ikona rejsy do Szwecji
Kup bilet online 5 % taniej

Dania

Ambasada RP w Danii


Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup
tel. +45 39 46 77 00
fax +45 39 46 77 66
e-mail: mail@ambpol.dk 
www.ambpol.dk

Wizy


Wjazd do kraju na podstawie paszportu lub dowodu osobistego
nie ma obowiązku posiadania wizy (pobyt krótszy niż 90 dni).

Waluta

korona duńska (skróty: Dkr, DKK)
1 Dkr = 100 öre
nominały banknotów:
50, 100, 200, 500, 1000 Dkr
monety: 50 öre, 1, 2, 5, 10, 20 Dkr

Sklepy

Przeważnie:

pn. - czw. 9:00/10:00-17:30,
pt. do 19:00/20:00,
sob. do 13:00/14:00

Banki

Przeważnie czynne w dni powszednie w godz. 9.30-16.00.
W soboty przeważnie zamknięte.

Noclegi

Hotele - większość standardowo wyposażonych pokoi hotelowych kosztuje od ok. 600 DKK za noc w przypadku „dwójki" i 380 DKK „jedynki".


Kwatery prywatne - ich ceny są zróżnicowane, ale trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 200-300 DKK za pokój dwuosobowy (bez śniadania).


Schroniska młodzieżowe - to najtańsza forma zakwaterowania pod dachem. Schroniska są w każdym miasteczku i oferują niższe ceny niż hotele, zapewniając wysoki poziom usług. Opłaty wahają się od 250 DKK za pokój jednoosobowy do 80 DKK za łóżko we wspólnej sali.

Poczta

Urzędy pocztowe czynne są przeważnie:

w dni powszednie: 10.00-17.00,
w soboty: 10.00-12.00.

Dla kierowców


Przepisy drogowe:
 • światła muszą być włączone przez całą dobę
 • wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promilaOgraniczenia prędkości:

 • teren zabudowany - 50 km/h
 • teren niezabudowany - 80 km/h
 • autostrada - 110 -130 km/hCeny paliw:

 • Benzyna 95 - ok. 13,83 DKK
 • Diesel - ok. 12,17 DKK


Ciekawostki o Danii
pokaż zamknij

Trasy rowerowe w Danii 

Najwyższy punkt w Danii ma zaledwie 170 metrów nad poziomem morza. W łagodnym duńskim krajobrazie nie ma wzgórz, na które nie dałoby się wjechać po prostu pedałując, a jest to tylko jeden z powodów, dla których Dania jest wymarzonym krajem dla rowerzystów. Sieć dróg rowerowych w Danii to ponad 10 000 kilometrów bezpiecznych, połączonych ze sobą i dobrze oznakowanych tras. 4200 kilometrów spośród nich to swego rodzaju kościec kraju rowerzystów, jakim jest Dania: 11 tras ogólnokrajowych biegnących z północy na południe lub ze wschodu na zachód przez cały kraj. A ponadto bardzo wiele regionalnych i lokalnych tras rowerowych, także znakomicie przygotowanych.

Biegi maratońskie

Biegi maratońskie cieszą się w Danii wielką popularnością i ściągają rzesze zawodników z całej Europy. Duńczycy wykorzystują wszystkie walory swego kraju organizując biegi przez miasta, plaże, mosty. Poniżej kilka przykładów:


Maraton Kopenhaski

Maraton Kopenhaski jest jednym z najstarszych maratonów miejskich w Europie. W zeszłym roku wzięło w nim udział ponad 8300 osób. Trasa ta sama co w zeszłym roku, składa się z trzech pętli liczących po około 14 kilometrów. Pierwsza i trzecia pętla są niemal identyczne i biegną przy najważniejszych atrakcjach turystycznych miasta. Zawodnicy, prócz fantastycznej atmosfery, mogą liczyć zarówno na doping zebranej licznie publiczności, jak i energetyzujące występy artystów. 

Vester Voldgade 1 
DK-1552 Kopenhaga V 
Tel. (+45) 3526 6900 
http://www.copenhagenmarathon.com/


Bieg przez Most Øresund  

Most Øresund obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji budowla będzie trasą ponad 21-kilometrowego rajdu, podobnie jak miało to miejsce 10 lat temu gdy w biegu otwierającym most wzięło udział 80 000 uczestników. 
Rajd rozpocznie się w Kastrup Strandpark, meta przewidziana jest w szwedzkim Malmö, w okolicach Ribersborg w Limhamn. 

