Zwiedzanie Kopenhagi – część 1

Kopenhaga (København) oferuje turystom swobodną młodzieżową atmosferę, bogaty program imprez, wiele malowniczych zaułków, ciekawych zabytków, muzeów i galerii, a żeby to wszystko zobaczyć, wcale nie trzeba organizować jakiejś ogromnej wyprawy. Wystarczy wsiąść na prom lub skorzystać z tanich połączeń lotniczych.

Indre By
Plac Ratuszowy
Rynek
Kościół Świętego Ducha
Nowy Rynek Królewski
Nyhavn
Wyspa Zamkowa

Indre By

Żelazny punkt programu zwiedzania duńskiej stolicy to Indre By. Ten stosunkowo niewielki obszar między Portem Wewnętrznym (Inder Havnen) a łukiem jezior ma wspaniałą atmosferę. Często to właśnie tutaj najpierw kierują swoje kroki turyści, by pospacerować i poczuć atmosferę duńskiej stolicy, a jest to tym przyjemniejsze, że niemal cała dzielnica została wyłączona z ruchu kołowego.

Rådhuspladsen

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć na placu Ratuszowym, będącym kopenhaskim węzłem komunikacyjnym, gdzie stoi wiele interesujących zabytków, m.in. pomnik Andersena, a także ratusz wzniesiony w latach 1892–1905.

Koniecznie trzeba wejść na wieżę Rådhustårnet (106 m), by rzucić okiem na miasto z tarasu widokowego.

W północno-wschodniej części placu stoi kolumna z dwoma dmącymi w lury wikingami. Z pomnikiem, odsłoniętym w 1914 r. na urodziny założyciela browaru Carlsberg, jest związana jedna z kopenhaskich legend – trębacze podobno zadmą w lury, gdy obok będzie przechodzić dziewica. Na razie jednak milczą…

Spacerując po placu, warto wstąpić do Palace Hotel, mieszczącego dwa bardzo interesujące muzea: Ripley’s Believe It or Not! z takimi ciekawostkami jak rower wykonany z zapałek czy harfa, na której można grać bez użycia strun, oraz Hans Christian Andersens Eventyrhuset (Muzeum Baśni Hansa Christiana Andersena), gdzie dominują interaktywne plansze poświęcone poszczególnym baśniom ze specjalnie dołączonymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi.

Rynek

Dawny miejski rynek jest podzielony na dwie części: północną – Gammeltorv (Stary Rynek), i południową – Nytorv (Nowy Rynek). W centrum Gammeltorv stoi fontanna Caritas (1610) z alegorycznym przedstawieniem Miłosierdzia, zwana także Fontanną Złotych Jabłek. Druga nazwa pochodzi ze zwyczaju zapoczątkowanego przez monarszą parę Chrystiana IX i Luizę w 1892 r. Małżonkowie obchodzili wówczas swoje złote gody i z tej okazji w dniu urodzin króla (16 kwietnia) wrzucili do strug wody fontanny sztuczne złote jabłka. Zwyczaj ten jest kontynuowany co rok podczas królewskich urodzin i Dnia Konstytucji. Głównym gmachem południowej części placu jest monumentalny Domhuest (Pałac Sprawiedliwości), zaprojektowany przez Chrystiana Frederika Hansena.

 Helligåndskirken

Jeszcze dalej, właściwie już przy Amagertorv, w otoczeniu zieleni wznosi się świątynia Helligåndskirken, wybudowana pierwotnie w XIV w. jako część klasztoru, ale później znacznie przebudowany po pożarze miasta w 1728 r.

W budynku przylegającym do kościoła (Dom Świętego Ducha), pochodzącym z czasów średniowiecznych, są organizowane wystawy okresowe, targi antykwaryczne i charytatywne kiermasze.

