Wyjazd do Szwecji – niezbędnik

Jak dojechać

W kontekście wyjazdu do pracy, najbardziej korzystna jest podróż autem. O ile krótkie wakacyjne wycieczki nie niosą ze sobą konieczności zabierania sporego bagażu, uciążliwego i znacznie zwiększającego koszty przelotu samolotem, o tyle w okoliczności przeprowadzki, możliwość zabrania ze sobą jak najwięcej potrzebnych rzeczy ma ogromne znaczenie. Przywiezienie z Polski sporej ilości tańszych (względem szwedzkich cen) produktów spożywczych może w dużym stopniu obniżyć i ułatwić pierwszy miesiąc funkcjonowania w Szwecji.

Promy do Szwecji
prom ze Świnoujścia do SzwecjiNajbardziej elastycznym, komfortowym i oszczędnym sposobem podróży jest podróż promem. Przeprawa przez Bałtyk umożliwia zabranie ze sobą własnego auta oraz, ograniczonego tylko pojemnością bagażnika, sporego bagażu. Nie bez znaczenia jest fakt, że taka podróż do Skandynawii nie jest męcząca. Na podróżnych czekają wygodne kabiny, więc zwłaszcza jeśli rejs odbywa się w nocy, czas przeprawy może być upłynąć dosłownie w „oka mgnieniu”. Dodatkowo, pokłady promów zapewniają różnorodne atrakcje. Do dyspozycji pasażerów pozostają sklepy, bary, restauracje, a nawet dyskoteki. Jeśli rejs do Szwecji odbywa się w weekend, często organizowane są specjalne programy rozrywkowe. W tym czasie, podróż umilają liczne koncerty, występy taneczne, czy barmańskie pokazy.

Promy z Polski do Szwecji kursują ze Świnoujścia i Trójmiasta. Z Pomorza dostać się można bezpośrednio do Karlskrony i Nynäshamn, natomiast promy ze Świnoujścia do Szwecji kursują do Ystad i Trelleborga. Promy łączące Pomorza Zachodnie ze Skanią (południowy rejon Szwecji) poruszają się ruchem wahadłowym, stąd możliwość elastycznego planowania podróży. Promy Unity Line odpływają z terminala w Świnoujściu o 01.30, 04:00, 09.00, 13:00, 16.00, 19:30, 23:00, zatem dojeżdżając autem do portu, zawsze jest spora szansa na „złapanie” dogodnego połączenia. Miejsce na pokładzie warto jednak zawsze rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza w tzw. „gorących okresach” – sezonie letnim i okolicach Świąt. Wcześniejsza rezerwacja często gwarantuje także lepsze ceny na bilety na prom. Natomiast zaplanowanie rejsu do Szwecji poza sezonem może się równać z dodatkową oszczędnością.

Warto pamiętać, że na terminalu należy stawić się nie później, niż 90 minut przed planowanym odejściem. Odprawa promów Świnoujście-Ystad z Unity Line kończy się:
– dla pasażerów pieszych: 15 minut przed planowanym odejściem,
– dla pasażerów zmotoryzowanych: 30 minut przed planowanym odejściem.

Do Szwecji dotrzeć można także korzystając z połączenia promowego z Niemiec. Promy kursują stąd na liniach: Rostock – Trellebrog oraz Sassnitz – Trelleborg.

Podróż autem, przez most Øresund
Nie ma bezpośredniego połączenia drogowego między Polską a Szwecją. Jedyna trasa lądowa wiedzie przez Niemcy i Danię, a następnie przez łączący Danię i Szwecję most Øresund – trzeci pod względem długości most w Europie. Droga przez Niemcy z Polski do Szwecji prowadzi przez przejścia graniczne w Kołbaskowie, w Słubicach lub w Zgorzelcu. Bez względu na miejsce przekroczenia granicy, dalej należy jechać w kierunku obwodnicy berlińskiej – Berliner Ring, a potem w kierunku Hamburga i dalej do Flensburga. W Flensburgu znajduje się przejście graniczne między Niemcami a Danią. Następnie należy udać się do Kopenhagi, skąd prowadzi most Øresund – łączący duńską stolicę ze szwedzkim Malmö.

