Specjalnie dla odwiedzających Szwecję przygotowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek, które ułatwią Wam wyjazd.

1. Gotówka? Nie będzie Ci potrzebna!

Szwecja to kraj, który już za kilka lat ma być zupełnie bezgotówkowy i tę zmianę obserwować można na każdym kroku. Za wszystkie produkty i usługi w Szwecji płaci się kartą lub przez mobilne aplikacje, a wszelkie zakupy są zorganizowane tak, by były jak najprostsze i najlepiej nie wymagały kontaktu klienta z personelem. Co ważniejsze, jest bardzo wiele miejsc oraz sytuacji, w których użycie gotówki jest zwyczajnie niemożliwe. Gdy na drzwiach wejściowych do kawiarni, sklepu czy przybytku kultury zobaczycie napis „kontantfri” albo „cash free”, oznacza to, że w takim miejscu akceptowane są wyłącznie płatności bezgotówkowe. Ponadto, w Szwecji fizycznie nie istnieją öre, czyli odpowiednik polskich groszy, więc w przypadku płatności gotówką, cena za zakupy zaokrąglana jest w górę do pełnej korony.

2. Potrzebujesz pomocy? Wystarczy poprosić!

Pora skończyć z mitem „zimnych Szwedów”! Szwedzi to ludzie niezwykle życzliwi, ciepli i pomocni, ale uwaga, pod jednym warunkiem: o pomoc należy poprosić. W szwedzkim społeczeństwie utarte jest, że nie należy zakładać, że ktoś potrzebuje pomocy, gdyż jest to krzywdzące, a nawet dyskryminujące założenie. Nie spodziewajcie się więc, że Szwedzi będą rzucać się szczupakiem, by kurtuazyjnie otworzyć Wam drzwi albo pytać, czy potrzebujecie wskazówek, widząc Wasze zagubione twarze. Ale jednego można być pewnym – gdy poprosi się Szweda o pomoc, na pewno zrobi to z ogromną życzliwością, uśmiechem na twarzy i oczywiście, odpowie angielszczyzną na wysokim poziomie!

3. Pogoda? Przygotuj się na wszystko!

Często dostaję pytania o pogodę w Szwecji, a jest to niezwykle złożone zagadnienie, ponieważ Szwecja ma aż 1600 km rozciągłości południkowej – jest to ogromny kraj z niemalże pełnym „przekrojem pogodowym”, niezależnie od pory roku. Ponadto, pogoda jest bardzo zmienna w skali dnia i w ciągu 24 godzin może zmienić się ona drastycznie nawet kilkanaście razy – od słońca, przez wichurę po ulewę z gradem. Słońce też działa tutaj nieco inaczej niż na południu – opala i grzeje mocniej, a jego pojawienie się podnosi temperaturę o kilka, a nawet kilkanaście stopni. Dlatego będąc w Szwecji, najbezpieczniej jest ubierać się „na cebulkę” i zawsze mieć ze sobą coś do ochrony przed słońcem, deszczem i wiatrem.

4. Zakupy? Zaplanuj je dobrze!

Wszystkie większe sklepy w Szwecji czynne są 7 dni w tygodniu i są bardzo dobrze zaopatrzone. Jedyne, co należy skrupulatnie zaplanować, to… zakup alkoholu. Trunków powyżej 3,5% nie kupimy w zwykłych sklepach – sprzedaż mocniejszych piw, win i innych wysokoprocentowych alkoholi prowadzi w Szwecji wyłącznie jedna sieć sklepów, Systembolaget. Ta państwowa sieć ma monopol na sprzedaż alkoholu od 1955 roku, a godziny otwarcia sklepów są bardzo restrykcyjne. „Systemety” czynne są w dni powszednie od godz. 10 do 19 oraz w soboty od godz. 10 do 15. Przed wyjazdem należy również sprawdzić, czy nie ma w tym czasie w Szwecji żadnych świąt (tzw. „czerwonych dni”), gdyż wtedy również sklepy monopolowe są zamknięte.

5. Podróżowanie po Szwecji? Łatwe i wygodne!

Transport publiczny w Szwecji, poza tym, że jest bardzo dobrze zorganizowany i ekologiczny, nie należy do tanich. Dlatego też w miastach najlepiej jest przemieszczać się rowerem albo elektrycznym skuterkiem. Poza miastem zaś bardzo wygodnie porusza się samochodem – sieć dróg jest świetnie rozbudowana (na południu Szwecji zawsze są dwie albo trzy sensowne alternatywy dotarcia do celu), drogi są dobrze oznakowane i w świetnym stanie. Wszystkie autostrady są bezpłatne (uwaga, ograniczenie prędkości na autostradzie to 110 km/h!), a paliwo jest tylko kilkanaście procent droższe, niż w Polsce.

Gotowi do podróży? Nie czekajcie i sprawdźcie nasze rejsy promem do Szwecji!