Tuż za kościołem Strøget rozszerza się w trójkątny plac – Amagertorv, w którego centrum dominuje Storkespringvandet (fontanna Bocianów) z wyobrażeniem zrywających się do lotu ptaków. Wokół placu stoi kilka interesujących kamienic, gdzie najczęściej mieszczą się sklepy uznanych w świecie duńskich firm.

Pod nr 6 stoi jedna z najstarszych kamienic przy Strøget, wybudowana w 1606 r. W środku otwarto sklep firmowy oraz małe muzeum Królewskiej Fabryki Porcelany, założonej przez Chrystiana VII w 1775 r. Pod nr 4 znajduje się muzeum, a także sklep firmowy Georga Jensena, znanego producenta srebrnej biżuterii. Kamienica nr 9 z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników tytoniu, cygar i fajek, jako że mieści się w niej sklep oraz muzeum W.Ø. Larsena – Tobakmuseet (Muzeum Tytoniu) z ciekawą kolekcją fajek, puszek na tytoń i tabakierek.

Przy wschodnim krańcu Østergade ulokowały się dwa ciekawe muzea: Guiness World of Records Museum (Muzeum Rekordów Guinessa) oraz The Mystic Exploratorie, szczególnie polecane miłośnikom prognoz pogody i horrorów.

Kongens Nytorv

Niemal zaraz za muzeami Strøget wychodzi na Kongens Nytorv (Nowy Rynek Królewski). Jeszcze w XVIII w. teren placu był poza murami miejskimi i służył jako miejsce egzekucji. Dzisiaj stoi tam konny pomnik Chrystiana V, którego twórcą jest Abraham-Cesar Lamoureux. Wokół niego późną wiosną odbywają się tańce „studentów” – młodzież w charakterystycznych białych czapkach świętuje w ten sposób zdanie egzaminów maturalnych i dostanie się na studia.

Najstarszym budynkiem przy Kongens Nytorv jest Charlottenborg. Pałac zbudowano w 1683 r. dla syna Fryderyka III, ale gdy niedoszły właściciel zmarł przedwcześnie, sprzedano go królowej Charlotcie Amalii. Od 1754 r. w budynku mieści się Królewska Akademia Sztuk Pięknych, w której salach często są organizowane wystawy.

W połowie drogi między Hôtel ďAngleterre a Teatrem Królewskim znajduje się Magasin du Nord, często zwany po prostu „Magasin” – najbardziej renomowany, obok Illum, dom handlowy Danii. Pierwotnie w budynku mieścił się hotel – w latach 1838–1847 mieszkał w nim H. C. Andersen. O wielkiej popularności sklepu świadczy choćby jeden z jego akcjonariuszy – Egon Olsen, zatwardziały włamywacz i szef raczej sympatycznego gangu. Dzisiaj „Magasin” kojarzy się przede wszystkim z dobrą jakością i nieco staroświeckim urokiem, co dotyczy głównie artykułów wnętrzarskich.

Nyhavn

Tuż przy Kongens Nytorv zaczyna się jeden z bardziej malowniczych zakątków centrum – to kanał wybudowany za panowania Chrystiana V w 1673 r., zwany Nyhavn (Nowy Port).

Turyści darzą Nyhavn wielką sympatią – wszystkim udziela się urokliwy nastrój tego miejsca. Po kanale niemal bez przerwy kursują wodne tramwaje wycieczkowe, wzdłuż nabrzeża cumują wielobarwne jachty, kutry i barki mieszkalne, a po obu brzegach ciągnie się długi szereg niewielkich i w olbrzymiej mierze szachulcowych domów o jaskrawych elewacjach. Do tego trzeba dodać bezustanny gwar rozmów i tłumy ludzi zarówno w dzień, jak i w nocy.