Podróż samolotem
Osoby, które podróżują bez dodatkowego bagażu mają do dyspozycji sporo połączeń lotniczych. Ten sposób transportu jest także wygodny dla tych, którym zależy na bezpośrednim połączeniu z największymi szwedzkimi miastami: Sztokholmem i Goeteborgiem. Samoloty wylatują m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Szczecina. Limit bezpłatnego bagażu jest zróżnicowany w zależności od linii lotniczych. Zwyczajowo, w klasie turystycznej, bagaż podręczny nie może przekraczać 5-10 kg, a bagaż rejestrowany 20-25 kg. Z zabraniem dodatkowego bagażu wiążą się opłaty.

ul podroz

Na granicy

Przepisy wjazdowe
Dokumentem uprawniającym obywateli Polski do wjazdu na terytorium Szwecji jest ważny dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te wystarczają do bezwizowego pobytu nie dłuższego niż 3 miesiące. Akceptowane są dokumenty starego i nowego typu. Warto jednak upewnić się, że posiadają one termin ważności co najmniej 3 miesiące dłuższy od planowanego pobytu i są w stanie umożliwiającym stwierdzenie tożsamości. Osoby, które poza uzyskaniem zgody na pobyt dłuższy, niż 90 dni, będą chciały na miejscu wyrobić Id-kort (dokument tożsamości ze szwedzkim numerem personalnym pozwalający na swobodne funkcjonowanie na terytorium Szwecji), powinny wcześniej wyrobić w kraju biometryczny dowód osobisty (wydawany w Polsce od 2006 roku), który jest niezbędny do wyrobienia szwedzkich dokumentów.

Przepisy celne
„Osoby wjeżdżające bezpośrednio z obszaru UE nie płacą cła za przewożone rzeczy przeznaczone do użytku osobistego i nie są poddawane żadnym formalnościom granicznym. Ograniczenia i specjalne wymogi dotyczą wwozu: zwierząt, alkoholu, tytoniu, broni i amunicji, niebezpiecznych narzędzi, strzykawek podskórnych wraz z igłami. Niedozwolony jest wwóz narkotyków, środków dopingujących, pornografii. Restrykcje wywozowe obejmują m.in. materiały palne, produkty o znaczeniu strategicznym oraz przedmioty o szczególnej wartości dla kultury. Nie ma ograniczeń co do wwozu z terenu UE do Szwecji środków finansowych. Transakcje powyżej 100 000 SEK są rejestrowane ze względów statystycznych. Bezcłowy przywóz alkoholu z innego kraju UE do Szwecji możliwy jest pod warunkiem, że wwiezie go osobiście osoba w wieku minimum 20 lat i będzie on przeznaczony jedynie na własne potrzeby.”

(źródło: Informacja Konsulatu Generalnego RP w Sztokholmie dla obywateli, http://www.polskageneralkonsulatet.se/)

Alkohol i produkty tytoniowe
Produkty alkoholowe mogą zostać przywiezione do Szwecji jedynie przez osoby, które ukończyły 20 lat. Tytoń i papierosy mogą zabrać ze sobą jedynie osoby, które ukończyły 18 lat.

Ilości, które wolno przywieźć:

 • 800 sztuk papierosów
 • 10 litrów produktów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 22 %, jednak nie więcej niż 60 %
 • 20 litrów napojów alkoholowych o zawartości alkoholu 15-22 %
 • 90 litrów wina (jednak tylko 60 litrów wina musującego) poniżej 15 %
 • 110 litrów piwa

Produkty muszą być przewożone osobiście w bagażu podróżnym.

(źródło: http://www.swedenabroad.com/pl-PL/Embassies/Warsaw/Odwied-Szwecj/Przepisy-celne/)

Przewóz zwierząt
Zanim pies lub kot zostanie wwieziony do Szwecji, właściciel jest zobowiązany dopełnić następujących formalności:

