S:t Erik – czyli jaki sens ma park pod kopułą w Sztokholmie?

S:t Erik - park pod kopułą w Sztokholmie

W jaki sposób można spędzić wolny czas w mieście? Większość możliwości wiąże się z koniecznością przebywania w budynkach ściśle komercyjnych (galeriach handlowych i kawiarniach) lub też można wybrać się do muzeum, a nawet teatru. Jednak w Sztokholmie postanowiono wybudować mieszkańcom park pod szklaną kopułą, dzięki któremu bez względu na pogodę można spędzić czas poza domem – bez płacenia za wstęp.

 

Przestrzeń miejska w Sztokholmie

Jest to dość nowa koncepcja, która zakłada, że przestrzeń miejska nie powinna być zabudowywana tyko dla celów komercyjnych. Dochodzimy bowiem do punktu, w którym przechadzając się po ulicach miast mijamy tylko i wyłącznie budynki mieszkalne, komercyjne galerie handlowe, biurowce, ewentualnie kawiarnie lub budynki ściśle rozrywkowe, ale przebywanie we wszystkich tych miejscach wiąże się z koniecznością zakupu lub zapłaty za wstęp. Alternatywą są parki i jest to opcja dobra, gdy na zewnątrz jest ładna pogoda. Gorzej, gdy pogoda zmienia się.

 

Rozrywka w mieście za darmo

W ten sposób park pod kopułą stał się z jednej strony rozwiązaniem problemu braku miejsc do wypoczynku w mieście podczas brzydkiej pogody, a z drugiej strony sposobem na wyrównanie szans między różnymi warstwami społecznymi. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, że nie każdego stać na wyjścia do restauracji czy teatru. Przestrzeń pod kopułą będzie więc miejscem, w którym za darmo można spotkać się z przyjaciółmi, kontemplować, cieszyć kulturalnymi wydarzeniami – odbywającymi się w przewidzianej części scenicznej – tu także pojawić ma się kino pod chmurką oraz plac zabaw dla dzieci.

 

Park pod szklanymi kopułami

Jeśli chodzi o konstrukcję parku, to składać się on będzie ze szklanych kopuł o eliptycznym kształcie, które połączone są ze sobą. Park wewnątrz zająć ma 1,5 tys. mkw., a najwyższa kopuła osiągnie wysokość 23 metrów. Na rusztowaniach piąć będą się rośliny, z tym że nie będą one prawdziwe, a sztuczne. Zastosowane materiały i rozwiązania w zakresie ogrzewania i oświetlenia są w pełni energooszczędne. Temperatura wewnątrz ma być bowiem optymalna przez cały rok, mimo że zimą w Szwecji temperatury potrafią spaść nawet do -30 stopni. Zimą jednak park ogrzewać będzie ciepło pochodzące z układu wentylacyjnego kolejki metra oraz pobliskich garaży.

 

Zadaszone parki

S:t Erik ma powstać na skwerze przy Sankt Eriksplan, czyli w okolicy ściśle zabudowanej domami, sklepami, restauracjami i kawiarniami. To pierwszy spośród serii projektów Utopia Ideas, jednak nie pierwszy park pod dachem na świecie. W Nowym Jorku przy starej stacji metra również można odpocząć w podobnym miejscu.

Każdy chętny do odwiedzenia Sztokholmu może skorzystać z oferty promów do Szwecji Unity Line. Zachęcamy miłośników Skandynawii do poznania również innych walorów tej pięknej krainy, opisanych na naszym blogu.

foto: www.utopia.se

Autor: Agnieszka Ościłowska