Jak zostać kierowcą ciężarówki?

W całej Unii Europejskiej obowiązują zbliżone przepisy regulujące pracę zawodowych kierowców ciężarówek. Z formalnego punktu widzenia w Norwegii i w Polsce wymaga się niemal identycznych kwalifikacji od kierowców. O specyfice danego rynku pracy decydują jednak oczekiwania pracodawców. Te są tym większe, im więcej kandydatów na dane stanowisko. W Norwegii bardzo wysokie wynagrodzenia, dobre warunki pracy i zabezpieczenia socjalne sprawiają, że posady kierowców ciężarówek cieszą się sporym zainteresowaniem. Czym w takim razie przekonać do siebie norweskie firmy transportowe?

Kwalifikacje minimalne

  • świadectwa ukończonego kursu kwalifikacji wstępnej
  • elektronicznej karty kierowcy

W Norwegii respektuje się dokumenty wydane w Polsce.

Jeśli wciąż nie masz elektronicznej karty kierowcy, koniecznie musisz ją wyrobić. Wiosek o jej wydanie powinieneś złożyć w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na stronie instytucji znajdziesz pełną listę wymaganych dokumentów oraz wzór wniosku. Wydanie karty trwa aż 26 dni roboczych, a koszt jej uzyskania to ok. 169 zł.

Doświadczenie na wagę złota

Jeśli nie masz udokumentowanego doświadczenia, zdobycie pracy kierowcy ciężarówki w Norwegii będzie praktycznie niemożliwe. Warunki drogowe bywają tam niezwykle trudne. Wystarczy powiedzieć, że trasa przejazdu często biegnie tam przez kręte, wąskie i oblodzone drogi gdzieś na zboczu stromego wzgórza, by zrozumieć, dlaczego norwescy pracodawcy oczekują kilkuletniego doświadczenia za kierownicą ciężarówki.

Nieocenioną wartość mają również bardzo dobre referencje od poprzednich pracodawców. W miarę możliwości postaraj się o ich zdobycie. Z pewnością pracownicy działu kadr zwrócą na nie uwagę, a Twoje szanse na zdobycie pracy wyraźnie zwiększą się. Oczywiście, nic nie zastąpi rekomendacji od sprawdzonych pracowników. W Norwegii zatrudnianie z polecenia to standardowa praktyka rekrutacyjna. Jeśli znasz kierowców, którzy pracują w Norwegii i mogą polecić Cię swojemu pracodawcy, koniecznie poproś ich pomoc.


Czy musisz znać język norweski?

Znajomość języka norweskiego to dość rzadki wymóg wśród ogłoszeń o pracę dla kierowców w Norwegii. Niemal w całym kraju możesz rozmawiać wyłącznie w języku angielskim. Dlatego wystarczy, byś znał ostatni w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Oczywiście, znajomość języka norweskiego jest mile widziana, a podjęcie się jego nauki często traktuje się jako świadectwo zaangażowania w pracę.

Dodatkowe uprawnieni

Im więcej uprawnień i ukończonych kursów posiadasz, tym bardziej konkurencyjna jest Twoja aplikacja. W dzisiejszych czasach firmy transportowe oczekują od kierowców elastyczności zarówno pod względem rodzajów przewożonych materiałów, jak i typów prowadzonych ciężarówek. Im więcej możesz, tym ciekawsze jest Twoje podanie o pracę. W naszej tabeli znajdziesz listy najczęściej wymaganych uprawnień w zależności od typu auta ciężarowego.Typ ciężarówki-page-001 (1)_crop

fot. Rafael Vila/sxc, Anders Nielsen/Innovation Norway