku roku. Dla kontrastu, największy spadek liczby wakatów nastąpił w handlu i branży motoryzacyjnej, gdzie pula wolnych stanowisk uszczupliła się o 1 300 miejsc w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 roku.

Dokładne dane dotyczące liczby wolnych miejsc pracy w poszczególnych branżach znajdziesz w naszym rankingu:

Ranking branż według liczby wolnych miejsc pracy w Szwecji-page-001

fot. Lena Granfelt/Image Bank Sweden

Print Friendly