Kopenhaski czarny klejnot

W Danii tradycja łączy się z nowoczesnością na każdym kroku. Znani z zamiłowania do drewnianych domów Duńczycy podejmują jednocześnie odważne wyzwania w dziedzinie nowoczesnej architektury. Najlepszym przykładem twórczej odwagi jest stojący tuż przy kopenhaskim nabrzeżu budynek. Nosi on nietypową, jak na architektoniczną bryłę, nazwę – Czarny Diament.

Budynek został dobudowany w 1999 roku do zabytkowego XV wiecznego gmachu Biblioteki Królewskiej. Do budowy Czarnego Diamentu użyto cementu, aluminium, drewna, szkła oraz czarnego granitu. Ten ostatni został sprowadzony specjalnie z Zimbabwe, a każdy jego pojedynczy kamień waży około 75 kg.

Centrum budynku tworzy atrium – ogromna przestrzeń z wysoką na 24 metry szklaną, zapewniającą naturalne oświetlenie fasadą oraz finezyjnymi balkonami. Stąd można się dostać do kawiarni, restauracji czy księgarni. Poza tym znajduje się tu również centrum badawcze, archiwum oraz Muzeum Fotografii. Budynek tętni życiem – na odkrytym tarasie oraz w Hallu Królowej, odbywają się koncerty, wystawy fotograficzne, imprezy kulturalne oraz liczne spotkania autorskie. Czarny Diament to także jeden z największych zbiorów bibliotecznych w Europie, liczący około 21 milionów woluminów.

Katarzyna Henschke- Ozga 

Zdjęcia: Kongelige Bibliotek – visitdenmark.dk;