Gdzie naprawdę mieszka Święty Mikołaj?

Gdzie mieszka św. MikołajGdy zapytać Finów, bez wahania wskażą Laponię. W sercu regionu znajduje się miasteczko Rovaniemi, które uchodzi za oficjalną siedzibę Świętego Mikołaja. Jej ozdobą jest niewielki warsztat, zlokalizowany dokładnie w miejscu, przez które przebiega koło podbiegunowe. Właśnie tam marzenia dzieci mają być przekuwane na wspaniałe prezenty. Jednak największą atrakcją okolicy jest góra Korvatunturi. Jest to szczyt w kształcie gigantycznego ucha, przez które podobno da się usłyszeć życzenia wszystkich dzieci. Gdzie mieszka św. MikołajW głębi masywu ma kryć się sekretne biuro Świętego Mikołaja, w którym skrupulatnie notowane są wszystkie prośby najmłodszych. Jednak nie wszyscy zgadzają się Finami i na mapie świata można znaleźć jeszcze kilka innych miasteczek, w których legenda o Świętym Mikołaju staje się rzeczywistością.

W każdym ze skandynawskich krajów jest miejsce, które szczyci się opinią jedynej prawdziwej siedziby Świętego Mikołaja. W Danii trzeba zapuścić się aż na mroźną Grenlandię, by odwiedzić jego legendarny warsztat zlokalizowany u stóp liczącej aż 1170 m n.p.m. góry Uummannaq. W Norwegii listy z życzeniami trafiają wprost do niewielkiej miejscowości Drøbak, gdzie nawet znaki drogowe ostrzegają przed wszędobylskim Mikołajem. Gdzie mieszka św. MikołajNieco bajkowego świata czeka również na turystów w Szwecji. W miasteczku Mora powstała cała wioska Tomteland, w której Święty Mikołaj otworzył nie tylko swój słynny warsztat, ale nawet szkółkę dla reniferów.

Trop za Świętym Mikołajem wybiega również daleko poza granice Skandynawii i ciągnie się nawet do North Pole na Alasce. Od 1952 roku miasteczko zyskiwało na popularności za sprawą niezwykłego sklepu z prezentami gwiazdkowymi. Z biegiem lat rozgłos tego miejsca sprawił, że stało się ono koronną atrakcją regionu. Dziś rocznie trafia tam kilka tysięcy poszukiwaczy prawdziwego domu Świętego Mikołaja.

fot. VisitFinland, Lars Myregrund/flickr, Drøbak Frogn Kommune, Ella Groedem/Greenland.com