Kastrup Strandpark 1, 2770 Kastrup 


Maraton Plażą Morza Północnego

Ten organizowany w ostatnią niedzielę czerwca bieg powoli staje się tradycją. Maraton Plażą Morza Północnego jest najbardziej osobliwym maratonem na świecie, ponieważ jego trasa biegniepiaszczysta, szeroka plażą, wzdłuż zachodniego wybrzeża Jutlandii. W tym roku maraton rozpoczyna się Hvide Sande w okręgu Ringkobing i kończy się na plaży Vejers w okręgu Ribe. Odległość jest klasyczna, czyli 42,190 km, ale można też przebiec połowę tego dystansu bądź 10 lub 5 kilometrów, zaplanowano równiez trasę dla amatorów nordic walking.

6960 Hvide Sande 
Tel: (+45) 7528 7400 
http://www.beachmarathon.com/


Maraton Etape na Bornholmie

Maraton trwa 5 dni i rozpoczyna się w Hasle. Dystans przeznaczony na 5 dni dla dorosłych uczestników mierzy 42,195 kilometrów. 
Trasa przez mierzącą 30 na 20 km wyspę została zaplanowana tak, że uczestnicy mają szansę poznać niezwykłą różnorodnośc przyrody Bornholmu - biegnie przez białe plaże w Dueodde, las w Almindingen oraz strome i skaliste wybrzeże Hammeren. Dzieci do lat 14 biegną dnia pierwszego, trzeciego i piątego na dystansie 10,549km. 


Søndre Bæk 20, 3790 Hasle 
http://www.etape-bornholm.dk/


Ultra Maraton na Bornholmie

Na skalistym Bornholmie po raz ósmy odbędzie się tradycyjny maraton liczący 42,195 km, ale tym razem będzie również możliwość przebycia 100km w 4-osobowej sztafecie oraz połowy trasy, czyli 21,1 kilometrów.

Sdr. Hammer 2, 3730 Nexø 
http://www.bornholm-marathon.dk/


Maraton imienia Hansa Christiana Andersena w Odense

Wielki, międzynarodowy maraton z udziałem ponad 3000 uczestników. W programie oprócz biegu maratońskiego także wyścigi na deskorolkach, wózkach inawlidzkich, rowerach oraz bieg dla dzieci. Trasa maratonu biegnie ulicami Odense, na których na pięć godzin wyłączony zostanie ruch samochodowy. 

Campusvej 30, 5230 Odense M 
Tel: (+45) 6312 7312 
http://www.hcamarathon.dk/

Wikingowie

Zwiedzając krainę Wikingów nie można zapomnieć o Jelling na półwyspie Jutlandzkim, historycznej kolebce Danii. 3 grudnia 2000 Królowa Małgorzata II dokonała uroczystego otwarcia nowego muzeum w Jelling, nazwanego "Świadectwo urodzenia". Właśnie w małym Jelling na Jutlandii pierwszy król Danii Gorm Stary i jego syn Harald Sinozęby wmurowali dwa kamienie runiczne. Inskrypcje wyryte na kamieniach po raz pierwszy świadczą o istnieniu narodu zwanego Duńczykami, którzy zostali ochrzczeni i władają Skandynawią: „Król Harald Sinozęby postawił ten pomnik ku pamięci swego ojca Gorma i swej matki Thyry, Harald, który zdobył Danię i Norwegię i uczynił Duńczyków chrześcijanami". 

Ważnym i znaczącym faktem jest, iż otwarcia muzeum dokonała Królowa Małgorzata II, będąca w prostej linii następczynią tronu po władającym ponad 1000 lat temu Gormie Starym. Eksponaty muzealne mówiące o historii i pochodzeniu rodziny królewskiej, historii tłumaczenia inskrypcji runicznej, umieszczone są na trzech piętrach muzeum, o powierzchni 7500m2. 

Oprócz kamieni runicznych w obrębie muzeum można zobaczyć dwa kopce grzebalne Wikingów oraz kościół w Jelling, gdzie Harald złożył prochy swego ojca króla Gorma. Cały kompleks został w 1994 r zakwalifikowany przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kultury.

Jarmark Wikingów w Ribe

Centrum Wikingów 
 
W osadzie Wikingów, tłumnie wypełnionej przez jej mieszkańców, podczas dni targowych można obejrzeć wyroby rzemiosła, zobaczyć pokazy walk i wiele innych atrakcji. Ten wielki jarmark jest pierwszą tego rodzaju imprezą po długiej zimie, dlatego Wikingowie ściągają tu ze wszystkich stron, dokładnie tak, jak przed 1300 laty. 

