10 powodów, by odwiedzić park rozrywki Liseberg

W 1923 roku szwedzki Gӧteborg przygotowywał się do obchodów 300-lecia powstania miasta. Cel był jasno określony – miało być hucznie! Dziś Lunapark Liseberg kusi turystów nowoczesnymi atrakcjami, których próżno szukać w innych europejskich centrach rozrywki. Z 41 atrakcji wybraliśmy najlepszą dziesiątkę. 

upp484
AtmosFear

Zaprojektowanie parku rozrywki na wzgorzu Lisas Berg powierzono jednemu z najlpeszych projektantów kolejek – Valdemarowi Lebech. Wkrótce miasto mogło pochwalić się własną kolejką linową o długości 300 metrów.
Lunapark okazał się spektakularnym sukcesem. W nieco ponad miesiąc Liseberg odwiedziło aż 800 000 turystów! W obliczu takiej popularności władze Gӧteborga porzuciły plan rozebrania parku po zakończeniu obchodów i szybko wygospodarowały fundusze na dalszy rozwój tego miejsca. Dziś lunapark Liseberg znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych parków rozrywki na świecie, przyciągając blisko 3 mln odwiedzających rocznie.

1. AtmosFear

To najwyższa wieża swobodnego spadania w Europie! Konstrukcja mierzy aż 116 metrów wysokości i pozwala przekonać się, co czuje kierowca Formuły 1 podczas przyspieszania i hamowania. W trakcie spadania pasażerowie wieży najpierw doświadczają przyspieszenia do 110 km/h w czasie ok. 3 sek., by następnie odczuć przeciążenie o sile 4 g podczas hamowania. Najbliższa porównywalna wieża swobodnego spadania znajduje się w… Australii.

2. Helix

Flumride_100831_glad_4
FlumRide

To najnowsza kolejka rollercoster i zarazem najdroższa ze wszystkich atrakcji parku Liseberg. Przejażdżka trwa zaledwie 2 minuty, ale ilością serwowanych wrażeń można by obdzielać całe godziny! Kolejka mknie z prędkością do 100 km/h krętym torowiskiem o długości 1,4 km, wykonując 7 obrotów wokół własnej osi, wspinając się na 3 strome pojazdy i pokonując całe mnóstwo zjazdów, zakrętów i serpentyn.

3. FlumeRide

To zjeżdżalnia wolna z wagonikami rozpędzającymi się do 60 km/h. Przejażdżkę nimi można śmiało porównać do spływu łódką ze szczytu wodospadu, z tą jednak różnicą, że zjeżdżalnia FlumRide jest w pełni bezpieczna.

4. Balder

To jedna z największych drewnianych i najstraszniejszych kolejek rollercoaster na świecie! Wagoniki mkną tutaj z prędkością do 90 km/h po torowisku o długości nieco ponad 1 km. W trakcie jazdy najbardziej emocjonujące są strome zjazdy pod kątem… 70 stopni!

5. Liseberg Wheel

Diabelski młyn to obowiązkowa atrakcja każdego szanującego się parku rozrywki. W Lisebergu znalazło się miejsce dla gigantycznej konstrukcji o wysokości ponad 60 metrów. W trakcie mijania najwyższego punktu z gondol można zobaczyć widowiskową panoramę Gӧteborga.

6. Kolejki rollercoaster dla dzieci

rabalder_liseberg, wycieczki Skandynawia
kolejka Rabalder

Dwie spośród sześciu kolejek rollercoster w parku Liseberg zaprojektowano specjalnie z myślą o najmłodszych. Podczas przejażdżki kolejkami Stampbanan i Rabalder gwarancjami uśmiechów na dziecięcych twarzach są łagodne serpentyny oraz optymalnie dobrane zjazdy i podjazdy.

7. Mechanica

Ta uruchomiona w 2015 roku atrakcja to jazda prawdziwie ekstremalna. Zarówno pod względem atrakcyjności, jak i wymagań dla wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać. Aby przejechać się tą sześcioramienną karuzelą umocowaną na 30-metrowym obracającym się ramieniu trzeba mieć silne nerwy, co najmniej 10 lat, 140 cm wzrostu i mięśnie karku i pleców na tyle silne, by wytrzymały czekające na każdego siły ciążenia.

8. Screamin’ Swing

kanon_07001_kanonen_35
Kanӧnen

To dwie gigantyczne gondole bujające się na ramionach na wysokości 30 metrów nad ziemią! Podczas każdej przejażdżki gondole 10-krotnie przyspieszają od 0 do 80 km/h, a wrażenia porównywalne są do tych, które czekają na pasażerów kolejek rollercoaster.

9. Hanghai. 

To ciekawe połączenie klasycznego młota z karuzelą. Gdy tylko pasażerowie zasiądą na krzesełkach zaprojektowanych na wzór motocykli, ogromny dysk zaczyna kręcić się wokół własnej osi, jednocześnie przesuwając się po szynie ze szczytowymi punktami na wysokości 16 metrów.


10. 
Kanӧnen

To wyjątkowa kolejka rollercoaster w kolekcji parku Liseberg.
Torowisko o długości 440 metrów wyróżnia się przede wszystkim podjazdem pod kątem 90 stopni oraz pętlami, nie wspominając o licznych serpentynach i obrotach w kolejki wokół własnej osi.

Zobacz wszystkie atrakcje parku Liseberg >>

Sprawdź, które z naszych wycieczek do Skandynawii umożliwią Ci skorzystanie z najlepszych atrakcji >>.

fot. Liseberg.com