 • zwierzęta muszą posiadać paszport dla zwierząt
 • zwierzęta muszą zostać oznaczone mikrochipem (spełniającym wymagania norm ISO) lub wyraźnym tatuażem. Jeśli użyty został mikrochip nie spełniający norm ISO, wymagane będzie zabranie własnego czytnika, który umożliwi odczytanie danych podczas przekraczania granicy.
 • zwierzęta powinny zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie w warunkach odpowiadających wymaganiom producenta szczepionki, sama zaś szczepionka musi być zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Szczepienie musi odbyć się po ukończeniu przez zwierzę 3 miesięcy życia, a wwóz do Szwecji może nastąpić najwcześniej po upłynięciu 21 dni od szczepienia.
 • wwóz szczeniąt i kociąt młodszych niż 3 miesiące wymaga zezwolenia Urzędu ds. Rolnictwa (Jordbruksverket). Mogą ubiegać się o nie jedynie właściciele szczeniąt pochodzących z krajów, w których nie występuje ryzyko wścieklizny. Należą do nich: Australia, Belgia, Cypr (grecka część), Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja wraz z wyspami, Hiszpania z wyjątkiem Ceuty i Melilli, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Luksemburg, Malta, Nowa Zelandia, Portugalia wraz z wyspami, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.
 • szwedzka Rada ds. Rolnictwa nadal zaleca, by szczepić zwierzęta przeciwko  leptospirozie i nosówce.
 • w chwili przekraczania granicy zwierzęta muszą zostać zgłoszone funkcjonariuszowi szwedzkiego Urzędu Celnego (Tullverket).
 • Szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących przepisów regulujących wwóz psów i kotów, a także innych zwierząt domowych publikowane są w języku szwedzkim i angielskim na stronie szwedzkiego Urzędu ds. Rolnictwa (Jordbruksverket)

(źródło: http://www.swedenabroad.com/pl-PL/Embassies/Warsaw/Odwied-Szwecj/Jak-przywie-do-Szwecji-zwierzta/)

Dodatkowo, warto wiedzieć, że nie ma żadnego problemu w przeprawie z pupilem promem do Szwecji przez Bałtyk. Unity Line umożliwia przewóz zwierząt za opłatę równą 50% ceny podstawowej biletu na prom, pod warunkiem wykupienia wyznaczonej kabiny na promie. W miejscach ogólnodostępnych (np. na pokładzie promu) należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa m.in. o obowiązku trzymania psa na smyczy i w kagańcu.

road1

Na szwedzkich drogach

Samochody wjeżdżające do Szwecji z terytorium Unii Europejskiej mogą swobodnie poruszać się po szwedzkich drogach na dotychczasowych (krajowych) tablicach rejestracyjnych do 1 roku. Po tym czasie należy zarejestrować auto, poddając je uprzednio przeglądowi w szwedzkiej stacji diagnostycznej. Po pozytywnej weryfikacji stanu auta, należy złożyć wniosek rejestracyjny do Centralnego Rejestru Pojazdów. Obowiązkowe jest przedstawienie ważnego prawa jazdy oraz wskazanie miejsca zamieszkania na terenie Szwecji. Do poruszania się po szwedzkich drogach nie jest potrzebna zielona karta. Należy jednak posiadać dowód ubezpieczenia OC oraz (dla przedsięwzięcia środków ostrożności przed nagłym odchudzeniem portfela w konieczności – drogiego w Szwecji – holowania) warto wykupić polisę Assistance.

Najważniejsze przepisy i zalecenia drogowe:

 • Poruszanie się na włączonych światłach mijania obowiązuje przez cały rok.
 • Ograniczenia prędkości są bardzo restrykcyjnie egzekwowane i wynoszą odpowiednio:
  • 30 km/h na terenach zabudowanych w pobliżu szkół,
  • 40 i 50 km/h na terenach zabudowanych,
  • 70-90 km/h na drogach poza terenami zabudowanymi,
  • 110-120 km/h na autostradach.
 • Granica dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 mg/l, a wydychanym powietrzu 0,1 mg/l.
 • Łamanie zasad obowiązujących na drogach, a w szczególności prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych używek jest surowo karane. Mandaty wystawiane przez Szwedów należą do najwyższych w Europie. Częstą karą jest także pozbawianie prawa jazdy a nawet pozbawianie wolności.
  • Kierowcy, którzy zostali ponownie zatrzymani za prowadzenie alkoholu w stanie nietrzeźwym podlegają procedurze cotygodniowych badań trzeźwości. Okres przez który kierowca jest zobowiązany do poddawania się testom ustalany jest indywidualnie i trwać może nawet kilka lat. Jednorazowy koszt padania, którym obciążany jest kierowca wynosi ok. 2000 SEK.
 • Kierowca poruszający się szwedzkimi drogami zobowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na dziką zwierzynę, a zwłaszcza łosie, które bardzo często pojawiają się na drogach, stanowią zagrożenie i są przyczyną wielu kolizji. Kolizje z łosiem i szkody powstałe w ich wyniku prawie zawsze nie są pokrywane przez ubezpieczenie i ich koszt kierowca ponosi we własnym zakresie.

 

Print Friendly