Jarmark jest szczególny także dlatego, że odbywa się na najstarszym znanym placu targowym w Skandynawii. Dla najlepszych kupców i rzemieślników wydzielono 19 stanowisk, a oni bez trudu wpasowali się w zabytkowe otoczenie. Zobaczymy występy Wikingów, pokazy strzelania z łuku i fechtunku, a także targi koni. 

Ribe VikingeCenter 
Lustrupvej 4 
DK-6760 Ribe 
Tel. (+45) 7541 1611 
http://www.ribevikingecenter.dk/

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO zawiera pomniki kultury i przyrody o uniwersalnej wartości. W Danii są trzy takie skarby.


Kuchnia duńska
pokaż zamknij

Kuchnia duńska bazuje na różnego rodzaju mięsach, rybach, ziemniakach, sosach, warzywach gotowanych i konserwowanych w zalewie octowej. Co ciekawe Duńczycy nie stosują naturalnego kwaszenia więc kiszone ogórki czy kapusta kiszona są dla nich po prostu zepsute. W Dani główny posiłek podawany jest ok. godz. 18-19. Sztandarową potrawą duńską jest schab pieczony razem ze skórą. Jest to tradycyjna potrawa świąteczna. Bardzo popularne są też frykadelki z mięsa mielonego oraz  ryż z migdałami i bitą śmietaną z sosem czereśniowym. Duńczycy jedzą tez dużo ryb ( śledzie, flądry, dorsze), najczęściej pieczonych lub w zalewie octowej.

Kulki mięsne-Frikadeller

 • 450 g mielonej wołowiny
 • 200 g chudej wieprzowiny
 • pół szklanki mąki
 • 1 posiekana cebula
 • 2 jajka
 • 1 szklanka mąki
 • 4 łyzki margaryny
 • sól, pieprz


Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy na masę. Formujemy małe kotleciki i smażymy. Podajemy z sałatka ziemniaczaną.

Śledź Curry - Karrysild

 • 4 śledzie marynowane
 • 2 jajka ugotowane na twardo
 • 1 posiekana cebula
 • 1 szklanka majonezu
 • 2 łyżki śmietany
 • 2 łyżeczki curry w proszku
 • sok z cytryny
 • sól, pieprz


Śledzia kroimy na małe kawałki. Jajko kroimy na plasterki i dwoma składnikami wykładamy miskę. Całość przykrywamy drobno pokrojona cebulą. Śmietanę mieszamy z majonezem i curry. Dodajemy sok z cytryny, sól, pieprz do smaku. Otrzymanym sosem zalewamy śledzia i dekorujemy kawałkami jajka na twardo i posiekana pietruszka.

SMOREBROD

Sandwicz znany jako smorrebrod to narodowy specjał duński, którego sposób przygotowywania wywodzi się z długiej tradycji. W coraz większym jednak stopniu ta kanapka dostosowuje się do wymogów zdrowego żywienia: chleb razowy ma obecnie więcej otrąb i błonnika, warstwa masła jest cieńsza, a pozostałe składniki nie toną już w morzu majonezu i sosu tatarskiego.

Dressing

Jedną z najstarszych jest sandwicz „Dyrlegens Natmad", co oznacza mniej więcej „Nocną przekąskę weterynarza". Kompozycję tę wymyślono w latach 80. XIX wieku w czasach pradziadka Idy Davidsen, Oskara Davidsena, który założył restaurację. Nazwa wzięła się stąd, że pewien weterynarz każdego wieczora prosił o kanapkę z pasztetem, galaretą, słonym mięsem i krążkami cebuli. Obecnie u Idy Davidsen podaje się ten specjał z Rod Aalborg, a ten sławny schnapps, podawany w skorupce jajka na surowym łososiu i kawiorze, stosowany jest jako dressing.

Piwo o smaku czekoladowym

Pośród duńskich innowacji jest przepyszny złoty Porse Guld z Thisted Bryghus. To jedyny browar w Europie, który produkuje takie piwo, warzone od czasów średniowiecza wedle sekretnej receptury. Każdej jesieni pracownicy browaru wybierają się na jutlandzkie wrzosowiska, żeby zbierać rosnący tam dziko bagienny mirt. Również Carlsberg wprowadził nowe piwo Abbey Ale, z posmakiem czekolady. Piwo ma nuty czekolady, moreli, anyżu i pomarańczy. Jest też Royal Spring z browaru Ceres, o bujnym bukiecie kwiatowym.

DO GÓRY

Ważne informacje

Oferta cargo

O Unity Line

Dołącz do nas

Strefa agenta Zaloguj się Wersja mobilna