Odense, w cieniu Andersena?

W Odense Hans Christian Andersen spędził swoje najmłodsze lata. Lokalny koloryt tego miejsca, jak twierdził wielki pisarz, miał wpływ na jego twórczość. Dziś wspomnienie autora dosięgnie cię na uliczkach starej części miasta.

Odense_�
Odense Andersena

Za drzwiami żółtego, jednopiętrowego budynku, gdzie urodził się Hans Christian Andersen, mieści się muzeum jego imienia (Bangs Boder 29). Można tu zapoznać się z życiem pisarza od jego najmłodszych lat. Jego podróże, praca oraz życie miłosne to także tematy tutejszych wystaw. Aby przekonać się w jakich warunkach żył Andersen warto wybrać się do domu, w którym spędził dzieciństwo (Munkemøllestræde 3-5). Wnętrze jest wierną kopią opisu rodzinnego domu, jakie autor umieścił w swojej autobiografii. Aż trudno w to uwierzyć, ale maleńkie mieszkanko rodziców wielkiego pisarza mierzy zaledwie 18 m². W sumie w Odense jest 13 miejsc, które bezpośrednio wiążą się z życiem H.C. Andersena. Rozpoznać je można po umieszczonych tam obrazkach papierowej wycinanki uśmiechniętego słoneczka. Po mieście rozsianych jest także kilkanaście rzeźb przedstawiających postacie z jego bajek i baśni. Na turystycznej trasie, wytyczonej śladami pisarza znajdują się zabytki: Zamek Odense, ratusz miejski oraz budynek dawnego więzienia.

 [box type=”shadow” align=”alignright” width=”210px” ]Wybierając się do Odense w lecie warto odwiedzić je pomiędzy 17 a 25 sierpnia, kiedy odbywa się Festiwal Hansa Christiana Andersena. W mieście odbywają się wówczas koncerty, przedstawienia uliczne, a jego ulicami przechodzi barwna parada.[/box]

Powrót do czasów dzieciństwa

Dom kultury Tinderbox to wymarzone miejsce dla dzieci. Świat baśni jest tu na wyciągnięcie ręki – dzieciaki mogą się przebierać i malować, aby poczuć się jak jedna z baśniowych postaci. Odbywają się tu przedstawienia, czytane są dzieła autorstwa Andersena, dzieci mogą także wziąć udział w warsztatach oraz niektórych przedstawieniach, które odbywają się tu również w języku angielskim. Doskonała zabawa dla całej rodziny czeka również w ZOO. Tutaj w ciągu godziny można dostać się z Afryki do Azji, a po drodze zajrzeć do chłodnego świata pingwinów, które przybyły tu z wysp subarktycznych Ameryki Południowej oraz podwodnej krainy oceanarium. Na odpoczynek po takich atrakcjach warto udać się do Funnen Village. Muzeum na otwartym powietrzu to rekonstrukcja duńskiej wsi z XVIII i XIX wieku. Wejście dla dzieci jest bezpłatne. Atrakcją Odense jest Duńskie Muzeum Kolei (Danish Railway Museum), największy tego typu obiekt w Skandynawii. Na powierzchni ponad 10 000 m² znajduje się kolekcja wagonów, lokomotyw i autobusów, które przez wieki służyły na duńskich torach i drogach. Wszystkiego można tu dotknąć, sprawdzić – poczuć się jak dawny pasażer.

Coś dla duszy i dla ciała

Caf�milj�
pasaż Bradts

Dobrze zjeść można w Café Biografen, która mieści się w pasażu Bradts. W budynku starego zakładu tekstylnego mieści się dziś obok licznych kawiarni i restauracji Kunsthallen Bradts – galeria prezentująca sztukę wizualną, dizajn, architekturę oraz sztukę video. Zgłodniali turyści wybierać mogą także spośród wielu kawiarnianych ogródków. Godna polecenia jest najstarsza w Odense kawiarnia – Gertrude, która po zmroku zamienia się w klub nocny. Największy wybór duńskich i zagranicznych piw znajduje się w Carlsens Kvarter. Wieczorową porą warto zajrzeć do Kansas City gdzie koncerty grają duńskie i zagraniczne kapele. Jazz Dexter polecany jest miłośnikom jazzu, folku i bluesa. Wstęp na poniedziałkowe Jam Sessions jest bezpłatny.

Więcej zieleni

Mając więcej czasu koniecznie wstąp do położonego w odległości ok. 30 km od Odense Zamku Egeskov. W tutejszych ogrodach podziwiać można rzeźby i labirynt z żywopłotu oraz wspaniałe kompozycje kwiatowe. Pięknie tu zwłaszcza wiosną. Wróćmy jednak do miasta Andersena. Miłośnikom przyrody polecam rejs statkiem po rzece, która przepływa przez środek miasta. Punkt początkowy wycieczki znajduje się w jednym z miejskich parków – Munke Mose. Spotkać w nim można najwięcej mieszkańców Odense – to doskonały punkt do uprawiania joggingu oraz spacer z bliskimi. Na znajdującą się na tutejszej rzece zieloną wyspie Stige Ø dotrzeć można pieszo, rowerem lub samochodem. Mieszkańcy Odense urządzają tu pikniki i palą ogniska. Można też wybrać się na przejażdżkę rowerem górskim dookoła wyspy albo położyć się na zielonej trawce z baśniami Andersena. W takiej scenerii nietrudno będzie zatopić się w romantycznym wspomnieniu dzieciństwa.

Katarzyna Henschke-Ozga

fot.: Lennard Nielsen/ VisitDenmark, VisitOdense,