Na popularności miejsca korzystają nie tylko turyści, ale też właściciele wielu tutejszych knajpek, restauracji i sklepów. Lewa część nabrzeża, patrząc od strony Kongens Nytorv, zwana jest „słoneczną”. To w niej skupia się większość restauracji i hoteli oraz ruch turystyczny. Prawy brzeg, nazywany „klasycznym”, z racji położenia bliżej miasta był też „bardziej mieszczański”. W kamienicach pod numerami 18, 20 i 67 mieszkał Andersen, co upamiętniają stosowne tabliczki.

Slotsholmen i okolice

Spacer po Slotsholmen (Wyspa Zamkowa), kolebce Kopenhagi, zaczyna się od placu Højbroplads, który niepostrzeżenie przekształca się w strefę pieszą Amagertorv. Latem w tej części miasta tętni życie w kawiarnianych ogródkach, odbywają się rozmaite koncerty i festyny. Nad okolicznymi kamienicami góruje smukła wieża Nikolajkirke (kościół św. Mikołaja) – obecnie jest tu centrum wystawowe prezentujące sztukę współczesną oraz kawiarnia.

Po drodze z Højbroplads na Slotsholmen można podziwiać masywny konny pomnik biskupa Absalona, który wybudował zamek, by chronić Zelandię przed ciągłymi napadami słowiańskich piratów. Tuż przed pomnikiem przebiega Gammel Strand (Stara Plaża), a zaraz za nią widać Højbro – jeden z ośmiu mostów prowadzących na Slotsholmen. Przed wejściem na wyspę należy jednak przejść nieco w prawo.

Olbrzymia klasycystyczna budowla na Slotsholmen to Christianborg z 1731 r. Wcześniej w tym miejscu stał zamek biskupów Roskilde wybudowany w 1167 r. Współcześnie pałac jest przede wszystkim siedzibą parlamentu i rządu.

Kopenhaga Plac Zamkowy - fot. J.Hansen
Kopenhaga Plac Zamkowy – fot. J.Hansen

Wchodząc na rozległy Christiansborg Slotsplads (plac Zamkowy), mija się konny pomnik Fryderyka VII. Tuż za nim jest brama prowadząca na dziedziniec wewnętrzny. Z bramy wchodzi się też do podziemi, gdzie wyeksponowano Ruinere af Absalons borg (ruiny zamku Absalona). Jak sama nazwa wskazuje, można tu zobaczyć pozostałości najstarszego kopenhaskiego zamku wybudowanego przez Absalona, a także fragmenty Błękitnej Wieży. Za dziedzińcem, pośrodku którego stoi pomnik Chrystiana IX, rozciąga się rozległe podwórze otoczone niskimi pawilonami. Na parterze pawilonów mieszczą się Kongelige Stalde og Kareter (Królewskie Stajnie i Wozownie). W wyłożonych marmurem boksach i pod sklepieniem wspartym na marmurowych kolumnach są eksponowane dawne mundury i liberie, rzędy końskie i kolekcja królewskich powozów od 1778 r. Na piętrze urządzono Teatermuseet (Muzeum Teatru), poświęcone dziejom duńskiego teatru. Pomieszczenia muzealne stanowią oryginalne wnętrza Teatru Dworskiego z 1767 r. Co ciekawe, sam teatr powstał w 1685 r., a obiekt znacznie przebudowano w 1842 r. Można tu zobaczyć nie tylko afisze teatralne, zdjęcia czy kostiumy, ale także stare garderoby i loże.

Po zwiedzeniu obu ekspozycji warto zajrzeć do Tøjhusmuseet (dosł. magazyn odzieży), czyli Arsenału. Na dziedzińcu latem często urządzane są półgodzinne pokazy dawnych technik walk szermierczych.

Przeczytaj również drugą część naszego Przewodnika!

Wszystkim zainteresowanym zwiedzaniem Kopenhagi polecamy podróż promem ze Świnoujścia do Szwecji, a następnie przejazd mostem Øresund (Malmö-Kopenhaga), z którego mogą skorzystać zarówno pasażerowie zmotoryzowani, jak piesi (wtedy podróż odbywa się autobusem).

fot.: VisitDenmark