Sezonowa praca w Szwecji – gdzie szukać?

Choć sezon na pracę sezonową w Szwecji zaczyna się w połowie czerwca i kończy z początkiem września, nabór kandydatów trwa już dziś. Właśnie teraz poszukuje się pracowników do zbierania truskawek, runa leśnego czy pielęgnacji lasów. Rekrutację prowadzą również hotele szukające dodatkowego personelu na sezon wakacyjny. Kto poważnie myśli o podreperowaniu swojego budżetu pracą sezonową w Szwecji, powinien jak najszybciej wysłać swoją aplikację potencjalnemu pracodawcy. To ostatni dzwonek, bo zazwyczaj rekrutacja kończy się już w kwietniu.

Ile i gdzie można zarobić?

Rolnictwo

Okres letni to przede wszystkim duże ożywienie w branży rolniczej. Ofert pracy sezonowej jest tutaj wiele i najczęściej nie stawia się żadnych wymagań co do doświadczenia pracowników. Oczekuje się jedynie dobrej kondycji fizycznej i elementarnej znajomości języka angielskiego lub szwedzkiego. Najwięcej  pracowników poszukuje się do zbierania truskawek na akord. Oznacza to, że płaci się za każdą skrzynkę zebranych owoców. Stawka to ok. 50 koron za skrzynkę truskawek. Gdy jest urodzaj, dziennie można zarobić nawet 800 koron.truskawki_2

Zbieranie runa leśnego

Na podobnej zasadzie można zarobić na runie leśnym. Tutaj najczęściej pracuje się przy zbieraniu jagód, borówek, maliny moroszki lub grzybów. Najwięcej płaci się za kilogram malin moroszek – ok. 50 koron. Sporo mniej za kilogram jagód – od 8 do 10 koron – i najmniej za kilogram borówek – ok. 6 koron. Dniówka waha się od 160 do nawet 800 koron.

Co ważne, przy zbieraniu leśnego runa można pracować na własną rękę, bez poszukiwania pracodawcy. Wystarczy sprzedawać swoje zbiory w punktach skupu oznaczonych szyldami „Blaberry, hjortron, lingon”. Najłatwiej znaleźć je na tyłach sklepów sieciowych KONSUM lub ICA. Z większym zyskiem runo leśne można sprzedawać osobom prywatnym.

Praca przy pielęgnacji lasów

Osoby, które obawiają się braku urodzaju, powinny rozejrzeć się za pracą przy pielęgnacji szwedzkich lasów. Do najczęstszych obowiązków należy tutaj sadzenie drzewek w szkółkach leśnych. W odróżnieniu od zbierania owoców lub runa leśnego za pracę przy pielęgnacji lasów płaci się w systemie stawek godzinowych. Często jest to ponad 100 koron za godzinę pracy. Należy jednak pamiętać, że pracodawcom zdarza się wymagać doświadczenia w pielęgnacji lasów.tina_stafrén-cooperhill_mountain_lodge_-2119

Praca w gastronomii i hotelarstwie

Okres od czerwca do września to również wysoki sezon w branży gastronomicznej i hotelarskiej, co zmusza pracodawców do zatrudnienia dodatkowych pracowników. Tutaj oferuje się pracę na stanowiskach pokojówek, pomocników kucharzy, kucharzy, szefów kuchni, hostess, kelnerów czy recepcjonistów. W każdym wypadku wymagana jest co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego i niemal zawsze oczekuje się aktualnej książeczki zdrowia. Z kolei tam, gdzie praca wymaga kontaktu ze szwedzkimi klientami, dodatkowym warunkiem jest dobra znajomość języka szwedzkiego. Zarobki w tej branży zaczynają się od ok. 100 koron za godzinę pracy. O tym, czy zarobi się więcej, decydują przede wszystkim posiadane kwalifikacje i znajomość języka szwedzkiego.

Tanie mieszkanie

Jeśli pracodawca sam nie oferuje mieszkania, w trakcie sezonu najlepiej zakwaterować się na polu kampingowym, rozbijając tam własny namiot lub wynajmując domek. Szwedzkie prawo dopuszcza również darmowe biwakowanie w dowolnym miejscu. Wystarczy rozbić namiot w odległości co najmniej 100 metrów od najbliższych zabudowań i zachowywać się dyskretnie. Oczywistą wadą tego rozwiązania jest problem z zabezpieczeniem swoich rzeczy przed kradzieżą. Szczególnie w godzinach pracy, gdy przebywa się poza namiotem.ulf_lundin-camping-3640

Pozwolenia

Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują żadnych pozwoleń na pracę w Szwecji. Jedynym warunkiem podjęcia pracy jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej (Personnummer). By go otrzymać, należy odwiedzić najbliższy szwedzki Urząd Skarbowy.

Co zabrać ze sobą?

Wszystko zależy od tego, gdzie zamierza się pracować. W przypadku gastronomii i hotelarstwa nie ma żadnych zaleceń. Uniformy zwykle zapewniają sami pracodawcy. W przypadku zbieractwa lub pracy przy pielęgnacji lasów, warto zabrać ze sobą nieprzemakające obuwie z wysoką cholewką, kurtkę przeciwdeszczową, nakrycie głowy oraz wiaderka lub plastikowe pojemniki, jeśli planuje się zbieranie runa leśnego.

Czym dojechać do Szwecji?

Podróż samochodem jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem dla osób zamierzających zabrać sporą ilość bagażu. Na drugi brzeg Bałtyku najwygodniej dostać się promem. Przewoźnik promowy  Unity Line oferuje przewóz aut przez Bałtyk. Zabierając ze sobą samochód, nie tylko można wygodnie przemieszczać się ze swoimi bagażami, ale również zaoszczędzić na stosunkowo drogiej komunikacji publicznej w Szwecji. Dodatkowym atutem auta jest łatwość w transportowaniu zbiorów do skupu, jeśli planuje się pracę przy zbieraniu runa leśnego.

Gdzie szukać pracy?

Pracownicy sezonowi mogą skorzystać z pośrednictwa agencji pracy lub poszukać zatrudnienia na własną rękę. Agencje pracy nie tylko zapewniają miejsce pracy w Szwecji, ale również wyręczają swoich klientów w poszukiwaniu zakwaterowania. Często nawet oferują organizację samego przejazdu. Oczywiście nic za darmo. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że agencja pracy policzy sobie marżę za pośrednictwo. Zwykle to od 10 do 30% wynagrodzenia.

W związku z tym warto najpierw spróbować zorganizować sobie wyjazd na własną rękę. Zatrudnienia najlepiej szukać na popularnych szwedzkich serwisach internetowych z ofertami pracy. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj strona szwedzkiego Urzędu Pośrednictwa Pracy (przejdź do działu pracy sezonowej) oraz takie serwisy jak:

fot. Tina Stafrén, Ulf Huett Nilsson, Ulf Lundin / Image Bank of Sweden

Print Friendly